1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Оставина

Дискусија во 'Правни совети' започната од rambo, 31 мај 2012.

  1. rambo

    rambo Активен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Мој роднина, со својата венчана жена, купи плац и направи куќа. Деца во брак немаа. Жената почина пред десетина години. Роднинава прими кираџии и кога се разболе,со нив направи тестамент. Пред некое време и тој почина. Сега дознав дека кираџииве станале сопственици на целокупниот имот (во катастар жената немала никаква имовина). Оставинска постапка за починатиов роднина е водена , а за жената не е.
    Прашувам, дали овдека не е изигран законот и дали има основа и во што, јас да пишам една пријава до јавно обвинителство (како совесен граѓанин, кој нешто знае, а несмее да преќути-казниво кривично дело би било).
     
  2. Advokatot

    Advokatot Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2012
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    6
    ostavina

    Најпрво треба да знаеме во која роднинска линија сте со починатиот роднина. Зависно од тоа имаш или немаш право на оставина. Понатаму, треба да се види како е пренесен имот (тука стои тестамнет ама треба да се провери). И уште ред други работи кои треба да се проверат со одговор на овие две прашања за да се добие комплетна слика за ситуацијата.
     
  3. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    На прво место е тестаментот.Доколку го напишал тој стапува во сила.А доколку нема тестамент , постои законско наследување во кои наследуваат најблиските роднини
     
  4. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.686
    Допаѓања:
    98.012
    Пол:
    Женски
    Имаме плац кој не е наследен од мојот починат свекор.Е сега треба да се поведе оставинска постапка,со лично барање до судот.Би можел ли некој да ми каже како треба да изгледа тоа барање и што треба да содржи.
     
  5. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Само на оваа страна успеав да најдам пример како изгледа, зашто имам еден пример од факултет што ни го даваа, ама неможам да го најдам.
    http://www.svetinikole.gov.mk/index.php ... 94&lang=mk
    Ќе си одиш во надлежниот суд на подрачјето на кое живееш и мислам дека таму треба да ти го дадат листов и ти само да го пополниш.
    После тоа веројатно знаеш дека тоа е вонпарнична постапка, па случајот му се доставува не еден од нотарите во твојата општина.
    Ама прилично се брзи постапките, и многу едноставни, барем според мене е многу просто и нема многу филозофија и простор за развелкување со месеци
     
    На lunicka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Mauritius

    Mauritius Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Би ве замолила за правен совет во врска со наследство. Сестра ми и јас сме наследнички на имотот од родителите кои починаа пред четири и пол години, имаме стан и викендица. Документацијата за двете недвижности е средена и се води на нас двете. Сестра ми со семејството живее во станот од како ни се умрени родителите и ми ветува дека со зетот ке ми ја исплатат мојата половина од наследството, меѓутоа тоа никако да се случи. Ме интересира да ли можеби постои некој временски рок за побарување на делот од наследството бидејки ми рекоа дека ако после пет години од како сме прогласени за наследнички не ми ја исплатат мојата половина, која и се води на мое име, потоа веке и немаат обврска да го сторат тоа, бидејки ѕа сето тоа време не сум упатила официјално барање преку суд и не го користам имотот, па ме сметаат за незаинтересирана страна. Ви благодарам однапред.
     
  7. kotka

    kotka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    ve molam da mi kazete kako ide procedurata za ostavinska.jas ziveam vo stranstvo.dali moze da dadam polnomostvo na advokat od stranstvo.nie sme 3 naslednicki no nema ostaveno nasledstvo od tatkomi.majkami podnela baranje za ostavinsko,jas toa go doznav pokasno .jas ne se slozuvam mojata sestra da zivee so majkami zasto znam deka ona ke napravi demek ja cuvala i majkami nejziniot del ke i go prepise na sestrami.jas se nudam finanskiski da pomagam majkami ne prifaka.sakaat da renoviraat vo stanot no jas ne se slozuvam .kako moze da osporuvam ili nesto drugo
     
  8. cungalunga

    cungalunga Активен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2012
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    6
    Zdravo Kotka,
    Malku e nejasno ova sto e napisano..Dali e sprovedena ostavinska postapka na imotot na tatko ti? Dali ti imas ucstvuvano vo nea, ili te premolcile? Na cie ime sega se vodi imotot?
    Inaku, bez razlika sto ti ne se slozuvas tvojata sestra da go dobie delot sto i pripadnal na majka ti, odnosno bi i pripadnal ako ne e sprovedena ostavinskata postapka, tvojata majka moze slobodno da raspolaga so nego i za zal ti ke bides nemokna vo takva situacija.

    Pozdrav,
     
  9. pross

    pross Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Машки
    Погрешно Ви кажале, не е тоа така!!!!!!
    Прво не наведувате станот во кој живее сестрата дали во јавните книги се води на вас двете како сосопственици!!?
    Доколку е спроведена оставинска постапка, и Вие сте прогласена за наследник заедно со Вашата сестра, односно во јавната книга се водите како сосопственици нема зашто да се грижите.
    Правото да барате делба на заедничкиот имот може да го остварите во секое време и ова право не застарува !!!!
    Сестрата не може да се стекне со сопственост врз вашиот дел од станот бидејќи го владее како несовесен владетел вашиот дел (несовесна е бидејќи ЗНАЕ дека тој дел не е нејзин)!!!, а несовесниот никогаш не може да се стекне со сопственост по пат на одржувачка!!!
    Побарајте делба на имотот во посебна судска постапка!!!!! Доколку таа сака да го задржи својот дел а вие да го продадете, таа има првенствено право на купување на вашиот дел на станот.
     
    На Mauritius му/ѝ се допаѓа ова.
  10. pross

    pross Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Машки
    Можете да дадете полномошно на адвокат во РМ , истото ќе мора да го завери конзулот во дипоматско-конзуларното претставништво на РМ во земјата во која се наоѓате. Доколку се појави БИЛО КАКОВ СПОР пред оставинскиот суд (или сега веќе нотарот) кој ќе ја води оставинската постапка, истиот ќе ја прекине оставинската постапка и ќе ги упати учесниците да поведат парнична постапка!!!
     
  11. pross

    pross Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Машки
    Правото на оставителот да состави тестамент со кој ќе направи поинаков распоред за наследување од она што го предвидува Законот за наследување е негово лично право, тој може да состави тестамент и да располага како сака со својот имот, па и да го остави на лица со кои не е во никакво сродство( во случајов кираџиите). Единствено ограничување е со тестаментот да не се повреди нужниот дел на нужниот наследник кој изнесува една половина (односно една третина за некои роднини) од она што би требало да го добие врз основа на закон доколку не би имало тестамент, и само нужниот наследник има право тоа да го побива со посебна тужба.
    Фактот што им оставил имот со тестамент на кираџиите, сеуште не е нешто што е незаконско, и не би можело на него да се надоврзе граѓанска санкција во смисла на утврдување ништовност на тестаментот, а уште помалку кривична одговорност.Ова доколку се разбира не е измамен од страна на кираџиите, или тестаментот е фалсификуван, тоа е веќе друга работа !!!!!!!
     
  12. Amorce2

    Amorce2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.618
    Пол:
    Женски
    Има некој активен на темава? Ме интересира дали има рок за отпочнување на оставинска постапка?
     
  13. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.247
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    нема...моментално кај што работам имавме една оставина за починат во 1970 година
     
    На Amorce2 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Јас имам прашање, акоможе некој со сигурност да ми го одговори.
    Се работи за наследство на стан од братучед на татко. Дали може да се остави како наследство или ...?
     
  15. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.247
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    Чив е станот? на тој што се води станот, во неговата оставинска маса ќе биде дел тој стан и може да се наследува од неговите законски и тестаменстални наследници....
     
  16. Sandra91

    Sandra91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2017
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    137
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите... Многу би ви била благодарна доколку ми кажете мислење и совет...Се работи за стан од страна на бабами. Во купопродажниот договор сопственик стои сестрата на баба ми (значи ставена еформално само, бабами го купила на времето станот од СИЗ но дека не живеела со неа и татко и го пишала така-голема грешка), е сега на имотниот лист стои нивниот татко а дополнително баба ми има потврда од банка во која стои дека станот го купил татко и -бидејки бабами уплатила пари во негово име) инаку нема никаков тестамент оставено па ме занима што треба да се постапи пошто сестраи се праи газдарица и тврди дека она го купила? дали оставинска постапка? фала ви најмногу!
     
  17. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.997
    Допаѓања:
    261.107
    Дали ќе може некоја адвокатка да се пријави да и' пишам пп? :)
     
  18. 222223cakimiki22

    222223cakimiki22 Нов член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Moze li da se.ponisti zavrsena ostavinska postapka stara 8 meseci vo koja sestrami se odkaza od vikendicata vo moja korist i vo koj na imoten list sum sopstvenik vrz izjava deka vo momentot ne bila svesna sto potpisuva
     
  19. 222223cakimiki22

    222223cakimiki22 Нов член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
     
  20. Sfera

    Sfera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    2.416
    Што треба да направам за отпочнување на оставинска постапка? Каде да се обратам?Суд, адвокат, нотар?