1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Отказ во писмена форма?!

Дискусија во 'На работното место' започната од SiMpAtIcNaTa, 18 мај 2012.

  1. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    Моја препорка би била да си бараш друга работа во меѓувреме и веднаш штом се осигураш дека си ја нашла дај си отказ согласно договорот за отказен рок кој го имаш потпишано. Иако никаде нема да најдеш работа од која ќе бидеш 100% задоволна, освен ако не си сама свој газда. Се додека работиш за друг ќе имаш фрустрации. Некаде нема платата да ти се допаѓа, некаде работната атмосфера, колегите, газдата, итн. Нема во Македонија фирми како google за жал, сите критериуми да се исполнети.
     
    На malifesent и Tanjamm им се допаѓа ова.
  2. Thunder

    Thunder Активен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2014
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Машки
    Konsultiraj se prvo so Zakon za rabotni odnosi i dogovorot sto go imas za vrabotuvanje, zasto mislam deka imas otkazen rok od 1 mesec za otkaz. Taoa zborime kako e po zakon a vaka neoficijalno mozes stalno.
    Sega zavisi sto profesija e, da ne se zaebes. Prvo vidi nesto po oglas za da si njades druga rabota pred da napustis vamu.
     
  3. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Сигурни ли сте дека отказниот рок е 30дена? Нели имаше нов закон со кој отказниот рок е намален на 15 дена? Ако некоја е по упатена да ми каже точно.
     
  4. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
  5. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Daleron овде вака стои (копи паст е ова):
    Минимални отказни рокови
    Член 8
    (1) Ако работникот го откажува договорот за вработување, отказниот рок е еден месец. Со
    договорот за вработување или со колективниот договор може да биде договорен подолг
    отказен рок, меѓутоа не подолг од три месеца.
    (2) Ако работодавачот го откажува договорот за вработување на поединечен работник или
    на помал број работници отказниот рок е еден месец, а два месеца во случај на
    престанок на работен однос на повеќе од 150 работници или 5% од вкупниот број
    работници кај работода-вачот пред престанокот на работниот однос.
    (3) Ако работодавачот го откажува договорот за вработување на работник на сезонска
    работа, отказниот рок е седум работни дена.

    Има ли некаде на друго место кај што пишува 15 дена? јас не успеав да најдам.
     
  6. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Ме збуни со член 8 , а уствари е член 88. Најдобро е како што пишува во предходните членови во договор со работодавецот. Ако можеш да се договориш.
    Отказниот рок ти започнува од денот на поднесување. Во случај да најдеш работа, во договор со работодавецот можеш да си одиш.
    Во случај на приговор рокот за спор пред судот е 15 дена во случај ако газата ти даде отказ.
    Не знам каква ти е состојбата тебе?
     
  7. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    @Daleron
    Јас сакам да си одам поради лични причини.
    Газдата е фер, ама кога ке му кажам дека ќе си одам знам дека ке се налути и тоа квалитетно, зашто цела негова работа ја бркаме јас и колегата. И сакам што е можно поскоро,
    Ме израдува ова со 15те дена, ама 30 изгледа се.
     
  8. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Оф ако е така и тој нема разбирање веднаш поднеси отказно решение.
    Договорот претпоствувам ти е на неопределено?
    Па ако е фер ваљда ќе има разбирање кога ќе му кажеш.
    Ако не му требаш и тој ти даде отказ тогаш фер е?
    Ако си решила не му ја мисли.
     
    На peperutkaa му/ѝ се допаѓа ова.
  9. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Утре е мојот голем ден....
     
    На Daleron му/ѝ се допаѓа ова.
  10. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    И да се самоцитирам...звеснат човек со комплекси знајте тако реагира на отказ? Треска врати и врше мобинг врз вработениот завреме на отказниот рок.
     
  11. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Ајјј така изреагира? Па пријави го за Мобинг. Твое право е да дадеш отказ во секое време. Ти својата законска обврска си ја изврши, е сега кретен ќе си остане кретен.
    Ај трпение спасение ќе помине 1 месец.
     
    На peperutkaa и Ana3567 им се допаѓа ова.
  12. vinozito1

    vinozito1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2013
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    3.417
    Во средата дадов.Доста е :swear:
    :dance:
     
    На Doozy и Daleron им се допаѓа ова.
  13. vinozito1

    vinozito1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2013
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    3.417
    Сакав само да додадам да внимавате кога потпишувате договори за вработување тие да бидат целосно дефинирани.Колку изнесува работно време изразено во работни часови за една недела како тие се распределени ,во кои смени?Државни празници дали се слободни?
    Превоз, храна, и секако годишен одмор.
    Верувале или не ,мене ова ми е прв слободен викенд по една година, без ниеден слободен државен празник.
    Во затвор да бев ќе имав слободен викенд и државен празник:call:(n)

    :devil::headbang:

    Мислеше дека оти сме во лоша социјална положба,ќе ме искористува како да сум му робинка.
    Ама да ви кажам самите сме си виновни.
    Затоа не се плашете и пријавувајте, макар и анонимно.
    Или за такви фирми ако разберете , само држанвен инспекторат му е мајката.
    Па и они гледаат да земат некоја пара.:cash:
    И ако се донесуваат нови закони кој сака пак ќе најде дупка, ама вие конецот.(y)
     
    Последна измена: 15 ноември 2014
    На Tanjamm, Bozica1980 и Daleron им се допаѓа ова.
  14. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Најмногу се запрепастив кога една девојка која работеше во еден познат брендиран бутик доби отказ и рековме имаш права таму види во законот провери дали можеш да работиш уште еден месец, да добиваш надоместок таа кажа оти пред да ја вработат потпишала Договор за раскинување на работен однос и сега нема право да се буни.
    Е ова е веќе преку сите граници, уште не почнат со работа да си го потпишеш отказното решение и да чекаш кога ќе му текне на газдата оти веќе не му се допаѓаш.(facepalm)
     
  15. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.069
    Допаѓања:
    11.215
    Кај мене се нормализира работата. Така е тоа, повремено сопственикот го фаќа лошо расположение и ете трпам некако. Младите и разгалени деца не би трпеле сигурна сум. Во Македонија човек мора да ќути кога ќе сфати дека ако даде отказ го чекаат 5-6 месеци праќање на цв без врска.
     
  16. katerin

    katerin Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    zosto bi trpel nekoj ponizuvanje za tie 30 dena odkazen rok ne mi e jasno. mozebi vo slucaj na emocionalno marusuvanje dogovorot da prestane. ne li moze toa da se navede vo pismen odkaz i da se prifari od dvete strani. vo sprotivno jas ke izvadam boleduvanje... sigurno nekoj moze da zavrsi takva rabota. plus ako se ima neiskoristen odmor... nema vrakanje na rabota.
     
  17. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.213
    Допаѓања:
    30.935
    Пол:
    Женски
    Отказот може да биде и спогодбен, да се договориш со работодавачот уште колку денови да одиш и тоа е тоа. Одморот следува и никој не смее да го оспори, може да се јави ситуација да не ти е искористен и цел тој месец кој трае отказниот период да си го користиш. Само што неможеш да се вработиш на друго место нормално. А ако се пак некои незгодни и работат за инает, може и боледување само за тоа се разбира дека ти треба познат лекар, никој не го дава туку-така. Што се однесува до понижување, ништо не ти можат баш тогаш. Можеш да бидеш безобразен, да им одговараш на се и минутка да не дозволуваш да те задржат плус. И онака си одиш, неможат да те избркаат. :lol:
     
    На katerin му/ѝ се допаѓа ова.
  18. katerin

    katerin Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    isto taka dokolku ne prifati spogodbeno treba da se isprati izjava deka sakate da go prekinete rabotniot odnos i toa preku posta so prepratnica.i potoa uste edno pismo baranje za koristenje godisen odmor[na sekoj vraboten mu sleduvaat 20 rabotni dena minimum.i ete ti i bez boleduvanje zavrsuvas rabota.odjaven i odmoren :rofl:
     
    На Zaljubena26 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. katerin

    katerin Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
     
  20. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.680
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Девојки ве молам за совет/помош
    Се работи за мајка ми , она работеше во продавница но заради лоши односи со газдата напушти (а работаше кај него една година ) , е сега газдата се јави да одела кај книговодителката да се потпише за да ја одјави (а веке 10 дена кај што напушти од работното место ) , зошто да оди да се потпише кога има разни прилики да ја отпушти (као на пример 3 дена не дошла на работа и слично) ?

    Барам совет , да не е некоја замка од бившиот газда ?