1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Отворање паушал

Дискусија во 'На работното место' започната од Bicc, 7 септември 2019.

 1. Bicc

  Bicc Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2016
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  17
  Пол:
  Женски
  Здраво. Сакам да се регистрирам во комората на занаетчии и да отворам паушал за козметичко студио. Дали некој веќе им искуство со процесот и условите што треба да се исполнат. Ме интересираат неколку работи:
  1. Дали и колку време треба да бидеш пријавен под Биро за вработување?
  2. Дали мора да се извршува дејноста во дукан или може и во стан изнајмен под ќирија? А со тоа дали мора се користи индустриска струја?
  3. Какви даноци се плаќаат и колкава е сумата за придонеси?