Откажување од пушењето

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од rjgdm, 14 декември 2009.

 1. soledad

  soledad Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  377
  Допаѓања:
  207
  хахахха интересно тоа со цигарите за прекин на пушење само што јас не верувам во тоа а инаку ете јас пак си се вратив на пушењето не купував цигари и некни купив и сега додека ја испушат таа кутија ке помине доста време а не знам ни зошто купив една цигара едвај запалив и толку беше
   
 2. BlueEye

  BlueEye Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2010
  Пораки:
  322
  Допаѓања:
  29
  jas denes skluciv dogovor so tatkomi deka za 2 godini ke gi "otkazime cigarite "
   
 3. ozbilnazena

  ozbilnazena Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2010
  Пораки:
  1.154
  Допаѓања:
  13.160
  Пол:
  Женски
  Пушев долго , а сега ми се гади од нивниот мирис .Треба само упорност верувајте а за возврат добивате чиста плуча и подобро здравје.
   
 4. LoOnyD

  LoOnyD Популарен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  390
  Пол:
  Женски
  Инаку и јас сум бивш пушач...пушев околу 4 години! Немаше страсна врска помеѓу мене и цигарите ама пак една кутија дневно си ја тегнев...кога ќе излезев и повеќе! И прво не сакав да прекинам ама после видов дека ништо добро не ми носат...си ги горам парите :D и едноставно реков нема да пушам и еден месец се понашав и како да не сум пушела никогаш...ни криза, ни со алкохол, ни со кафе, а мислев дека со кафе ќе ми биде најтешко, ама фала Богу НЕ! ИЧ не мислев на тоа...коа ќе ме прашаше некој само кажував дека веќе не пушам, нормално имаше такви што не ми веруваа, имаше и некои што ме тераа да запалам ( ваљда им беше криво што јас престанав а они се трујат :lol: ) али сите на таа тема ги ставив на игнор и не ме занимаше што имаат да ми кажат и ЧАО УБИЈЦИ! :twisted: Веќе 5 години не пушам! Еднаш пробав- ќе се угушев :worried:hock: и од тогаш `сум чиста` :D Сум приметила дека ме интересираат уште брендовите и имам потреба да испробувам...да видам што има ново меѓу нив ама коа знам дека неможам да пушам се концентрирам на изгледот :)
  :clap: :clap: :clap:
   
 5. cackicka

  cackicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2010
  Пораки:
  59
  Допаѓања:
  11
  Пол:
  Женски
  i jas sum veke bivsi pusac. gi otkazav pred nova godina ama luge veruvate li deka kako da se rodiv otponovo i im preporacuvam na site pusaci da go napravaat toa.. :)
   
 6. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.548
  Допаѓања:
  19.957
  sekoja cest sto si uspeala..a i na site drugi! :) ne pusam i ne sum ni imala potreba za cigara nikogas,a i cigarite ne gi podnesuvam..
   
 7. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.828
  Пол:
  Женски
  Aх душичке,и таа сама си има купено,ама сега признава дека нема баш волја да ги прекине.Само сепак се обидува,ради мене и брат ми ,стварно сме најголеми антипушачи.Ама ај си викам полека но сигурно ќе биде,ќе ги остави.На сите кои сакаат да прекинат со таа грозна навика -од мене имате голема поддршка :up:
   
 8. Tinker-Bell

  Tinker-Bell Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2010
  Пораки:
  264
  Допаѓања:
  118
  Пол:
  Женски
  И да сакам да се откажам,како да го направам тоа кога ќе видам околу мене на пр. 5 луѓе запалиле цигари??? Јас разбирам дека карактер е во прашање ама за ваква ситуација мислам дека треба многу повеќе од тоа.
   
 9. Nigella-sativa

  Nigella-sativa Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2010
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  5
  Пушев неполни 5 години на ден по 2кутии бос меко и еве веќе добри 3 месеца не пушам...прекрасно чуство :) пс-се откажав од чист инат
   
 10. Nigella-sativa

  Nigella-sativa Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2010
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  5
  бев во таква ситуација али ме фати инат ко што пшишав погоре дури и првата недела се стравав сама во искушение носев кутија цигари со мене и седев на кафиња постојано со луѓе пушачи. мислам дека кога се сака се се може :)
   
 11. faca

  faca Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2010
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  3
  Пушев добри десет или единаесет години. По една кутија во денот. Не пушам веќе шест години и чувството е преубаво.Еден ден си реков од утре не пушам и навистина беше така. Почнаа многу дами сметаат, не можев да дишам, цело време кашлав па си реков доста е веќе. Можам да запалам цигара онака на зафрканција кога сум во друштво на другарките кои сите пушат, ама тоа е тоа. Една цигара и толку, немам желба за пушење. Мислам дека треба силна желба и упорност за да се откажат. Само ако тоа силно го посакувате ќе успеете, а ако не не се залажувајте. Или пак треба многу да ви згади од нив па полесно да ги откажете.
   
 12. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.376
  Допаѓања:
  1.089
  Пол:
  Женски
  Дали сте слушнале за некакви никотински лепенки кои се лепеле на телото ( на раката на пр. ) и помагале во откажувањето од пушење. Денес дознав од една школска, нејзе и ја набавиле од Грција за 15 евра , и ми објасни дека додека ја носиш залепена не чувствуваш никаква потреба од цигара па дури и ти смета дим околу тебе.Таа кога ја ставила првиот ден имала чувство како да испушила кутија цигари одеднаш.
   
 13. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.313
  ne sum pusac,no me zainteresira ova so lepenkive-a vo sto se sostoi tuka otkazuvanjeto deka sepak ne mozes postojano da si so lepenkata,koga ke ja izvadis pak ke imas potreba od nikotin
   
 14. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.376
  Допаѓања:
  1.089
  Пол:
  Женски
  Не знам и јас, затоа прашувам, најверојатно се носи додека се навикнеш без цигари, да издржеш некое време.Сигурно во тоа е финтата. :?:
   
 15. Bokicka

  Bokicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2010
  Пораки:
  691
  Допаѓања:
  687
  Ејјјјјјј... И јас сакам такви лепенки :) Ајде девојки некој ако знае каде да ги набавиме нека каже! Мора да ги има тука. Иначе јас пробав со електронска, ама е жива глупост. Цело време ти е во уста и земаш дим, ама пак ти се пуши ти се плаче! Дајте помагајте, мора да се откажааааам :D :D :D
   
 16. FuriousBaby

  FuriousBaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  2
  Единствено нешто што мразам се цигари! И воедно ми се проблем во врската со дечко ми...тој пуши,јас НЕ. Проба да ги откаже но не иде... :? :|
   
 17. Lizalka

  Lizalka Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  2.004
  Допаѓања:
  85
  И јас знам за тие никотински лепенки али колку се корисни, не знам..
  Знам тетка ми порано едни апчиња користеше ама ништо, уште пуши... :lol:
  И јас пушам ама ако сакам да ги одкажам не ми требаат такви ствари, цврст карактер сум, ако треба ке умрам од мака ама ако сум рекла не палам, нема да запалам :lol: :lol:
   
 18. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  489
  Јас и да сакам не можам да станам зависник од никотин. Едноставно така е. Палам цигара само во друштво уз кафе. Кога бев на одмор пушев по една кутија дневно, а откако се вратив дома не запалив цигара со месеци. Ако сум излезена за време на викенд со друштво се случува да запалам цигара две, бидејќи сите во друштвото се пушачи. Кога сакам палам, ама кутија немам купено којзнае од кога :)
   
 19. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  564
  јас пробував на неколку пати да се откажам но ете не можам, но ако немам цигари и ако во моментот не сум во можност да купам, немам криза издржувам.
   
 20. Tammy

  Tammy Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  33
  НЕ СУМ ПУШЕЛА И НЕМА ДА ПУШАМ!