Откажување од пушењето

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од rjgdm, 14 декември 2009.

 1. ane.bella

  ane.bella Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  2.089
  Допаѓања:
  16.682
  Пол:
  Женски
  Забремени ]:)
  Се зезам Ама јас така 3 пати ги откажав,еве третиов пат 1год. и 4 месеци немам запалено :)
   
  На Mari* и fificaaa им се допаѓа ова.
 2. fificaaa

  fificaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2011
  Пораки:
  680
  Допаѓања:
  391
  Пол:
  Женски
  Хахахаха ауууууу добра идеа :D со тек на време ќе ги баталам? ]:)
   
 3. ane.bella

  ane.bella Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  2.089
  Допаѓања:
  16.682
  Пол:
  Женски
  Би требало да ги откажиш пробај :lol:
  Мене и сега кризи ме фаќаат ама пак жал ми е за малото не сакам да и мирисам на цигари и воопшто не палам, до кога ќе издржам не знам, нај долга пауза ми била 3 години.
   
  На fificaaa му/ѝ се допаѓа ова.
 4. zuto

  zuto Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  3.311
  Допаѓања:
  23.631
  Со намалување многу тешко да ги откажеш скроз. Така само се залажуваш и пак се враќаш назад по извесно време. Или наеднаш или никако, според мене.
   
  На fificaaa му/ѝ се допаѓа ова.
 5. The_boy

  The_boy Активен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2019
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  407
  Пол:
  Машки
  Ги откажав фрлајќи пола испушена цигара и пола полна кутија.
   
  На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
 6. zuto

  zuto Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  3.311
  Допаѓања:
  23.631
  Ти па ептен на среде работа си пресекол :D
   
  На candy.cane и The_boy им се допаѓа ова.
 7. The_boy

  The_boy Активен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2019
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  407
  Пол:
  Машки
  Ќе те сфатев погрешно за малку хаха
   
  На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
 8. fificaaa

  fificaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2011
  Пораки:
  680
  Допаѓања:
  391
  Пол:
  Женски
  Што правите кога ве фаќаат кризи? Мене на почетокот ок ми беше , сега спобудалувам :(
   
 9. ane.bella

  ane.bella Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  2.089
  Допаѓања:
  16.682
  Пол:
  Женски
  Порано кога пушев се криев од поголемата керка, на неколку пати ме сети по миризбата и ми се лутеше, оти и имав зборувано колку се штетни цигарите а и на училиште имаа за тоа учено, и ми велеше мамо не е фер да ми кажуваш мене за цигарите дека се штетни а ти да пушиш :| и како што пишав во минатиот пост кога разбрав дека сум бремена во истиот момент ги оставив и и ветив на керка ми дека повеќе нема да запалам цигара, и сега не е фер да го погазам ветувањето што и го дадов, и не сакам ни на малото да му мирисам на цигари.
   
  На cresa-jagoda, candy.cane и fificaaa им се допаѓа ова.
 10. zuto

  zuto Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  3.311
  Допаѓања:
  23.631
  Пробај да не мислиш на тоа, мислата најмногу убива. Најди си некоја занимација што ќе ти одвлече внимание, т.е. ќе ти бара јака концентрација. Ако може тоа нека биде нешто каде ќе ти бидат зафатени и двете раце, оти најголемиот проблем кај пушачите е тоа што се навикнале да држат цигара и сега не знаат што да прават со рацете. Најважно е да не се дружиш со пушачи и да не мислиш на цигарите. Или ако веќе помислиш, мисли на тоа како со секоја запалена цигара покажуваш само колку слаб карактер си и колку едно мало смрдливо ѓубре може да те контролира. Се е до психата. Ако успееш, после извесно време ќе почнат да ти пречат цигарите.

  Јас веќе 8 години не пушам и немав некои посебни кризи. Сакав да си докажам себе дека тоа што го сакам - го можам и дека не потклекнувам на ничие влијание, најмалку на една цигара. Имав јак мотив, тоа беше клучно. Откажав и алкохол и цигари наеднаш и оттогаш не подлегнав на никакво влијание или искушение. Ни капка алкохол, ни дим од цигара цели 8 години.

  Имај на ум дека многу луѓе се откажале. Не е лесно, ама не е невозможно. Со среќа ;)
   
  На Rabbit 97, cresa-jagoda и fificaaa им се допаѓа ова.
 11. fificaaa

  fificaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2011
  Пораки:
  680
  Допаѓања:
  391
  Пол:
  Женски
  Фала ви многу од утре дефинитивно ни неколку дима не зимам. Фала , фала , фала :*
   
  На ane.bella му/ѝ се допаѓа ова.
 12. zuto

  zuto Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  3.311
  Допаѓања:
  23.631
  Она „од утре“ ич не ми се свиѓа :^)
   
  На cresa-jagoda и fificaaa им се допаѓа ова.
 13. fificaaa

  fificaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2011
  Пораки:
  680
  Допаѓања:
  391
  Пол:
  Женски
  Па вчера запалив цигара и затоа од утре. А дружењето со непушачи мн помага дефинитивно.
   
 14. AnnabelLee

  AnnabelLee Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2018
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  357
  Пол:
  Женски
  Никотинскиве фластери дали помагаат? Ако не, што помага тогаш?
   
  На The_boy му/ѝ се допаѓа ова.
 15. The_boy

  The_boy Активен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2019
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  407
  Пол:
  Машки
  Дружење со мене помага :)
   
 16. babybubu

  babybubu Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 мај 2014
  Пораки:
  329
  Допаѓања:
  201
  Пол:
  Женски
  Од каде може да се купат никотински фластри? Побарав во Зегин но нема и рекоа дека ги повлекле од продажба?
   
 17. Ciel

  Ciel Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јануари 2019
  Пораки:
  362
  Допаѓања:
  1.913
  Пол:
  Женски
  Јас без заразена дневно по 3-4 кутии пушев премногу значи и имав многу мака со дишењето и кашлица и кога случајно правев тест за алергија на полен испадна и на никотин и тутун дека сум алергична. И ги откажав немам запалено 1 година.
   
  На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Zaluben vo svet

  Zaluben vo svet Активен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2018
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Машки
  Lol isto i jas pusev po 3 kutii denes se izmacuvav namerno 2 krigli pivo i ne zapaliv inaku 2 den mi e utre przvam tret mislam za 4 do 5 dena ke pominat golemite krizi
   
 19. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.271
  Допаѓања:
  20.568
  Пол:
  Женски
  Потребна е само цврста волја и нема никаков проблем. Првите неколку дена се кризни, после една недела веќе скроз се намалува потребата од никотин.
   
  На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.
 20. popins

  popins Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  6
  Јас баш го одбрав периодов за откажување.. Ама ете од страв и панични напади душата ме ми сака. Трета недела не пушам и сакам да прашам дали е нормално да кашлам и да ме боли плуќа три недели после непалење цигара?