1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Откажување од пушењето

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од rjgdm, 14 декември 2009.

  1. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
  2. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.542
    Допаѓања:
    6.308
    Сто пати си имам кажано - од утре не пушам. И тоа утро никако да дојде :D Кога почнав да пушам (пред 9-10 месеци) и само што се префрлив од слимс на нормална цигара бев убедена дека можам да ги откажам. Издржав околу недела дена и пак почнав. Најтешко ми е што сум во друштво на пушачи и кога ги гледам нив како чурат, не можам а да не запалам. И сто пати ќе им речам не пушам веќе, тие ќе ме понудат и не можам да одолеам а да не земам.

    Прва причина заради која сакам да ги откажам, искрено се парите. Еднаш кога правев пауза, собрав 1000 и си купив фустан, ама после тоа пак потклекнав. Ама не сакам да земам и кога ќе ме нуди некој, зошто или пола кутија ќе им ја испушам или ќе отидам моја да си купам. И најубаво ми е на транс журки, опуштено со цигарчето во раце, на трач муабет кај другарка со нескафе (турското и не ми оди баш, не знам зошто) ,на кафе надвор, во маало, пред школо, на одморче кога влечеш како турчин за да ја допушиш побрзо... Свртете како сакате, сегде ми е убаво. :D И навиката нешто да држиш меѓу прсти.

    Денес цел ден не запалив, тоест вчера веќе ама во сабота сум на роденден, ќе се части Давидоф и ај да не земеш сега. Сите обиди за откажување ќе ми се срушат вечерта. :D Ми се плаче жими се, давајте некое чаре. :(
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Twinkles

    Twinkles Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    980
    Може ќе сум офф топик ама ај..
    Не сум пушач ,далеку од тоа , јас најмногу ги мразам цигарите .
    Туку ..татко ми порано кога бил помлад пушел многу. Бетер од турчин бил. Ми има кажувано дека пушел по 2 кутии на ден. И еден ден рекол " ОД УТРЕ НЕ ПУШАМ" ! И од тој ден нема запалено веќе цигара . Се до ден денешен. Треба карактер силен ..да си речеш нема да пушам и крај ..
    ако сакам нема да пушам..а не овој ме тера , оној ме тера...другарка ми пуши ..па ај уште денес и јас..
    Ај од утре , од утре ..никогаш ..Исто како она..ОД УТРЕ СУМ НА ДИЕТА..а како не :P Се е од утре..
    Не викам дека е лесно да се откажеш ..ама ете по малку ..секој ден по малку ..таков е патот до успехот :)
     
  4. Tatjana95

    Tatjana95 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2014
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    1.115
    Пол:
    Женски
    Мајка ми е пушач.. И тоа ми се чини дека ужива во пушењето цигари, не во никотинот или што ти ја знам, туку во актот на пушење цигара... Цел живот и солам памет да ги откаже, таа само изговори си наоѓа. Конечно се наканивме да купи електронска цигара, по 2 недели ја фрли, ја болеле забите од неа (знам дека е нелогично, неосновано и глупаво, ама ете..) |( Ми идеше да ја испалам на месечина.. :@ И ете сега, пак истата песна.. :| Дури не рече човек сам дека ги откажува, немаш ти што да му правиш, па на глава застани ако сакаш :?:
     
  5. Sm1ley

    Sm1ley Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2013
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Женски
    Касно го видов постов ама искрено најголем проблем е ако постојано мислиш на цигарите и читаш се и свашта по интернетов.Незнам дали е секаде исто или не,ама мастиките,водата и сончогледот мене мислам барем дека многу ми помогнаа во откажувањето. Кризите ми поминаа можеби после месец или 2,само најголем проблем е што (сум зборувала и со други што се имаат откажано) желбата секогаш ќе ја имаш, ама со време и некој под нос да ти пуши цигара веќе не е проблем - станува многу лесно да кажеш не и да си продолжиш со што и да си правела :)
     
  6. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Јас се откажав од пушењето лани ова време. Така ми дојде, наеднаш ми станаа гадни цигарите и крај беше тоа, за еден ден прекинав и ниту една не сум запалила од тогаш, секако дека веќе никогаш и нема. Сега премногу ми сметаат :x .
     
  7. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Како бе како, скоро 3 кутии пушам. :^)
    Осеќам гадење од нив и нон стоп имам запалена цигара (ќе ме избркаат од работа).
    Сабајле кога ќе станам како го*на да сум јадела цела вечер :puke:
    Пробав еднаш да се откажам ќе ги потепав сите дома. Слаб карактер, ама само за цигарите.
     
    На LUCERKA му/ѝ се допаѓа ова.
  8. fairy90

    fairy90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Jas sakam da se otkazam i samata pomisla deka kutijata e 5,40 eura bidejci sum vo stranstvo mi e nezamisliva i pak kupuvam mnogu mi e da kupam fustan za 10 eura ,a ne e mnogu za da kupuvam cigari,sakam da gi ostavam ednas probav ne pusev 1 mesec pa pak se vrativ,zatoa sto okolinata mi bea se pusaci,e sega nikoj ne pusi i mazot mi ne pusi i aman veke ne sakam da trosam pari na niv i posle ovaa pakla stavam tocka.Nema da pusam veke se otkazuvam ,wish me luck :) (se izvinuvam na latinica nemam kirilica na pc)
     
    На veren му/ѝ се допаѓа ова.
  9. AhThatFemaleProblems

    AhThatFemaleProblems Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    200
    и, бидна? :)

    и јас сум на исто умиште, еве од денеска. со помош на некој си апчиња мајка ми ми ги купила табекс се викаат. еднаш користев никотински фластери, ми помогнаа, ама ги имав само 7, дека ги нема кај нас не продолжив со нив, а не пушев цела недела (инаку по 2 кутии во денот пушам - уште да се пофалам вака јавно). сега исто порачав по пријатели од странство да ми донесат пак никотински фластери, ама во меѓувреме еве со табекс почнав, па ќе видиме. има шема на пиење, првиов ден ништо не сетив, ама по бугарски форуми пишува дека дури после 5от треба да прекиниш да палиш цигара. денеска сум исто како ништо да не сум пиела. ќе пишам пак деновиве. јас сум пробала многу пати само „на волја“ да ги откажам, ама џабе. сепак со некаква поддршка од лекарства или никотински помагала мислам дека побрзо ќе успеам. секако дека треба и волја, али додатна помош не е на одмет, барем рајат ќе спие човек, нека е и плесибо ефект ако треба, ама битно да помага, јас на тој ум сум :)
     
  10. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Pusev po edna kutija prosek.Kogaostanav bremena smetav deka ne e ubavo da gi ostavam naednas pa probav postepeno.Veke eden mesec kako ne pusam.Pred skros da prekinam zemav dva pati dnevno po dim dva od na mazot mi.Epten mi e ubavo sega.Se nadevam deka taka ke prodolzam i posle bremenosta.
     
  11. fairy90

    fairy90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Ne sum zapalila seuste cim izdrzav do sega nema ni da zapalam nemam ama bash nikakvi poteskotii se trudam da ne mislam na toa me fakja kriza ama mn malku i mi pominuva so mislenje na drugo.Na pocetokot mi bese malku potesko sega pomalku imam krizi samo posle jadenje zatoa vednas stavam mastika, kafeto go pijam so mleko i poubavo mi e.Jas pusev po kutija nekogas i pola kutija i pusev 8 godini.
     
  12. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Е јас не пушам :):)
     
  13. izabela.nik

    izabela.nik Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2013
    Пораки:
    715
    Допаѓања:
    5.943
    Пол:
    Женски
    Пушач околу 15 години се мразам поради тоа. Еднаш пауза само од околу 7 дена незнам ни самата како успеав. Тешки се никотинските кризи. Сега ми се јави некоја желба да променам нешто кај себе па би било добро тоа да е пушењето. Дали знаете дали и каде во Скопје има никотински мастики? едно време барав во зегин немаше.
     
  14. mackica1

    mackica1 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2012
    Пораки:
    469
    Допаѓања:
    1.721
    Пол:
    Женски
    Немам проблем со зависности, пушев во втора средно а да бидам искрена не знам ни јас зошто.. најверојатно мислев дека е кул..но нормално за една година ги прекинав и тоа без никаков проблем, едноставно се одлучив..сите сме свесни дека тоа е штетно по здравјето,и не се во прашање предрасуди или неурбани ставови..туку женскиот изглед, сметам дека на една жена не и доликува да пуши, можда ќе ме нападнат некои "феминистки" кои btw не се ни феинистки туку ќе се обидат да ја оправдаат нивната штетна зависност со тоа дека некој има "олд фешн" сфаќања и поттикнува родова нееднаквост..ама не е тоа тоа, коса, нокти, заби..кожа! ако сакате да си ги упропастите слободно продолжете да си пушите! да не зборам за белите дробови, кардиоваскуларниот систем и сите пропратни внтрешни аномалии кои полека но бавно убиваат. Нормално ова се однесува и за мажите, но посебно за жени!
     
  15. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
    Кога се сака, сè се може. Клише, ама вистинито. :) Пример за тоа е татко ми што после 30+ години активно пушење, по кутија-две на ден, се откажа од нив конечно. Еве веќе 5 месеци нема запалено цигара. Карактер од човек. :clap:
     
    На mackica1 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Asiana

    Asiana Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2015
    Пораки:
    424
    Допаѓања:
    938
    Пол:
    Женски
    Не сум редовен пушач, тоа се случува кога сум во друштво или со дечко ми, бидејќи тој е пушач....да не пуши тој и јас сум сигурна дека никогаш не би ни помислила да запалам, ама кога си пиеме кафенце не можам а да не запалам. Не пушам многу 1-2 на ден повеќе не би ни можела ми сметаат, ама пусто мерак ми е по една да запалам. Сега како демек се откажувам и од тие 1-2, два дена не сум запалила ама да видам до кога :)
     
  17. mackica1

    mackica1 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2012
    Пораки:
    469
    Допаѓања:
    1.721
    Пол:
    Женски
    Абе да, како и секој друг порок па и пушењето е голема зависност и сите знаеме дека не е така едноставно да се откажат и покрај тоa што сите сме свесни колку се штетни... но мислам дека "експертите" немаат намера да се истакнат како помудри па онда "солат" памет, него се посвесни за своето здравје... и во секој случај ништо лошо не ти мислел некој ако ти рекол или те посоветувал да ги откажеш е сега нормално дека твое право дали ќе продолжиш да пушиш, но не гледам ништо лошо во пропагирањето на тие "експерти"... сепак се согласувам дека барем до сега за жал тоа пропагирање и не се покажало како ефективен начин во тоа некого да убедиш да се откажеод цигарите, до самата личност е... кога се сака се' се може, а некој и не сака бе да ги откаже, сака да се труе, да се упропастува за инат...на самиот себе. :D
     
  18. CatherineTheFox

    CatherineTheFox Активен член

    Се зачлени на:
    27 март 2015
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    81
    Се демек пробувам, ама пусти мерак ме тера се на цигара. Сите што пушиме знаеме колку се штетни цигарите, кој е решен ќе се откаже ама ја некако уште не сум се решила хаха. :)
     
  19. veren

    veren Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    548
    Допаѓања:
    1.271
    Ако навистина сакаш да ги оставиш ке ги оставиш , јас пушев 9 години сега сум чист скоро 2 години и каде каде подобро е штедиш и пари а здравјето е + што си го чуваш , само инает води се е навика :)
     
    На Maremama и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  20. fairy90

    fairy90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Se otkazav na 8 Dekemvri i seuste ne pusam,mozam 1 mesecno da zapalam nekogas a nekoga nitu ednas :) Se izinuvam za fontot nemam mk :(
     
    На veren му/ѝ се допаѓа ова.