1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Оставнина

Дискусија во 'Правни совети' започната од vale.t, 9 октомври 2014.

 1. vale.t

  vale.t Активен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2014
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  ВЕ молам уште едно прашање за имот.Во врска со делба на имот на починатата баба,мајка на татко ми, по нејзината смрт чичко ми и покрај тоа што неговите две сестри(наши тетки) и ние го предупредуваваме да не прави ништо затоа што тоа не е негово туку од сите наследници,и без дозвола од било кој од нас тој си догради купатило и соба,ни ги исфрли нашите ствари од нашата соба и и таму си се смести,си се однесува како да е се негово.И еве сега покренавме барање за оставнина,тетките кои живеат во странство,беа тука и дадоа изјави дека не бараат дел,а тој им се налути зошто се не му оставија нему бидејќи вложил пари во доправањето,тие му се развикаа сто бараше да прави нешто кога нема право,зашто сеуште не е ништо поделено. Расправата се уште не е започната.Бидејќи тетките се откажаа од нивните делови,наследници сме јас и брат ми(татко ни е починат) и чичко ми.Ме интересира дали чичко ни можи да го оспори процесот за оставнина за тоа што доградувал и дали има право да го бара тоа што го доградувал ,без согласност од другите наследници,на имотот од баба ми,а и тоа што го градел не е ни легализирано ??? Се надевам ќе добијам одговор
  Благодарам -Валентина