Оставинска постапка

Дискусија во 'Правни совети' започната од genkisi, 3 февруари 2020.

 1. genkisi

  genkisi Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 мај 2013
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  1
  После смрта на мојот тако се води оставинска постапка во кој сме вклучени јас,брат ми и мачжќеата.
  Предмет на постапката се кола,дел од куќа во тетово со приземје и 2 подруми и стан во Охрид.
  Во приземјето во една просторија и купатило го користи маќеата каде се затекнала после смрта на таткоми.
  Имам 2 прашања.
  1.Брат ми без да не праша нас засегнатите во постапката си ги присвоил двата подруми од татко ми и ги користи веќе 3 години а исто така го користи преку лето и станот во Охрид.Дали има право на тоа или тие несмеат да се користат пред да заврши постапката.Покрај тоа колата што беше во сопственост на татко ми ја продал во отпад а сообраќајната ја фрлил и парите си ги присвоил.
  2. И второ прашање дали маќеата има право на дел иаоко станот и делот од куќата од мојот покоен татко ги затекнала во време на склопување на брак со истиот.