1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Остри предмети (Sharp Objects)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од Ginger^, 4 август 2018.

 1. Ginger^

  Ginger^ Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  3.659
  Допаѓања:
  47.037
  Пол:
  Женски
  Ејми Адамс како новинарката Камил, се враќа во своето морбидно семејство во Мисури, со една цел, да истражува убиства на малолетнички. Ситуацијата во семејството, по сеќавањата на Камил била и сеуште е сомнителна, па враќањето во домот и претставува еден вид мачење проследено со низа од слики од трагични случувања кои се вртат во нејзината глава. Камил -морбиден лик со психолошки проблеми во една рамнодушна заедница. Патрисија Кларксон се појавува како мајката Адора и е одлична, преидеална за овој лик, во овие замрсени фамилијарни односи. Акцентот е ставен на ликовите, што ми се допаѓа многу, но и на музиката. Да не расплетувам, сега за сега има излезено 4 епизоди, во исчекување на 5тата, утре.

  Серијава ветува многу, иако не знам дали ќе има втора сезона, за жал.
  Ја почна ли некој, ајде да прокоментираме :)

  Инаку серијава е од истоимената новела на Gillian Flynn ( Gone girl)


   
  На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.
 2. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  4.086
  Допаѓања:
  30.154
  Пол:
  Женски
  Jaс ја почнав и некако неам желба да ја продолжам, мене нешто не ми легна, може оти знам што се случува во книгата...ама знаев и кај Мали, големи лаги па пак ми беше интересна, оваа ми е нешто млака.
   
  На Ginger^ му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Ginger^

  Ginger^ Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  3.659
  Допаѓања:
  47.037
  Пол:
  Женски
  @1209 баш ми е криво , изгледа само јас ја пратам:D
   
 4. sweet-cherry

  sweet-cherry Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 јануари 2011
  Пораки:
  2.774
  Допаѓања:
  20.628
  Пол:
  Женски
  И јас првата епизода ја изгледав, некако тешко ми одеше. Планирам барем уште две епизоди да изгледам и ќе одлучам дали ќе ја догледувам. Тематиката е интересна, ама споро се одвиваа работите. Дури на два пати ја гледав епизодата, немав волја да ја догледам некако.
   
  На Ginger^ му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  17.029
  Допаѓања:
  77.342
  Пол:
  Женски
  И јас погледнав две епизоди и баталив. Пребавна и развлечена, монотона, без елан со настаните. Имав големи очекувања, а и очекував повеќе од Ејми Адамс како лик. Штета, засега не ми е нешто многу ветувачка.
  Книгата беше далеку поинтересна, но сепак е најлоша од сите книги кои ги имам прочитано од Џилиен Флин.

  Може ќе ја изгледам до крај, и онака ќе има малку епизоди, а и нема што друго да гледам во моментов па...
  Ама не ми остави убав впечаток засега. Можеби до крај ќе се смени впечатокот, но ќе видиме.
   
  На Ginger^, sweet-cherry и 1209 им се допаѓа ова.
 6. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  1.844
  Допаѓања:
  26.121
  Значи баталете ова, книгата прочитајте ја. Многу добар плот твист, најдобра книга од писателкава, боља и од Gone girl.
   
  На Ginger^ му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Verdigris

  Verdigris Нов член

  Се зачлени на:
  7 август 2018
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Мене ми се допаѓа серијата. Сакав прво да ја читам книгата, но кога видов дека главниот лик го глуми Ејми Адамс, не можев да дочекам.
  Инаку, серијата е доста суптилна, има убава атмосфера и уметнички детали. Секако не е за тие што обожаваат акции и многу случувања, но мене ми се допаѓа и би ја препорачала.
   
  На Ginger^ и LollySky им се допаѓа ова.
 8. LollySky

  LollySky Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  2.935
  Допаѓања:
  13.982
  Пол:
  Женски
  Ja гледам веќе со недели, мене ми е одлична, потсетува на Твин Пикс. Мало провинциско наизглед здодевно гратче, но со многу гнилост и тајни позади навидум монотониот живот.
   
  На Ginger^ и Verdigris им се допаѓа ова.
 9. Ginger^

  Ginger^ Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  3.659
  Допаѓања:
  47.037
  Пол:
  Женски
  Јас па, едвај чекам да излезе нова епизода за да ја гледам:) До мене ќе да е. На повеќето гледам не ви оставила впечаток.

  Мене совршено ми се вклопува и брзината на дејствието, музиката, светлото, акцентот на ликовите ....
  Абе за мерак.:D
   
  На LollySky и Verdigris им се допаѓа ова.
 10. LollySky

  LollySky Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  2.935
  Допаѓања:
  13.982
  Пол:
  Женски
  Ми се преврте желудникот од седмата епизода :(
   
  На Ginger^ му/ѝ се допаѓа ова.
 11. vesna212

  vesna212 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2012
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  47
  каде ја гледаше седма епизода, на замунда уште ја нема а гледам ја нема ни онлајн :?::^)
   
 12. LollySky

  LollySky Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  2.935
  Допаѓања:
  13.982
  Пол:
  Женски
  На HBO, во видеотеката.
   
  На vesna212 му/ѝ се допаѓа ова.