Откажување од пушењето

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од rjgdm, 14 декември 2009.

 1. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  3.637
  Допаѓања:
  58.280
  никогаш не сум била пушач, ни па сум пробала цигара. луѓето со кои комуницирам, воглавно се пушачи ( освен домашните, и две три поблиски другарки ). постојано им трубам дека не е убаво и дека треба да прекинат, но, ако некој решил да пуши, ништо не го запира. :?: џабе ти им трубиш колку се штетни, а башка и парите си ги фрлаат за глупости

  не сакам да престојувам во простории во кои се пуши, многу се израдував кога разбрав дека конечно, и во Македонија го има тој закон против пушење :)

  за некој да се откаже, мислам дека пред се е потребна цврста волја, без тоа ништо не прави 8)
   
 2. viki44e

  viki44e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  1.988
  Допаѓања:
  1.084
  да да најбитна е вољата...
   
 3. princessofthedark

  princessofthedark Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  141
  јас пушам 3 години, пробац да ги откажам ама имам многу големи кризи вртоглавица, несвестица, нервоза и неможам
   
 4. nenuska

  nenuska Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2010
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  452
  i jas pusam veke 10 godini t.e od 15 godini sum probala nekoku pati no toa traelo den dva i pak sum palela cigara
   
 5. mysterious

  mysterious Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2010
  Пораки:
  1.491
  Допаѓања:
  2.658
  Девојки,јас ги откажувам!
  Дефинитивно!
  Се решив на здрав живот,и што е ова..Денес вежбав половина час,одвај тој го издржав..Порано по час и половина гајле сум немала,а сега...Одвај воздух си земав! :(
  А инаку пушам по кутија на два дена,зависи како...
  Кога сум некаде настрана,по цела кутија дневно одеше,ако не и повеќе..
  Но се надевам дека ќе издржам,оти имам волја овојпат!
  :*
   
 6. fairytale

  fairytale Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  201
  Допаѓања:
  24
  Пушев 4 години и се откажав со мојата желба. Бев премногу слаба и ако продолжев со цигарите никогаш немаше да накачам некое килце а многу се трудев.. Последици после тоа имаше, не велам не..Не можев да трчам, многу се заморував, премногу кашлав и ми беше тешко воздржувањето кога ќе видев цигари. :worried:
  Но сега сум среќна непушачка!! :D
   
 7. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.678
  Пушев многу време, некаде околу 6 - 7 години.
  Ги имав оставано цигарите но онака на недела-две или пак на некој месец, па пак си ги пушев.Откако останав бремена палев по една цигара на три-четири дена, ме фаќаше многу стрв. Но се разболев малце и почна да ми се гади од цигарите и од мирисот на чадот.
  Еве три недели не сум запалила цигара и не се осеќам баш добро, ми се чисти душата од цигарите и имам потешкотии во дишењето. Но останувам упорна, не палам, ги мразам цигарите.
  А плус и не му давам на мм да пуши во собата каде што најчесто седиме.
   
 8. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.076
  Допаѓања:
  1.619
  Пушам веќе добри 7 години, но последниве 3 пушам по една кутија на ден. Ги имам оставено 6 месеци ете така си реков не пушам од денес и издржав 6 месеци, потоа раскинав со дечко ми и утехата ја најдов во цигарите. Сакам да ги оставам,па месечно по многу пари давам за цигари, и тоа колку многу ни штети на здравјето :@ да не зборувам , но неможам. Си реков кога ќе останам трудна ќе ги оставам, и најчесто кога ќе речам на работа не пушам колешките веднаш помислуваат дека сум трудна :lol:
   
 9. Fearless

  Fearless Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  944
  Допаѓања:
  1.338
  Јас не сум запалила цигара 3недели и 2 дена. Премногу ме направи напната откажувањето од цигари, и имам повеќе нервози и планирам да ја обновам дружбата со нив.:( Барем колку-толку кафето и цигарата ми причинуваа задоволство. Ги откажав бидејќи вежбам, и за да накачам некое килце да не ми го одземаат апетитот...
   
 10. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.164
  Допаѓања:
  26.881
  Пробав 2 пати.

  Првиот пат ептен неуспешно. Само 3 дена успеав а и во тие 3 дена по 1 цигар палев дневно.

  Овој пат можеби 1 месец ама пак си палев во денот или во два дена по 1 цигар. И на крај решив дека не бива. :) Од се можам да се откашам ама од цигари не.
   
 11. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  629
  Пол:
  Женски
  Јас можам да кажам дека ако се сака се се може. Мајка ми беше пушач 30 години и сега има скоро две години како не пуши. Мислев дека нема да успее, ама и се восхитувам сега :clap:
   
 12. meruska

  meruska Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  102
  јас пусев по 2 кутии на ден,еве 4 месеца не пусам откако останав бремена реков не и крај теско е ама срека сто успеав првиот месец ме фаќало криза и палев по една по две,сега пробувам абе еден дим неможам .треба да се биде упорен а кој планира да ги остави неможе одеднас пробајте прво да ги намалите и на крај една две и кога ќе видите не пусите
   
 13. Shila89

  Shila89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2010
  Пораки:
  255
  Допаѓања:
  202
  Јас секој втор месец ги откажувам и никако да ги откажам :lol: Ама и ја не сум си сериозна бе :fubar: А знам дека ако запнам, ќе ги откажам, се гледа дека е до мене :doh: Секоја чест на babyketi што успеала да ги остави :clap: Се надевам и јас набрзо ќе се откажам од оваа лоша навика :!:
   
  На rjgdm му/ѝ се допаѓа ова.
 14. viki44e

  viki44e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  1.988
  Допаѓања:
  1.084
  Секој може да ги откажи ако има силна волја.
  Брат исто не можеше никако,али кога ќе ти дојди јајцето на газот се се можи.Откако лежеше еден месец на болница од воспаление на градите,му дојде умот и сега цигарка нема чепнато воопшто.
  Значи се се можи ако се сака.
  Само се надевам дека ќе издржи и нема повторно да запали.
   
 15. Gkatzopulu

  Gkatzopulu Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2010
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  8
  Pusenjeto na cigarite sekade go slusame e stetno po zdravjeto da se soglasuvam ama toj sto pusi tesko e dago otkazi.Nekoj ke mi kaze mene otkazise od pusenjeto stetno e,nepostoi nemozam tuku nesakam.Nebi se soglasila bidejki zavisnosta tesko se otkazuva.Jas ne pusam kojznae kolku i se zavisi od raspolozenieto moe.Moze da ispusam 10cigari na den i 1pak.na den.Mazot mi 2-3pak.na den.Pokusuvav dagi otkazam ama za kratko,znam deka najdobro e da napravam sto moze da go otkazam bidejki imam i zdrastveni pricini.Bi sakala dami kazete vasi mislenja za cigarite.Probav dagi otkazam so mastiki za zvakanje mi pomogna mnogu ama koga gledam pred mene pusi nekoj tesko mi bese da prodolzam so upornosta za otkazuvanjeto na cigarite.Ako gi otkazam imam mnogu pozativnosti zasteduvam od zdravjeto moe isto i od ekonomskata sostojba zasteduvam pari.Vi blagodaram


  [mod-kirilica:1jf6qg6x][/mod-kirilica:1jf6qg6x]
   
 16. renata76

  renata76 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2010
  Пораки:
  222
  Допаѓања:
  31
  Pusenjeto cigari

  поздрав,
  јас би ти рекла да се откажеш ама да бидеш одлучна или пак постепено, пробај со сончоглед, мој колега така се откажа, прво пушеше 5-6, потоа само 2 на ден за на крај скрос да се откаже, и успеа!
   
 17. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.559
  Цигари се оставаат наеднаш и никако поинаку,тоа со постепеното или намалувањето не успева ама скоро никогаш. Јас така ги оставив,оваа ќе ми е 5-та год.ама не си славам годишнини од напуштањето :D .
  Цврста волја,одлучност,сечеш и нема враќање. Првите месеци ќе паѓаш во искушенија во друштво на пушачи,ама се издрзува,оддалечи се за момент ако веќе не ти е издрзливо,ама се е навика па и непушењето ќе ти стане навика. Сега понекогаш кога се присетувам на мојот пушачки период,како на др.да му се случувало или како на филм да сум гледала,знаете она чувство поминуваш покрај зградата на основното или средно училиште кај што си учел и ти се чини толку далечен спомен како било-не било,а сепак знаеш дека било...А и не е пријатно ако дечко ти е непушач,а ти пушиш,мене и ова ми беше една од причините да ги оставам,не дека тој побара,ама осетлива сум си јас и на неизговорено незадоволство :) .
   
 18. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.736
  никогаш не сум можела да поднесам цигари, а кога бев помала (12 години) пробав 3 дена по три цигари, и навистина незнам како, и ситуацијата во која што живеев беше многу напната и прво нешто по што посегнав беа цигарите на мајка ми-на фрижидер :$

  немав никаков проблем да се откажам и веке не можам да ги поднесам.
  мајка ми е хроничен пушач(нема намера да се откаже никогаш) а татко ми беше хроничен пушач некои си 20-30 години, ама се откажа конечно пред некое време.
   
 19. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.770
  Колку што знам од оние кои се откажале од пушење, никогаш откажувањето не е дефинитивно. Многу ми се интересни кога излегуваат надвор со нас пушачите само за да го вдишуваат чадот затоа што им недостига :)
  Инаку прв ефект е здебелување, а втор дека се намалува наводно нервозата (пушачите биле поголеми невротици)....наводно! :)

  Јас кога сум болна или настината сеедно, не трпам чад од цигара, и се случува со денови да не ми текне на цигара. Скоро секоја пролет правилно ме фаќа период од месец па и два да не запалам ич, заради проблеми со дишењето и алергијата која ја имам. Првата цигара кога сум на работа ја палам дури попладне, исто имам некој блок во мозокот дека не сакам да пушам додека сум на работа или кога ручам.
  Ама со кафе или со пијачка не можам а да не пушам. Пушам две - три кутии неделно.
  Што го знам дали е поарно помалце или повеќе. Ама засега не чуствувам потреба од откажување.
  Можеби еден ден ќе го сменам мислењето. Ама секоја чест на оние кои се откажале! Симнувам капа ;)
   
 20. slobodka

  slobodka Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.096
  Допаѓања:
  2.670
  Пол:
  Женски
  Леле колкав проблем ми е ова немате представа.Секој ден ги оставам и никако тоа да се случи.Прошлата година не пушев 6 месеци, и на крај пак се здружив со цигарките.КАтастрофа бе.Размислувам и на терапија дури да одам зошто стварно ми се проблем по здравјето.