1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Отворање на свадбата - класично со валцер или нешто друго?

Дискусија во 'Свадба' започната од Hopeful, 16 октомври 2010.

  1. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    XstrongerX, тесееееен фустан? оххх лелеее XstrongerX XstrongerX жими се јас незнам зошто покрај толку реализирани планови околу свадбата,желби и идеи....веќе ти кажав и во другата тема,да сум на твое место дефинитивно свадбата ќе ја направев порано. :?: сепак тоа е твоја одлука. првенствено за тебе и бебето а после за сите желби :!:
     
  2. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.086
    Пол:
    Женски
    Буквалист :|
    Не би дека сериозно така ќе се облечам , нема да личам на ништо јасно ми е.Ама би сакала.Ама нема.
     
    На Cinderfakinrella му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    тоа е веќе друго. Од кај да знам јас дека се шегуваш :wasntme:
    Како и да е, штом така си си одлучила,сега уживај и верувај дека тој ден ќе ти биде волшебен.
     
  4. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    А може и нешто вака :$ ако се изнавежбаме :D

    http://www.youtube.com/watch?v=oF_K9jy0RYY
     
    На sweet-star, Snow-Queen и ilipili им се допаѓа ова.
  5. SnowWhite91

    SnowWhite91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    1.153
    Допаѓања:
    1.398
    Не сум фанатик да правам свадба, но кога би правела би сакала да биде класично - со валцер и да се игра на песната „Еден бакнеж“ од Владо Јаневски :$
    И текстот и музиката ми се баш за прв валцер :angel:
     
  6. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    ние ја отворивме свадбата со because you loved me -seline dion и од Оливер Драгоевич- А кад ми доџеш ти :inlove:
     
  7. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.760
    Допаѓања:
    37.873
    Пол:
    Женски
    Јас уште одамна си ја изразив желбата,ако дечко ми биде младоженецот здравје, бидејки се блиски пријатели татко му и Џамбазов и сигурно ќе биде на свадба,сакам тој да ми отсвири нешто, песна не знам ама ќе избереме до тогаш.Мерак ми е човекот со неговиот талент да ми ја одбележи свадбата, а ние да танцуваме уз таа мелодија...убавини.
     
    На Cinderfakinrella му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.752
    Би сакала мојата свадба ( кога ке дојде ) време да ја отворам со валцер и тоа би сакала да биде
    balade pour adeline или од овој ден...тие две ми се единствени кои би сакала да ми ми бидат први песни на свабдата
     
  9. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Што мислите за поновите видови на танц(играње)кои во последно време се на врвот во светот за кореографии на свадбите наместо валцерот.Младенците кои досега го играа стандардниот валцер сега спремаат интересна кореографија на музика која е за диско играње или нешто слично.(Незнам дали ја има оваа тема некој досега почнато,но јас се спремам за свадба и сакам некој совет околу првиот танц). :) ;)
    http://www.youtube.com/watch?v=CpN8x2KMf6Q
    http://www.youtube.com/watch?v=0vHSpWMB7k4 Дечкиве се феноменални со идејава.
     
  10. canary

    canary Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    60
    Ако сум уште со сегашниов дечко би сакала на првиот танц да танцуваме на "Every breath you take" од The Police. Некоја забавена верзија.. шо знам. Си ја сакаме двајцава песнава, не потсеќа еден на друг :)
     
  11. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.387
    Допаѓања:
    5.846
    Би сакала да започнам со класичен валцер со татко ми и потоа од некаде се појавува дешко ми т.е. сопругот и играме некој интересен танц :)
     
  12. Beautiful-Princess

    Beautiful-Princess Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2012
    Пораки:
    755
    Допаѓања:
    372
    Пол:
    Женски
    Ние ја отворивме свадбата со Have you ever really loved a woman од Bryan Adams, верзија приспособена за Виенски валцер. Бевме на часови и на свадбата првиот валцер го игравме само ние. Беше навистина прекрасно, посебно бидејќи таа песна ни е омилена и на двајцата. :inlove:
     
  13. galijan

    galijan Популарен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2012
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    260
    Класичен валцер никако, многу ми е смешно и невкусно кога го свират музички групи составени од клавијатури, гитара, тапан, хармоника.Се знае дека валцерот го свири симфониски оркестар.Значи некоја убава песна по мој избор.
     
  14. LejdiD

    LejdiD Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    154
    Откако се изнагледав клипчиња од странство каде баш секаде ја играат првата песна сами, сфатив колку всушност некултурен народ сме и колку е безобразно да се стане да се игра на таа песна. Ама како и да е најпаметно ќе е да самите музичари кажат да се остане на своите места. Инаку не ми се допаѓа тоа кога играат од секоја песна по малку најубаво е една цела песна да се игра со убава кореографија без разлика каква песна е.
     
  15. Mravce

    Mravce Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    786
    Ние свадбата ја отворивме со Wicked game :D и буквално никој не ни стана сами игравме а одма после таа песна си го свиреа валцерот е дури тогаш ни се придружија :D
     
    На karenin му/ѝ се допаѓа ова.
  16. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Искрено нас сите не оставија сами, ама бидејќи и јас и мм сме антиталенти за играње, многу подобро ќе ми беше да станеа и останатите :D Дури и за време на танцот им мафнав на кумот и старосватицата (сами беа) да ни се придружат, ама тие ја сочекаа втората песна, така било правилно :^) Сакам да кажам, не секога и не сите исто гледаат и се осеќаат - мене лично второто танго кога околу гледав драги луѓе ми беше многу поприродно, отколку првото кога сите очи беа свертени кон нас и пазев како сето тоа личи од страна (среќа имав долга венчаница па помалку-повеќе личи во ред, иако сме двајцата крути) :)
     
  17. Irrepleceable

    Irrepleceable Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    1.069
    Допаѓања:
    1.360
    Да бидам искрена,сакам свадбата да се разликува од оние традиционалните кај нас.
    Нормално почитувам обичаи,и нема да ги изоставам на свадбата,но не сите зошто има некои кои не ми се допаѓаат(сум била сведок кога младоженецот го тераа да пие живи јајца..)Никако :D
    Во делот од ресторанот,сакам почетокот да го отвориме јас со идното маже со некој валцер(но,само ние)и потоа некоја интересна кореографија јас и он да си напраиме на некоја позната песна,може и да запееме(пример некоја песна која не пратела во врската,и која ни значи и на двајцата).
    После што сака нека биде :D
    На забавниот дел би сакала да има караоке,не сум љубител на оние ју хитови кои ги пуштаат на свадбите(па ајде сите вовчиња ќе праиме) :D
     
  18. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Бидејќи нели претходно им посочивме на музичарите дека младоженецот не си е по играњето, не посоветуваа да не одиме со класичен валцер туку со танго...не знаевме што ќе свират, испадна од Владо Јаневски - од овој ден.
     
  19. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.415
    Пол:
    Женски
    18 страни песни и предлози за песни, многу романтични и некои малку поинтересни и што избегале од клишето(браво за Хелоу на Ричи и за Елвис и јас би играла така :D ) и на никој ама на никој не му текна на Френк Синатра т.е Nat King Cole e на песнава не е Синатра - маестрална, мојот оче наш-L.O.V.E?
    http://www.youtube.com/watch?v=iorkf-8tjP4


    По романтична песна нема на универзумот, сте се научиле со таа Селин Дион ми се серее толку многу колку што на сите им се сере Од овој ден на Владо.

    Ако се мажам и се дочека тој ден, бидејќи не сум ич по свадбите али би имало некоја мала прослава со најблиските, и музиката би била нешто најценетото, тука не би штедела, прославата би ја отворила или со песнава или со Unforgettable исто од Нат Кинг Кол.
    http://www.youtube.com/watch?v=BnPcEQmd9co

    Или па било што од Синатра, дали I`ve got you under your skin, Fly me to the moon, The Way You Look Tonight у превод од кал да е Синатра да е.
    Или пак со нешто малку побрзо како на пример - Can't Take My Eyes off You - Frankie Valli and The 4 Seasons
    Дали јас имам перфектна визија и музика во која се пронаоѓам па мислам дека сите би требале исто, али ни во лудило не би дала некој бенд да ми бира или наметнува песна за ваков ивент и за било која забава.

    Знам дека некој од тука за прва песна ја имале Once Upon A December од цртанот Анастасија, што е навистина брилијантен избор, мене дури оваа уште повеќе ми се свија, комлетно и музика ама и текстот е најпогоден на свет. Башка на никој не би му текнало, само на будала ко мене и плус ќе биде нешто оригинално.
    http://www.youtube.com/watch?v=r0SocbXEal8
     
    На tigerlady, LejdiD, drugarka и 2 други им се допаѓа ова.
  20. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.547
    Допаѓања:
    95.419
    Пол:
    Женски
    Ние ќе ја започнеме свадбата со три песни, оние кои ни се некако подраги се разбира. Првата е онаа која и на двајцата ни се допаѓа
    Ти си тој - Лидија Кочовска
    http://www.youtube.com/watch?v=6rBz69cLs8U
    Втората му се допаѓа многу на мм
    Не кани ме - Миле Кузмановски
    http://www.youtube.com/watch?v=ncF7brr5vi4
    И третата јас му ја посветувам нему, иако е машка песна не опишува нас потполно
    Провинцијалка - Балашевич
    http://www.youtube.com/watch?v=E_ApmWeL6UY
    Е после може да се почне со орцата :D