Отворање паушал

Дискусија во 'На работното место' започната од Bicc, 7 септември 2019.

 1. Bicc

  Bicc Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2016
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  Здраво. Сакам да се регистрирам во комората на занаетчии и да отворам паушал за козметичко студио. Дали некој веќе им искуство со процесот и условите што треба да се исполнат. Ме интересираат неколку работи:
  1. Дали и колку време треба да бидеш пријавен под Биро за вработување?
  2. Дали мора да се извршува дејноста во дукан или може и во стан изнајмен под ќирија? А со тоа дали мора се користи индустриска струја?
  3. Какви даноци се плаќаат и колкава е сумата за придонеси?