1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Остри предмети (Sharp Objects)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од Ginger^, 4 август 2018.

  1. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Ејми Адамс како новинарката Камил, се враќа во своето морбидно семејство во Мисури, со една цел, да истражува убиства на малолетнички. Ситуацијата во семејството, по сеќавањата на Камил била и сеуште е сомнителна, па враќањето во домот и претставува еден вид мачење проследено со низа од слики од трагични случувања кои се вртат во нејзината глава. Камил -морбиден лик со психолошки проблеми во една рамнодушна заедница. Патрисија Кларксон се појавува како мајката Адора и е одлична, преидеална за овој лик, во овие замрсени фамилијарни односи. Акцентот е ставен на ликовите, што ми се допаѓа многу, но и на музиката. Да не расплетувам, сега за сега има излезено 4 епизоди, во исчекување на 5тата, утре.

    Серијава ветува многу, иако не знам дали ќе има втора сезона, за жал.
    Ја почна ли некој, ајде да прокоментираме :)

    Инаку серијава е од истоимената новела на Gillian Flynn ( Gone girl)


     
    На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.
  2. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.818
    Допаѓања:
    38.322
    Пол:
    Женски
    Jaс ја почнав и некако неам желба да ја продолжам, мене нешто не ми легна, може оти знам што се случува во книгата...ама знаев и кај Мали, големи лаги па пак ми беше интересна, оваа ми е нешто млака.
     
    На Ginger^ му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    @1209 баш ми е криво , изгледа само јас ја пратам:D
     
  4. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    28.794
    Пол:
    Женски
    И јас првата епизода ја изгледав, некако тешко ми одеше. Планирам барем уште две епизоди да изгледам и ќе одлучам дали ќе ја догледувам. Тематиката е интересна, ама споро се одвиваа работите. Дури на два пати ја гледав епизодата, немав волја да ја догледам некако.
     
    На Ginger^ му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.585
    Допаѓања:
    80.672
    Пол:
    Женски
    И јас погледнав две епизоди и баталив. Пребавна и развлечена, монотона, без елан со настаните. Имав големи очекувања, а и очекував повеќе од Ејми Адамс како лик. Штета, засега не ми е нешто многу ветувачка.
    Книгата беше далеку поинтересна, но сепак е најлоша од сите книги кои ги имам прочитано од Џилиен Флин.

    Може ќе ја изгледам до крај, и онака ќе има малку епизоди, а и нема што друго да гледам во моментов па...
    Ама не ми остави убав впечаток засега. Можеби до крај ќе се смени впечатокот, но ќе видиме.
     
    На Ginger^, sweet-cherry и 1209 им се допаѓа ова.
  6. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.605
    Допаѓања:
    34.265
    Значи баталете ова, книгата прочитајте ја. Многу добар плот твист, најдобра книга од писателкава, боља и од Gone girl.
     
    На Ginger^ му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Verdigris

    Verdigris Нов член

    Се зачлени на:
    7 август 2018
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Мене ми се допаѓа серијата. Сакав прво да ја читам книгата, но кога видов дека главниот лик го глуми Ејми Адамс, не можев да дочекам.
    Инаку, серијата е доста суптилна, има убава атмосфера и уметнички детали. Секако не е за тие што обожаваат акции и многу случувања, но мене ми се допаѓа и би ја препорачала.
     
    На Ginger^ и LollySky им се допаѓа ова.
  8. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Ja гледам веќе со недели, мене ми е одлична, потсетува на Твин Пикс. Мало провинциско наизглед здодевно гратче, но со многу гнилост и тајни позади навидум монотониот живот.
     
    На Ginger^ и Verdigris им се допаѓа ова.
  9. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Јас па, едвај чекам да излезе нова епизода за да ја гледам:) До мене ќе да е. На повеќето гледам не ви оставила впечаток.

    Мене совршено ми се вклопува и брзината на дејствието, музиката, светлото, акцентот на ликовите ....
    Абе за мерак.:D
     
    На LollySky и Verdigris им се допаѓа ова.
  10. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Ми се преврте желудникот од седмата епизода :(
     
    На Ginger^ му/ѝ се допаѓа ова.
  11. vesna212

    vesna212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    49
    каде ја гледаше седма епизода, на замунда уште ја нема а гледам ја нема ни онлајн :?::^)
     
  12. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    На HBO, во видеотеката.
     
    На vesna212 му/ѝ се допаѓа ова.