Откажување од пушењето

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од rjgdm, 14 декември 2009.

 1. anci11

  anci11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Smetam deka samo ako psihicki gi ostavis cigarite togas navistina ke se otkazes od niv 8)
   
 2. loli674

  loli674 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2009
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  1
  и ја сакам да ги откажам ;( ама излеат не сум психи4ки спремна а желбава ми е преголема се надева после 1ви ќе ми бидит малце полесно а и ако не по4нам нагло тогаш
   
 3. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  624
  Od Nova Godina ke iamte poveke elan da gi ostavite cigarite so noviot zakon.....
  Se nadevam deka na site ke vi uspee..koj kako uspee neka se fali! ;)
   
 4. rjgdm

  rjgdm Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  39
  :) :lol: malce se utna temava , rabotata e toa sto po naglo ostavanje na cigari dosta lugje dobivaat na tezina , se javuva nesonica, i razno razni taka da gi narecam "krizi". me interesira kako go pominale toa , soprugot gi ostavi odednas i pocna so jadenje :lol: , nakaci "nekoe " kilce .Mislam deka dosta nie zaboravame deka cigarite sozdavaat zavisnost deka se legalna "droga" i bi trebalo da ima nekoj vid na terapija mislam na psiho terapija ili pak nekoja kako detox terapija za polesno otkazuvanje...........
   
 5. MadeinHeaven

  MadeinHeaven Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  300
  Допаѓања:
  66
  Секој понеделник ги откажувам и секој ден купувам пакла :D:D
   
 6. BlueEye

  BlueEye Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2010
  Пораки:
  322
  Допаѓања:
  29
  pusam veke 4 godini i bez cigara nemozam
  se imam kladeno deka ke gi ostam ali nikako nemozam
  sea so zakonov pomalce pusam i + zima e ladno e naddvor :))
  i gi namaliv 1 kutija 2 dena mi e i mn mi e milo so tolku malku pusam i so sporedba od ona so pusev 3 kutii na den do 1 na dva dena premnogu sum zadovolna
   
 7. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.747
  ете. видовте и вие пушачите некој аир од законов :D
   
 8. soledad

  soledad Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  377
  Допаѓања:
  207
  jas so zakonot mnogu gi namaliv cigarite deka doma ne pusam i nema kade da pusam eve poslednata kutija mi traese tri nedeli vcera ja zapaliv poslednata pa sega ke gledam da ne kupuvam veke da gi otkazam
   
 9. tanja6

  tanja6 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.570
  Допаѓања:
  547
  Пол:
  Женски
  jas pusam 10 godini,ama ne sum strasen pusac,tuku edna pakla cigari ja teram nekolku dena,pretezno so kafe pusam ili ako se napijam alkohol,ili ako sum iznervirana nesto.ne sum zavisna od cigarite mozam so denovi da ne zapalam cigara,ili paklata da mi trae cela nedela a znam i za den-dva dena da ja ispusam.koga sum si stavala zabrana deka ke prestanam da pusam, ne mi uspevalo deka me fakalo strv za cigara,pa resiv da ne si stavam zabrani,tuku da gi otkazam samo od sebe,poleka taka da eptem ako me fati strv ke zapalam cigara,ne se sprecuvam,ali kafe pocnav da pijam bez cigara,na iskacanje koga pijam alkohol,ne izleguvam da pusam cigara,i da mi dojde zelba za cigara izbegavam da zapalam,eptem ako me fati strv da moram togas,i zamislete cel mesec mi traese paklata cigari,taka receno prestanav da pusam :D sega planiram da ne kupuvam nova pakla..taka da spored mene ima dva nacina na prestanuvanje so pusenjeto ili naglo da preseces ili postepeno kako mene..vie ke si vidite kakov metod vi odgovara :D
   
 10. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.899
  Допаѓања:
  9.164
  Пол:
  Женски
  Јас не пушам цигари,но сакам да дадам извајва во врска со темаваааа....можете да се откажете и тоа многу лесно,само цврсто да си стоите на зборот,и да го почитувате тоа,а кога ке видите некаде цигари,тргнете ги негде кај што нема да можете да ги видите....
   
 11. soledad

  soledad Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  377
  Допаѓања:
  207
  da samo so cvrsta volja mozat da se otkazat cigarite jas kako sto kazav se pomalku pusam i se nadevam deka poveke nema da zapalap zakonot za zabrana na pusenjeto navistina dobro mi dojde :D
   
 12. Braveheart

  Braveheart Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  609
  Допаѓања:
  91
  :lol: :lol: :lol: срце си ми!
  Свесна сум дека пушењето не е здрава работа, ама запалувам така по некоја цигара само од ќејф, не од навика или од зависност такви глупости.Никогаш не сум почувствувала зависност од никотин.
   
 13. Lizalka

  Lizalka Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  2.004
  Допаѓања:
  85
  И јас пушам, не од што сум зависник туку онака од задоволство.. не пушам кој знае колку, се дешавало по 3,4 дена цигара да не запалам... иначе у просек дневно 4, 5 цигари максимум, ако не сум искочена, кога искачам повеќе пушам, бааѓи повеке :lol: А што се однесува до оставањето ако сакам можам одма да ги оставам не ми е никаков проблем
   
 14. shiningstar

  shiningstar Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  286
  Пушач сум 7 години, пушам од досада, пушам во друштво, пушам со алкохол, една кутија дневно обавезно. До сега немав намера да ги откажам но, вчера се решив откако ми кажа една жена што претрпела бронхопневмонија и колку и било тешко, ми кажуваше и одеднаш ми се згади цигарата, па фрлив и цигарата и кутијата...многу е жално што како млади се труеме, многу гадна навика, смрдат, грди се, плус многу последици по здравје. Јас од денес НЕ ПУШАМ се надевам дека ке издржам... :)
   
 15. WildAngel

  WildAngel Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  1.012
  Допаѓања:
  105
  jas ne sum pusac i nekam da bidam, a eden covek znam so se e otkazal od cigarite ama e nogi jadal soncogled edna soba e izedel...Mislam deka sekoj bi mozel ako saka samo treba da e uporen... :D
   
 16. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  3.413
  :clap: :clap: :clap: i izvestuvaj ne kako ti odi...podrska golema od mene ;)
   
 17. Tinker-Bell

  Tinker-Bell Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2010
  Пораки:
  264
  Допаѓања:
  118
  Пол:
  Женски
  Мислам дека не постои некоја конкретна формула за тоа како да се откажеме од цигарите. Јас пушам веке 3-4 год. и да бидам искрена никогаш и не сум пробала да се откажам :D А инаку откако почна забранава по кафичиве значително ги намалив, 1 кутија ми трае 2 дена :) И од една страна сум многу благодарна за законов што е таков каков што е,а од друга страна пак, некогаш толку многу ми фали онака опуштено да си седнам,да си нарачам кафенце и да си запалам цигара и да не морам да излегувам надвор на -20 и да испушам една цигара на брзина колку ајде да се рече :x :x :x Не сум зависник од никотин (или можеби сите така само си се лажеме :? ) и сакам онака со кафе мерачки,од задоволство и 2-3 цигари ;) не можам да замислам кафе без цигара и кога би се откажала од цигарите дефинитивно би се откажала и не би пиела ни кафе
   
 18. AnjaF

  AnjaF Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2010
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  10
  Jas sum recisi edna godina nepusac i sum mnogu srekna i zadovolna so sebe .
  Sigurno treba da imas karakter za da gi ostavis , no mene iskreno me natera da gi ostavam edna ....pomalce odvratna slika :? barem za mene , pred mene vidov maz i zena taka dobro skockani vo eden trgovski centar i koga se zakaslaa i dvajcata ...grrrrr kolku toa odvratno izgledase ke se ispozadavea , go sluznav mazot samo deka opcu "da ti e*am cigarite" i samo pomisliv ...deka ne sakam jas taka da izgledam ...posle samo nekolku godini ;)
   
 19. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.828
  Пол:
  Женски
  леле само јас мајка ми никако да ја натерам да не пуши.Се праавм ,молам, ама таа секогаш ќе проба и по два дена ќе надокнади за тоа со дупла кутија.А кашла понекогаш силно,секогаш и се жолти ноктите ама не, никако да завземи цврст став и да рече од денес цигара- не.Кажувајте како да ја убедам
   
 20. LoOnyD

  LoOnyD Популарен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  390
  Пол:
  Женски
  Сум слушнала дека се продаваат по аптекиве некои цигари, не знам точно колку пари се, ја пушиш кутијата и после прекинуваш со пушење...божемски ама појма немам. Да и подметнеш ти на незе во кутија такви... :lol: :lol: :lol: ама ен знам ...да не примети?! Пробај!