Откажување од пушењето

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од rjgdm, 14 декември 2009.

 1. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.467
  http://www.femina.mk/???????/??????-??- ... ??-????????
  Ако некоја е спремна, и бара начин изволте. :D

  Мене некоја форумџика на чет ми даде линк од кафепауза мислам, и се мислев да го спроведам, дури и најдов другарка која ќе ми прави друштво, но се замислив...Зошто да откажам нешто што ми се допаѓа? Не пушам за да се правам средношколска манга, јас пушев и кога другите од друштво немаа ни помислено да запалат, а сепак не знаеја дека го правам тоа.
  Почнаа да ми губат вкус цигарите од време на време, да ми лутат, да не сакам да запалам и да сакам во исто време. Од Marlboro light, преминав на ultra light, кога веќе не сакам да намалам со пушењето, тогаш јачината барем.
  Претходно пушев Davidoff slims, Davidoff super slims, Davidoff classic, Davidoff light. Изгорена сум по Davidoff platinum, ама кај нас некако ги нема, а толку ми одговараа.

  Пред една година, неколку месеци не пушев бидејќи дечко ми беше болен од срце и од грижа не му давав да пуши. Да не му правам лиги со цигарчињата се откажав и јас, фер да сум. Не сакав да пушам, и не пушев, потоа пак сакав и почнав да пушам.
  Доколку сакам да се откажам не ми треба ни електрична цигара, како и да се викаа тие, ниту пак посебни стапки по кои ќе се водам. Ми треба решителност да го направам тоа, а во моментот тоа го нема, ми треба никотин. :)
   
  На Aleksandar1212 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.754
  Допаѓања:
  3.705
  Јас се обидувам да ги откажам цигарите, но многу тешко ми оди. Секој ден си ветувам дека ако ништо друго барем ќе ги намалам, но не можам да поминам без една кутија. А нагло да ги откажам-уште потешко. Уште со првото утриснко кафе пушам три-четири цигари, да не кажувам колку се кога сум излезена, кога сум нервозна или кога ми е досадно.
  Размислував да ја купам електронската цигара, еден другар баш со неа се откажа.
  Многу сакам да се откажам од оваа лоша навика и се надевам дека ќе успеам, ќе биде подобро и за моето здравје и за мојата финансиска состојба.
   
 3. TeaB

  TeaB Популарен член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  1.868
  Допаѓања:
  540
  Како до откажување од цигари...

  Ајде луѓе ако имате некои предлози како да се откажам од цигарите... не ги сакам но ме тера многууу :doh:
   
 4. Zoza

  Zoza Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  792
  Допаѓања:
  291
  Како до откажување од цигари...

  јас ги откажав со мастики за жвакање...кога и да ме удреше криза за цигар одма мастика (најчесто чунга лунга овие плавиве) веке не пушам месец ипол и да ти кажам немам некој напад на криза
   
  На Aleksandar1212 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. fificaaa

  fificaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2011
  Пораки:
  680
  Допаѓања:
  391
  Пол:
  Женски
  Како до откажување од цигари...

  Јас на работа мн пушев ми се случуваше и по 2-3 една по друга али престанав да купувам. Кога знам дека не ми требаат пари не носам ич со мене и така немам пари да си купам :). Сега ме пукаат некои кризи од време на време али помислувам на тоа колку сум заштедила и пари и здравје и така ми поминуваат кризите :D
   
 6. kankus

  kankus Популарен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  1.461
  Допаѓања:
  754
  Како до откажување од цигари...

  незнам како ама знам дека го колнам денот кога прв пат запалив цигара :( :( :(
   
  На Aleksandar1212 и Alanna им се допаѓа ова.
 7. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  1.907
  Допаѓања:
  2.995
  Пол:
  Женски
  Како до откажување од цигари...

  пред се ти треба твоја воља, психичка подготвеност и цврст карактер! треба да стоиш до тоа штоо ќе го кажеш и да бидеш цврсто убедена дека ќе го исполниш,мислењето на останатите нека не ти е битно терај како што си задртала.. ако си спремна да ги откажеш! :)
   
 8. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.754
  Допаѓања:
  3.705
  Како до откажување од цигари...

  И јас сакам да се откажам од цигари. Почнав некако да ги намалувам (наместо една кутија на ден пушам пола кутија) но сепак не е тоа тоа. Сакам целсоно да се откажам, но тешко е. Знам дека треба да се откажеш одеднаш, а не постепено да ги намалуваш. И секако, потребна е волја и упорност.
   
 9. Alanna

  Alanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.089
  Допаѓања:
  453
  Како до откажување од цигари...

  И јас сакааам.Еве во последно време ги намалив не пушам многу,порано со едно кафе ако ми се погодеше друштвото ми идеше кутија како ништо :fubar: Сега почнувам психички да се спремам затоа што еден месец нема да можам ни цигара да запалам,па се надевам дека тогаш ќе успеам засекогаш да ги оставам
  Имам еднаш пробано да ги откажам ама неуспешен беше обидот и траеше само 2 дена,ама за тие 2 дена мислам дека и фрижидерот ќе почнев да го џвакам :$
   
  На Aleksandar1212 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. TeaB

  TeaB Популарен член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  1.868
  Допаѓања:
  540
  Како до откажување од цигари...

  Леле истото и мене ми се случува... цело време јадам и мислам дека ќе накачам килограми ко ништо... сите околу мене пушат и нон стоп димовите ме залажуваат... не знам што да правам... а нешто да не имате слушнато за некои апчиња или слично за откажување?
   
 11. A.d.e.l.a

  A.d.e.l.a Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2011
  Пораки:
  377
  Допаѓања:
  95
  се надевам дека тука ке се придружат многу девојки со кои меѓусебе ке се поддржуваме ,ке делиме искуства и заедно ке му се радуваме на секој ден поминат без никотин .
  денеска е мојот прв ден без цигара и се надевам дека победата ке биде моја.
   
 12. Anouk

  Anouk Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  806
  Допаѓања:
  1.378
  не за цигарите

  Епа ти држам среќа и навивам за победата да биде твоја :)
  Јас не сум активен пушач, порано се случуваше да запалам по една,ама многу ретко, а сега скроз ги избришав. Мм е пушач и едвај чекам да ги остави.....
   
 13. A.d.e.l.a

  A.d.e.l.a Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2011
  Пораки:
  377
  Допаѓања:
  95
  не за цигарите

  се надевам навистина се надевам дека ке успеам . денеска на три пати имав голема мисла но ете издржав. порано се секавам си велев кога сакам можам да ги оставам но тоа е најнеточното нешто и секој кој размислува така нека проба само на неколку саати и нека каже колку пати ке дојде до искушение. пушењето е болест тоа е тоа и мора да се лечи а јас сум тежок болесник што сака да се лечи :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
   
 14. Anouk

  Anouk Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  806
  Допаѓања:
  1.378
  не за цигарите

  А и мм вели така -јас кога сакам можам да ги оставам, работата е што не сакам :D
   
 15. A.d.e.l.a

  A.d.e.l.a Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2011
  Пораки:
  377
  Допаѓања:
  95
  ете поминува и вториот ден без цигара . почнав да кашлам појма немам зошто . апетитот ми е покачен охохооооо :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
   
 16. GeorGinnA

  GeorGinnA Популарен член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2010
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  1.997
  Јас пушам од мои 16 год. Една кутија дневно или нешто помалку ми е нормата :D ...се разбира на почетокот од мојата пушачка кариера беше многу помала.

  Никогаш не сум имала ни желба, ни потреба да ги оставам, имуна сум на сите причи за ракови, за болна смрт...за не знам веќе што.

  Едноставно е, занимација ми се, момент за мое лично уживање и релаксирање и кој не сфаќа како фрлам пари за ѓубре и што задоволство доживувам може да брмчи до утре сабајле ;) ...мене не ми чуе.

  А откажувањето од нив дека е немогуќна мисија мислам дека е смешна констатација.

  Со цврста воља, ставање во преден план на својот став се исполнува се. Не е мисија која бара пешачење на 1000 км за еден час па да биде невозможна, да се разбереме.

  Јас искрено не ги разбирам луѓето кога ќе речат...„ Абе пробав, ама не бива “.

  Не може да не бива, бива и тоа како, само вистината е дека ти тоа не го посакуваш искрено и решително. Факт!...и тоа без понатамошна дискусија ;)
   
  На Aleksandar1212, Trnche и Neytiri им се допаѓа ова.
 17. A.d.e.l.a

  A.d.e.l.a Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2011
  Пораки:
  377
  Допаѓања:
  95
  поминува и третиот ден без цигара . само да знаете колку многу денеска ми е тешко и одвај се воздржав ама ке се тера. се убив од јадење денеска тоа е лошиот дел.
  поздрав девојки и кажувајте искуства
   
  На natemila му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.747
  Допаѓања:
  22.384
  Пол:
  Женски
  Искрено не размисувам за тоа, а ни не сакам. Гледам да го контролирам во последно време и добро ми оди. денес издржав со само 2 цигари. А мислам дека е скоро невозможно да ги откажам! Кој не полал да пуши нека не пробува, чиста зараза и навика од која тешко се одвикнува :!:
   
 19. EnnieFabulous

  EnnieFabulous Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  717
  Допаѓања:
  390
  Се плашам...Во последно време некако се ‘запушив‘..А бев најголем противник на цигарите! :envy:
  Добро, не повеќе од 3 цигари во денот и тоа не секој ден...Но се плашам да не ми премине во навика. Свесна сум дека се дополнително трошење здравје и пари, но уз кафе и погодено друштво, онака филмски ќеф ми е да запалам по некое...
  Сакам да ми помине таквиот ‘филм‘ :(
   
 20. Squirrel

  Squirrel Популарен член

  Се зачлени на:
  6 април 2011
  Пораки:
  353
  Допаѓања:
  421
  ^И мене ми беше така речено “филм“. По 3,па по 6 па и натаму...И многу лесно ќе ти премине во опасна навика ако имаш некој во друштвото или дома што пуши.
  Така и јас почнав. Прво еден дим,па цигара,пафкав и пушев само кога ќе излеевме. После почнав да ги тргам и се гребев од школските еднаш во неделата. И сега како ни се смени друштвово машкиве пушат и јас со нив. И малку потешко ми е да ги откажам кога сите околу мене пушат.