1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Останаа ли машки во Скопјево?

Дискусија во 'Сингл' започната од Trendafilka, 19 февруари 2010.

  1. vodnicka1

    vodnicka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2010
    Пораки:
    124
    Допаѓања:
    35
    А иначе типот е океј добар ,воспитан, со факултет убав е не лош , ама има многу ама.
     
  2. Go-Girl

    Go-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    3.712
    Допаѓања:
    3.988
    сите пишуваме од наш аспект...и си кажуваме како гледаме на работите....женските кажуваат за тоа како го толкуваат однесувањето на машките и обратно машките за женските :) притоа ги генерализираме работиве (а кажуваме дека нетреба да се генерализирааи и сите да се ставаат во ист кош) кажуваме за некои непишани правила (кои не ни се допаѓаат) и притоа дека има исклучоци од тие правила.....но каде се, кои се тие исклучоци, кои се....НИЕ што сме пишале овде...штом не сме дел од таа маса на луѓе, :!: да се запрашаме ШТО СМЕ НАПРАВИЛЕ за да се издвоиме???....за да докажеме и покажеме дека сме уникатни,единствени,свои...и дека имаме квалитети и карактеристики кои се ценат, дека не припаѓаме на онаа група која ја наведовме погоре (која ги изврте криериумите и принципите во општеството) :x

    Да не се жалиме дека и покрај тоа што не спаѓаме во групата таму не сместуваат во истиот кош со останатите, туку да ги земеме работите во свои раце, да превземеме нешто со кое ќе се издвоиме.....да сега ќе кажете сме се обиделе, нема резултат....и се откажувате и повторно се враќате таму во групата....и се е залудно....НЕ НЕ Е БИТНО КОЛКУ ПАТИ ЌЕ ДОЖИВЕЕШ НЕУСПЕХ, БИТНО Е КОЛКУ ПАТИ ЌЕ УСПЕЕШ ДА СТАНЕШ И ДА ПРОДОЛЖИШ ПОНАТАМУ ПОСЛЕ НЕУСПЕХОТ!!!

    и за ова сакав да прокоментирам....несакам да навредувам ама ете морам да кажам, на почетокот на темата пишав за девојките кои доаѓаат во Скопје со цел да најдат некој и да се омажат тука....еве еден пост овде само го потврдува тоа...нема луѓе таму во другите градови, па затоа ќе дојдат ваму...а зашто нема???...затоа што сите истото го прават сите се селат заслепени од лажниот сјај овде и останатите делови од државава се запустуваат, заостануваат во развојот...се плашам дека ако продолжи вака Скопје ќе стане едно одвратно место за живеење...но не е темата за ова, сакав само на кратко да го прокоментирам и овој дел....доволно напишав тука.
     
    На emotiven му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.592
    :y:
    Тука се согласуваме. Можеби на моменти како и сите човечки суштества и мене ме фаќа депресија, ќе се понервираш, ќе се издереш, ќе си поплачеш ако треба, ама на крајот од денот, се дотеруваш и излегуваш, нормален, насмеан, пред се убаво да си поминеш, да се чувствуваш убаво за себе, а потоа и за некој друг. И јас тврдам дека има такви девојки (како и машки) кои отскокнуваат од општата генерализација за едниот и другиот пол со кој се соочуваме денеска, и останува на секој од нас да се потруди, да даде максимум од себе, и да не биде етикетиран "ист/а како сите" .
    Претходно споменав дека сум решила да не приоѓам на машки, ама кога веќе излегуваш, а не се затвораш под стаклено ѕвоно дома - Against all odds – might as well have fun, right? ;)

    Што се однесува до тие коментари кои ги споменува Go-girl постирани пред неа ... не можам да навлегувам таму, ќе кажам Скопје навистина стана едно одвратно место за живеење... Милион луѓе-милион карактери... ;)
     
  4. seksi

    seksi Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    113
    Da, tocno e trendafika. Site se stavaat vo ist kosh. Ako nema decko na devojkata sigurno i fali nesto, ima i takvi sfakanja da si znaete. A toa deka koga ke opnat minic, ili dekolte ogromno, sto ostanuva osven nekogas da te fati inat, pa da si reces, eve i jas sega ke stavam, pa da vidime. Na primer, koga me faka inat, i koga nekoja si bila vo prednost, zaradi tie karakteristiki, kako i zaradi nejzinoto preterano napadno lovecko odnesuvanje.
    A devojkite od drugite gradovi, prethodno mislev deka gresam i deka gi stavam vo kos deka se isti kako i site ostanati, kako i so skopskite devojki, sepak za zal e ona sto go smetaat kako uvredlivo, deka dosle da se mazat. Ne celosno tocno, no taka e...za zal, bez navreda, samo takva pretstava i cuvstvo sum dobila. A posle maskite se cudat, sto se slucuva... deka mozele i podobro...
     
  5. aleknovy

    aleknovy Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    194
    Ај гледам многу девојки на ова се фатија, па ќе го одговорам посебно.

    Не сте ставени у иста кошница! Не е тоа поентата. Поентата е дека, ако еден просечен маж има 95% шанси да испие немилосрден нож директно во срце кога ќе пријде на просечна девојка... Тој не знае унапред која е таа девојка.Тој не знае дека си ти различна. Зашто не знае? Бидејќи не си му кажала!

    Не го земате тој фактор у предвид. Тој не знае дека ти си поинаква. Ти очекуваш дека тој треба телепатски да знае дека си различна? Нема начин да знае. Буквално е работата ризик невиден за него.

    Ако можам да ја сведам целава работа на една поента... поентата би била оваа. Ако сте вие исклучоци, тогаш ваша должност е да му комуницирате дека сте исклучоци!

    Кој рече дека е лесно? Ова е целата поента за премногу очекувате, премалку давате. Значи ако очекуваш да некој тип ризикува на тебе, и ти треба да бидеш спремна да ризикуваш (женскиот дел од играта). Значи да, ти го имаш ризикот дека ако си директна и флерташ ќе бидеш етикетирана спонзоруша, ќе бидеш етикетирана лесна итн...

    And? Тоа е ризикот нели? Поентата е дека ако сакаш мажите да земаат ризик на тебе, и ти треба да земаш ризик на нив... Ризик дека ќе бидеш етикетирана, ризик дека ќе бидеш погрешно сфатена итн...
     
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.653
    Пол:
    Женски
    Со ризик сите девојки на форумов да се свртат против мене, од мене :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: за момчето што има храброст да каже како навистина стојат работите.


    Да, човек треба да ризикува - затоа што некогаш навистина вреди! :)
     
  7. aleknovy

    aleknovy Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    194
    Не го спомнав Џорџ Клуни како пример за убавина или дека е универзално најубав на сите жени. Го спомнав како пример за кул, шармантен, харизматичен тип. Кога велам дека девојките се нереални и очекуваат Џорџ Клуни, говорам за фактот што не прифаќаат приоѓање што е дури 5% помалку идеално од она на филмовите.

    Денеска жените очекуваат дека треба да е нормално дека еден просечен тип треба да ја има таа харизма и самоувереност како во холивудски филм. Ако машко пријде со дури малку анксиозност, исплашеност или несигурност, девојката одма реагира како да типот е манијак или нетокму.

    Да, генерализација е... Но е базирана на огромно искуство... На десетици мажи кои приоѓале на илјадници девојки од секој тип во секоја од петте балкански земји и повеќето од европа. Дури има цела наука за приоѓање развиено затоа. Во основа се сведува на тоа дека... малце ако си испод Клуни у харизмата, 95% од цури реагираат како да си манијак.


    Нормално дека не ги верувам тие работи. Впрочем сум фрапиран од квалитетот на девојките на форумов :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: Сите имаат многу интересни мислења, посветени на личен развој итн...

    Но... Што се однесува до делот немање дечко, да, верувам дека сите до една очекуваат премногу за премалку... Без исклучок. Може да се види во контрадикциите... Пример нешто вакво...

    Ова е таа невидлива пребирливост и нереалност. Ај да ти го презентирам математички, може?

    Пример...

    1) Имаш просечна цура... Таа просечна цура здогледува просечен тип. Таа цура се смешка, позитивна е... Ама ја фаќа страв да биде директна, па затоа само индиректно погледнува на микросекунди... индиректно, па ако сфати типот, сфати...

    2) Типов некако собира храброст, малце анксиозен, доаѓа, кажува здраво и почнува да збори чудно. Девојкава реагира чудно на неговата чудност... тој го сфаќа као корпа, и си иде дома. Ако му е десетта “корпа” годинава, има доста големи шанси и да отиде типот дома да плаче таа вечер.


    Се чини ситуацијава реална и балансирана? Двајцата еднакво згрешиле? Не... Девојката очекува далеку повеќе одколку што дава.

    • Девојката вложува 2 поени ризик.
    • Типот вложува 15 поени ризик.
    • Девојката е со просечна самоувереност (има страв да биде по-директна во сигналите) – 5 поени
    • Типот е со просечна самоувереност (исплашено и чудно приоѓа) – 5 поени

    Значи... типот вложува 20 поени, девојката вложува 7 поени... И девојката мисли дека се еднакви, освен шо типот бил “чуден”. Значи очекува типот да има надпросечна самоувереност, иако таа самата има само просечна самоувереност... Значи очекува тип од вредност 30 поени, иако таа самата има вредност од само 7 поени.

    Според мене, ако на оваа девојка и пријде сељак, тогаш е ситуацијата еднаква. Значи ако на една просечна девојка и пријде под-просечен сељак, тогаш се изедначени, бидејќи тој има поголем ризик.
     
    На Srekicka и gluvarche им се допаѓа ова.
  8. Boyfromtown

    Boyfromtown Нов член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2010
    Пораки:
    411
    Допаѓања:
    100
    Алекнови или сеедно многу напињаш со статистики.Се си зависи од тебе не ги криви само женските.Машките премногу јадат гомна за жените зашто и тие да не јадат гомна за мажите.Се сменија времињата помири се со тоа.
     
    На emotiven и HeidiDiWalt им се допаѓа ова.
  9. aleknovy

    aleknovy Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    194
    Ти намерно ме читаш грешно? :^) Си правиме сеа муабет филозофски тука. Ако ти е премногу филозофски и статистички и напнат, не мораш да го читаш :angel:

    Не се работи тука за кривење, некривење. Пробувам да ја презентирам обратната страна. Страната на која што никогаш не помислиле. Како е од другата страна. Не е целта "вие сте криви, ние сме криви" итн. Ако ти решиш така да ја прочиташ дискусијава, тогаш тоа си е твоја проекција.

    Мислам дека е доста конструктивно. Кога девојка ќе ги сфати стравовите, фрустрациите од машка страна... Тоа и дава сила да таа биде посилна и да превзема повеќе ризици. Мислам дека девојките ќе се согласат дека ова им помогна да им се расчистат доста мисли во главата.
     
    На gluvarche му/ѝ се допаѓа ова.
  10. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.216
    Пол:
    Женски
    бреееј алекнови забегал малку :D Па како тогаш има толку парови? Јас не сум запознаена со ситуацијава ваљда поради тоа што дечко во дискотека не сум ни барала. Секогаш прво сум била запознаена со типот, па потоа прераснувало во врска( исклучени се мувачи)
     
  11. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.592
    wow! :o Сега јас сум фрапирана! :D Математиката и не ми е баш јака страна, ама се гледа ова е добро размислено и анализирано, што посебно го ценам. Да не должам, еве се ставаме во напад! Уште од вечер! :D

    Како што реков, на крајот од денот сите сакаат да си поминат убаво, и секој сака да најде некој и да биде сакан/а. Јас верувам дека за сопствената среќа, секој би направил се'.

    ФАЛА уште еднаш од мое име и верувам од името на сите девојки... и ако се сретнеме низ град, верувај ќе ти кажам прва здраво! :) Поздрав
     
    На emotiven му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Boyfromtown

    Boyfromtown Нов член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2010
    Пораки:
    411
    Допаѓања:
    100
    Не те читам погрешно него глабиш за теми што никад немале одговор и секогаш било така.Незнам која ти е поентата дека ќе смениш нешто или?Пак ќе си е исто.Да да и женските имаат право да си ја гледаат нивната страна и имаат да си бираат нивно право.Секој бира и јас бирам.Тие убаво си ја гледаат нивната страна и потполно ја оправдувам нивната страна.
     
  13. aleknovy

    aleknovy Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    194
    Скоро сите парови во Скопје се преку другари, другарки итн. Тука зборевме зашто дискотеките не успеваат во Скопје.
     
  14. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.592
    Јас искрено ја оправдувам и нашата - женска страна и ве оправдувам и вас. Колку е наша, толку е и ваша вина. Колку ни е на нас тешко и бедно, верувам дека подеднакво е тешко и на машките. Инаку , за тоа дека машките јаделе гомна за жените, ништо ново, ништо чудно, реално - и вие не сте нешто поштедени на нашите кафе-средби :D Само не сме можеби така експлицитни, колоритни во раскажувањето како вас ;)
     
    На emotiven му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    580
    лелеле, го читав постов цел, не пропуштив ни една буква..се чудам абре дечко си ти против жените?? Ако му било поубаво да седи дома да игра плејстејшн до мене е проблемот а, шо не сакам да се е...., па боље ке седи дома него да нема секс, или типката мора да излезе кога сака типот и да биде онаква баш каква што сака типот. И за што тоа ние не превземаме одговорност, сакаш да кажеш дека ти си попаметен, поубав , поуспешен. Мене ми делуваш дека се преценуваш. Прво ако имаш свој бизнис тоа е убаво, но не го тупи толку за тоа дека акоп имаш бизнис не значи дека си убав, ако немаш пивски стомак исто така не значи дека си убав, зошто и јас немам стомак имам рамен па ме прашуваат сите дали вежбам на факс редев само високи највисоки оценки, па не реков дека јас сум незнам каква и на никој не сум му доволно убава и сл. Не треба да им бидам да сите во скопјево и пошироко убава.
    Мене тип како тебе колку и да е убав не би ми се свиѓал. Зошто ? зошто мрзам коа љугето се фалат што постигнале у животот, дека се успешни, дозволи девојката сама да види за твојата успешност.
    И ај сеа за што тоа ние не превземаме одговорност пошо стварно не те сконтав?????
    сори ама со еден збор со тебе не можам да се сложам
     
    На emotiven му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    580
    На тој начин типката ке биде лесна девојка. Сакате така ама после ке си кажете ич не се мачев одма почнав и муабет и се, сигурно е лесна некоја.

    Превзимање нешто во животот е шмекање типци??????????????????????????? ха ха ха ха..сори ама стварно ми е смешно, јас не сум таква да идам и на секој еден тип да му се пуштам, умилкувам и ред други работи, треба да се направи некад прв чекор но да биде достоен на една дама.

    Па да де они не приоѓаат им пришле на нив типки и одма истите типки се спонзоруши, а ти немаш логика да приоѓаш зошто живееш со фактот дека девојкиве нишо не превземале, или може не ти легнале у кревет одма, или не сакале нишо таа вечер, па немаш ќар.

    Никој не е совршен, и тука нема зошто да има нечија вина, барем за темава, ха незнам шо има тоа врска.. Ти виновен шо јас мислам дека нема машкост, според тебе зш не се пуштале више маживе...зошо тебе све ти се сведува на тоа.
    Ај жити се кој е машкиот дел од играта, да ја залапа типкава, ха глупост..........што е тоа женски дел од играта....епа не капирам се дур вака размислуваш ке се жалиш дека на ниедна не си и доволен, никогаш не можеш на кантар да мериш кој колку од својата работа завршил.

    Поздрав и јас не се согласувам со трендафилка нема да кажам браво а за здраво на улица ке одговорам кога лично ке те упознаам.
     
    На emotiven му/ѝ се допаѓа ова.
  17. trapalce

    trapalce Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    1
    Леле Sunshine88 те сакам,те обожавам,ова сакав да го слушнам,мое мислење е дека ти си во право за овој пост,ова сакав да го кажам ама некако немав време да го смислам одговорот
     
  18. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    580
    хехехе :) па ова е чиста вистина што го изнапишав, не му ја мислев многу многу, имав слободно време па се изнакуцав..
    иначе поентата ми беше дека секое грне има свое капаче...и бев изреволтирана што одма мора да се напаѓа личноста на машкото/женското, без вистински да се навлезе во проблемот.
    кај нас не е проблем во пуштањето туку во нашиот менталитет, сите сме научени да ни биде принесено на послужавник, па настануват вакви дебати ко гром од ведро небо.
     
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.653
    Пол:
    Женски
    Многу долг може ќе дојде постов, ама морам да го кажам својот став и размислувања во оваа тема. И да појаснам, ова важи за обични, нормални момци и девојки за кои велите дека ги нема, а всушност се секаде околу нас.

    Не сфаќам, зошто твојот пријателски пристап би значел дека си лесна девојка? Дали ако се правиш ладна и незаинтересирана повеќе ќе помогне? Јас не велам дека кога некој ќе ти пријде треба одма да му се фрлиш во прегратка, да се лигавиш и да флертуваш, ама штом веќе ти пришол, значи си му дала некаков знак, дозвола за приоѓање, па нема потреба да се изигрува ладна, незаинтересирана и мистериозна девојка. На крајот на краиштата, не си сама со него, на јавно место си. И нема да ти се срони бисерот ако направиш неколку минути муабет со човекот. По муабетот ќе заклучиш дали вреди да се трудиш и понатаму или не. Стави се ти во кожата на машкото. Немој да мислиш дека му е лесно да пријде на некоја што му се допаѓа. Исто како тебе што ти е тешко да сврзеш две реченици во присуство на некој што ти се допаѓа, така и тој. Мислам дека повеќето девојки глумат незаинтересираност, а всушност се срамежливи и не можат да се опуштат во присуството на некој што им се допаѓа. Ама има и такви кои глумат незаинтересираност, само за да видат до каде ќе оди типот, дали ќе се труди или не.
    Кога некој ми се допаѓа, јас воспоставувам eye-contact, и за 5-10 минути знам на што сум. Ако ми се допаѓа човекот, ќе му дадам знак да ми пријде, па тогаш нормално дека ќе направам муабет со него. И тоа нормален муабет за било што. Нема тука филозофија. Ако не ми остави добар впечаток, јасно му давам на знаење како стои работата и што може да очекува. Некогаш од такви случајни запознавања можат да произлезат добри пријателства.
    А имам другарка што константно, кога некој ќе и пријде, започнува караници. Не го прави тоа затоа што сака, туку тоа и е одбранбен механизам поради срамежливоста. Колку и да се труди да се опушти, тоа и оди многу тешко. Затоа сите добиваат впечаток дека е непријателски настроена и агресивна, а не е таква.


    Никој не вели дека треба да му се улизуваш и умилкуваш на некој тип мислејќи дека така повеќе ќе му се допаднеш - напротив, таквите девојки делуваат очајно и одбивно за повеќето нормални машки. Дури и мене ми делуваат одбивно. А не треба ни да бидеш ладна како камен. Кога веќе си излегла некаде, си излегла да се дружиш, забавуваш, убаво да си поминеш. Ако притоа запознаеш некој, супер. Нема ништо лошо во ширењето познанства, затоа што никогаш не знаеш што ти носи животот (е ова малку филозофски делува). :lol: А не да седиш намуртена во ќошот или пак да шараш со погледот наоколу барајќи некој згоден примерок. Сите сакаат да видат насмеани лица, а говорот на телото многу кажува.

    Да, ако девојката му пријде на машкото, по дифолт е спонзоруша. Е па, искуството ми покажало дека ако после толку шмекање, типов не собрал храброст да пријде, тогаш не е вреден за приоѓање, нема што да понуди или е екстремно срамежлив (да, има и такви, лично познавам таков тип). Ама повеќе е тоа првото. Во принцип жените отсекогаш биле тие што го правеле првиот чекор, уште од исконски времиња. Самото шмекање, така да го наречам, т.е давањето знак момчето да пријде е всушност тој прв чекор. Ако јас не му дадам дозвола, нема тој што да ми приоѓа, освен ако е во склоп на друштво кое се дружи со моето друштво, па ако се измешаме. Дури и тогаш може да направам пријателски муабет, ама на дистанца. Но некои луѓе не го почитуваат тоа, и упорно се набацуваат, сметајќи дека ако бидат доволно упорни ќе добијат нешто. А ако јас почнам разговор со некого со кого што сум во исто друштво поради тоа што сме еден до друг, не значи дека му се пуштам, само сум културна. Па ако некој поради тоа ме етикетира како спонзоруша, баш ми е гајле, не се замарам со тоа. Ама пак, ако некој во друштвото ми се допаѓа, јас можам да почнам муабет со него и да си кажам дека сакам подобро да се запознаеме, нема тука зошто да се срамам или да глумам лудило. Ако тоа ме прави лесна девојка, и за тоа баш ми е гајле. Кој што сака нека мисли, јас знам дека по никоја цена не би легнала со него истата вечер.

    Јас мислам дека вината ја сносиме и едните и другите подеднакво. Ако некој нема храброст да и пријде на девојка, тоа не го прави помалку машко. А ако некоја девојка прва започне муабет со некој што и се допаѓа, не значи дека е помалку дама, или дека е лесна или спонзоруша.

    Има, има, и машки и женски дел од играта... ако се постави тоа како игра, тука има два тима - и двата мора да играат, а по кои правила, тоа самите одлучуваат.Шмекањето, т.е флертот е игра - во неа учествуваат и двајцата - улогата на женското е да го охрабри машкото, да му даде знак, а машкото ќе биде тој што ќе го преземе тој фамозен „прв“ чекор. Па и понатаму, во дружењето, во запознавањето, флертувањето - секогаш има и машки и женски дел од играта, не може само едниот да биде активен, а другиот пасивно да чека и да види како ќе се одвиваат работите. Ако нема позитивен одговор, фидбек, тогаш нема смисла да се труди човек понатаму. Ама тоа, кој како ќе си го сфати.

    Ова беа некои мои размислувања во врска со оваа тема. Не тврдам дека сум 100% во право, можеби и јас грешам. Се надевам дека нема да биде напорно за читање :lol: ама сакам да потенцирам дека ова се однесува на оние нормални машки и женски, не оние кои навистина се спонзоруши и слични на нив. Можеби некој ќе се почувствува навреден, и се извинувам за тоа.
     
    На emotiven и aleknovy им се допаѓа ова.
  20. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    580
    јасно де, ова е твој начин на гледање, секој може греши :) но постовите на дечкото некако беа како напад врз женскиот пол, па затоа пишував така... ;)