Откажување од пушењето

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од rjgdm, 14 декември 2009.

 1. doll.a

  doll.a Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2012
  Пораки:
  550
  Допаѓања:
  257
  Пол:
  Женски
  Значи ептен сакам да се откажам сум пробала 3 пати и пак ете ме со цигарата во уста ... Дај некој совет нека ми каже што да правам за да ги оставам зошто стварно не сакам повеќе да пушам грдо ми е а не можам без цигара ....
   
 2. badem4e

  badem4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 април 2011
  Пораки:
  332
  Допаѓања:
  134
  Пол:
  Женски
  се токмам веќе некое време ама од утре нема шанси да запалам..почнав да ги мразам ненормално цигариве, ќе биде тешко ама не палам и крај.Еднаш ги откажав од кај ми текна пак да запалам не знам :@ ама од утре не!!!
   
 3. sweet25

  sweet25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2011
  Пораки:
  669
  Допаѓања:
  312
  Јас веќе три месеци ги оставам, ама мислам дека помалце пушев пред да се решам на тој чекор. :angel:
  Дури од претерување во последно време често се фаќам како ми се згадува и ми иде да повратам од цигарата, па ја гасам , се смирувам, па пак |( си палам нова.
   
 4. fernandez

  fernandez Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2012
  Пораки:
  190
  Допаѓања:
  51
  леле и јас со сличен проблем,луѓе дај помагајте сакам да се откажам пушач сум 8 год,ама немозам не ми иде како го гледам дечко ми и ке ми текне на цигара и неможам,неможам и кога искочиме на кафе како без цигара ги имав откажано кога правев операција на носот и потоа пак ги почнав,а сега сакам пак да одам да ми го корегираат и како да се откажам барем некој месец пред тоа да не пушам да можам со лесно да си ја поднесам операцијата помош
   
 5. Marge

  Marge Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  227
  Допаѓања:
  202
  Немам запалено цигара од декември минатата година и топ ми е. Инаку и јас спагав во група на страсни пушачи и пушев некои 10-11 год, но сакав да ги оставам подолго време и секој обид ми беше безуспешен (најверојатно не сум сакала доволно) се додека не сфатив дека немам ама баш никаква потреба од цигарите,ниту потреба,ниту корист. Мислам дека најголемиот проблем ми беше тоа што незнаев што ке правам со рацете :) Најголемиот тест ми беше Нова Година и првото кафе со другарките,ама ги преживеав и двете,не беше ништо страшно :) Кога сфатив дека навистина немам потреба,немав ама баш никаков проблем,дечко ми пушеше по 2-3 кутии цигари на ден(се откажа и тој :!: ),сестра ми е пушач, сите другарки ми се пушачи,јас едноставно немам потреба. Нешто што мене ми помогна,можеби ке ви помогне и на вас беше тоа што кога се откажав од пушењет не сакав да си го изговорам тоа гласно,можеби ке звучи глупо,но несакав да си поставам таква (за мене голема) цел и ко за инат да не ја остварам,едноставно си се прашував секој ден сама-дали имам потреба од цигара,и одговорот ми беше-не! И еве до ден денес е така, неколку пати сум имала можеби неколку моменти на слабост, не за да запалам цигара, туку онака-носталгија најверојатно :) , но тоа е момент и ми поминува за секунда,едноставно немам потреба. Негативна страна беше,во повекето случаи е и неизбежно претпоставувам, зголемувањето на телесната тежина,не многу ама 5-6 кг сигурно, али не си дозволив тоа да ме предомисли,туку си велев-подобро дебела отколку пушач :) Ама еве се вракам во нормала. Моето искуство е такво, се надевам дека можеби помогнав на некој начин :*
   
  На natemila му/ѝ се допаѓа ова.
 6. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.754
  Допаѓања:
  3.705
  Ништо од мојата упосност и решителност.Со тоа што пробав да ги откажам само се разочарав себе. Прво како да ми одеше добро, ама се излажав. Сега сум си истата како порано, кутија на ден, па и повеќе кога ќе излезам некаде.

  Сакав да ги откажам нормално заради здравјето, ама па од друга страна ми се вистинска зависност. Страст во вистинска смисла на зборот. Кога ми е досадно, кога сум во друштво, после добро јадење, после добар секс..Неможам без нив.
   
  На mysterious му/ѝ се допаѓа ова.
 7. mysterious

  mysterious Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2010
  Пораки:
  1.491
  Допаѓања:
  2.657
  Same here. Освен две работи.

  Не пушам по кутија на ден. Ми оди една за два, два и пол дена.

  И секс, што беше тоа? А уште повеќе, цигара после секс? Не се сеќавам. :rofl:
   
  На crazyinlove19 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.754
  Допаѓања:
  3.705
  ^ Па јас прво како да ги намалував, ајде десетина на ден, па пет, па стигнав и до ниедна. И тоа со месеци бев така. Ама нешто во мене е посилно од желбата за откажување. Тоа никотинот чуда прави, посебно кога сум нервозна можам да исчурам 3-4 по ред, цигара по цигара...

  И коа станува збор за вакви работи, си ја користам изреката Па што, еднаш се живее :lol:
   
 9. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.171
  Допаѓања:
  39.938
  :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: во некој нареден живот можеби :D пробав да ги оставам, ајде се силиме со мојов нема веќе цигари- 6 саата издржав, после кога ги заредив една по друга :D
  Hе можам без цигари и тоа е тоа :) фала богу се уште не сум имала здравствен проблем од нив, пупупу ама и да имам- тешко дека ќе ги оставам ;)
   
 10. MissDior

  MissDior Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2011
  Пораки:
  977
  Допаѓања:
  7.826
  Фокусирајте се на сите негативни последици од цигарите. Мислете на тоа дека грозно мирисате после испушена цигара, кога покрај мене ќе помине пушач мене ми се повраќа од мирисот. Лошиот вкус во уста, никогаш не би се бакнала со пушач. Лошиот мирис на прстите и косата, дечкото кога ќе ве гушне треба да помириса парфем а не никотин. Забен камен и пожолтување на забите, шлаем и секреција од сабајле, тоа не се случува кај непушачите. И секако најважното здравјето, еднаш се живее ама дај боже здраво! Се надевам ве мотивирав малку или ве поттикнав на размислување.
   
  На badem4e му/ѝ се допаѓа ова.
 11. mysterious

  mysterious Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2010
  Пораки:
  1.491
  Допаѓања:
  2.657
  Душо нас тоа сето ни е јасно. :)
  Али овоа болдираното многу ми боде очи. Ако не сака пушач, среќен му пат на дечкото, јас нема да се менувам која сум јас заради некој мочко. И плус, сите што сум ги имала до сега, сите биле пушачи.

  На темава.
  И тоа I am за никого нема да го сменам. Толку.
   

  Прикачени фајлови:

  • fbsrgbb.png
   fbsrgbb.png
   Големина на фајлот:
   1,4 MB
   Прегледи:
   241
  На JoxyTheFreak, Hipster, ludoto19 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.811
  Пол:
  Женски
  ^^Токму така, јас сум страсен пушач, а мм не е, т.е. пред неколку год. ги остави цигарите, така сакаше, негов избор. Мој избор е да пушам, едноставно уживам во цигарата и нема да се откажам се` додека д-р не ми забрани. :lol:
  Еве сега јас дојам и не пушам, не заради мене туку заради бебушот, не сакам да го трујам.
  Сите ми викаат -чим сега не пушиш значи лесно можеш да се откажеш.
  Да, можам, ама не сакам и нема. :!: Чим се симнеме од ци*ка знам дека јас пак ќе си се дружам со никотинот. Така беше со првото дете, така ќе биде и сега.
  Поентата ми е-кога се сака, се` се може, само треба цврста волја :) (мене ми требаше мотив ;) ).
   
  На ludoto19 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Dannyella

  Dannyella Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2010
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  17
  На пат сум до откажување ... инаку бев заразена ... ако ги откажам ќе бидам горда сама на себе ... Инаку пред другарките реков цигара не ставам во уста , па и инатот нема да и даде на желбата да пушам =РРРР
   
 14. doll.a

  doll.a Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2012
  Пораки:
  550
  Допаѓања:
  257
  Пол:
  Женски
  Многу е тешко да се откажат чист пример сум јас ама решена сум дека до крај ќе идам ! Денес ми е 9ти ден но среќа полека ми се намалува кризата не ме влече многу. Пушев 4 години и имав 2 обиди да ги откажам . И сега 3ов ми дојде случјано . Отидов кај другарка заборавив да купам цигари и она ми направи нес. Упсеав несот да го испијам без цигара и тој ден сум без цигара. Е кај мене е среќа што не пијам турско кафе . Но читав коментар као демек пред мене да шушат 5 души а ти да не земеш нема шанси. Да ја успевам ! Имам 4 другарки кои пушат со нив сум 24/7 исто и дечко ми и он пуши и дома и брат ми и татко ми . Тоа значи дека по цел ден ја ги гледам цигарите и ги мирсам ама не сум зела. Само цврст карктер ништо друго . Ја ги остава цигарите за да имам чисти бедли дробови да не трујам на цигари и да ми биде поубаво на мене и на другите. Сфатив дека тоа се џабе фрлени пари и не треба да си правам полошо на моето здравје кога нема ништо убаво во нив :)
   
  На fificaaa, BettyBoop25 и MissDior им се допаѓа ова.
 15. MissDior

  MissDior Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2011
  Пораки:
  977
  Допаѓања:
  7.826
  Па ако толку ти се допаѓа да бидеш пушач зошто читаш тема за откажување од пушење?
   
  На fificaaa му/ѝ се допаѓа ова.
 16. mysterious

  mysterious Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2010
  Пораки:
  1.491
  Допаѓања:
  2.657
  Ај нема да мрчам многу, не гледам причина да се правдам на некој рандом, но да кажам.

  Сум дала некогаш на темава мислење и сега кога повторно се редат мислења, сум ја отворила.
  Бев испровоцирана од твојот ступиден коментар оти на некој таму јас ќе сум му смрдела па јас да се откажам, за него да му биде убаво.

  Немам јас ништо против вас непушачите, не би требало и вие да имате против нас, оставете не тоа што сме избрале сами да се убиваме на раат да си го правиме. Кај ви ги дадовме сите кафиќи и нивната внатрешност ...
   
  На drugarka му/ѝ се допаѓа ова.
 17. MissDior

  MissDior Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2011
  Пораки:
  977
  Допаѓања:
  7.826
  Ако ти си загрозена и се чувствуваш несигурно од моето мислење, тоа е твој проблем те молам без навреди, не е во ред.
   
 18. tanci1

  tanci1 Активен член

  Се зачлени на:
  13 октомври 2012
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  3
  Сакам да ги откажам цигаритеее

  Сакам да ги откажам цигарите...некое време осекам дека не ми добро влијаат дека нон стоп кашлам а секако неможам а да не запалам цигаре...
   
 19. Dala

  Dala Популарен член

  Се зачлени на:
  17 септември 2012
  Пораки:
  1.512
  Допаѓања:
  1.889
  Сакам да ги откажам цигаритеее

  епа ако сакаш да ги откажеш можеш...Лижи лижавче наместо цигара,џвакај мастика наместо цигара...Можеш ако сакаш. ;)
   
 20. mamma

  mamma Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  158
  Допаѓања:
  26
  Пол:
  Женски
  Сакам да ги откажам цигаритеее

  јас ги откажав пред 4 години многу лесно,реков од утре не пушам и крај
   
  На MissDior му/ѝ се допаѓа ова.