1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Оставинска постапка

Дискусија во 'Правни совети' започната од genkisi, 3 февруари 2020.

 1. genkisi

  genkisi Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 мај 2013
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  1
  После смрта на мојот тако се води оставинска постапка во кој сме вклучени јас,брат ми и мачжќеата.
  Предмет на постапката се кола,дел од куќа во тетово со приземје и 2 подруми и стан во Охрид.
  Во приземјето во една просторија и купатило го користи маќеата каде се затекнала после смрта на таткоми.
  Имам 2 прашања.
  1.Брат ми без да не праша нас засегнатите во постапката си ги присвоил двата подруми од татко ми и ги користи веќе 3 години а исто така го користи преку лето и станот во Охрид.Дали има право на тоа или тие несмеат да се користат пред да заврши постапката.Покрај тоа колата што беше во сопственост на татко ми ја продал во отпад а сообраќајната ја фрлил и парите си ги присвоил.
  2. И второ прашање дали маќеата има право на дел иаоко станот и делот од куќата од мојот покоен татко ги затекнала во време на склопување на брак со истиот.