1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Отказ во писмена форма?!

Дискусија во 'На работното место' започната од SiMpAtIcNaTa, 18 мај 2012.

  1. Fontana

    Fontana Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2018
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    595
    Пол:
    Женски
    @Justicija јас работам во книговодство и ги терам овие работи. Нема да и направи никаква замка на мајкати, напротив, ја тера да потпише дека своеволно си отишла, што е многу значајно за кога ќе се вработува во други фирми во иднина.
    Во секој случај, такви работи се тераат најубаво со адвокат, најсигурно ќе те посочи што како.
    Што и да ја тера да потпише секако убаво да прочита ако веќе не оди со адвокат.
    Со лесно
     
    На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Kala22

    Kala22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2014
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    543
    Ве молам за информација од поискусните и запознаени со законот за отказен рок. Доколку во договорот стои 3 месеци и има клаузула за спогодбено што ако работодавачот не сака да се спогоди на еден месец. Кои опции постојат за со цел да се спогодиш на еден месец и не се испушти новата понуда за работа, бидејќи и на самите интервјуа реакцијата е ауу многу. Не би сакала да испуштам понуди и токму отказниот рок да влијае на одлуката при нивниот избор..
     
  3. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.248
    Допаѓања:
    124.546
    Договорот ти е спротивен на закон. Ќе се повикаш на законот за отказен рок од 30 дена
     
    На victoria, eliesaab и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  4. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.975
    Пол:
    Женски
    Кажи му дека со сила неможе да те држи, дека ќе забушаваш, нема да работиш и ќе си правиш така како што ти сакаш. Ако му одговара за тоа да те плаќа ок. Кога сакаат некого да шутнат ќе го направат тоа преку ноќ ако треба а кога зависат од некој со сила ќе го задржуваат. Такви штетници се скоро сите газди и затоа човек со нив со сила треба да се прави идиот.
     
    На hermosa и Kala22 им се допаѓа ова.
  5. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Можеш да не се појавиш на работа, ама може да те тужат.
    Седни со менаџментот разговарај и најдете компромис.
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Не може да ја тужат за нешто кое што ќе падне на суд.
    Свесни се и сами, а сепак некои работодавци по принцип на манипулација ставаат вакви членови.
    Ова најчесто во ИТ индустрија е.
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Melanija Meli

    Melanija Meli Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2016
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    здраво, ми трева мислење ваше.
    Договорот за работа ми завршува другиот месец, дадов отказ меѓутоа отказен рок е 3 месеци. Дали мора да се одработи тој рок бидејки договорот ми завршува?
     
  8. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.975
    Пол:
    Женски
    Нормално дека немора. Договорот ти истекува и тоа е тоа.
     
  9. Melanija Meli

    Melanija Meli Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2016
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Бидејки они ми рекоа дека мора да ги обработам без разлика што ми завршувал договорот
     
  10. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.248
    Допаѓања:
    124.546
    Отказен рок е 30 дена максимум не три месеци и е платен. Нека не те лажат, во закон си пишува
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Bibi30

    Bibi30 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2017
    Пораки:
    588
    Допаѓања:
    1.176
    Пол:
    Женски
    И јас да прашам. И мене ми е отказен 3мес, ама договор имам до следна година потпишано. Во случај да најдам работа, што тогаш? За 30 дена знам и ферски е така, а што во договорот пишува 3 мес?
     
  12. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.248
    Допаѓања:
    124.546
    Таков ти е договорот и ако си потпишала на тоа, така е. Законот вика 30 дена, освен ако не си потпишал договор на Макс 3 месеци.
     
    На Bibi30 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ani23

    ani23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    569
    Допаѓања:
    597
    Пол:
    Женски
    Ве молам одговор од правник или сметководител.Мајка ми има договор на 6 месеци,усно и дадоа решение за одмор,пред истек и не и даваат во писмена форма ,бараше и викаат што ке ти е.Договорот не и го продолжуваат ама ,има шанси и да ја одјават порано ,за да не и дадат регрес.Дирекорот кажува 1 ден порано дека е договорот ,ама нели се рачуна од датум исти до датум за 6 месеци.Може и да ја одјвави порано ако нема решение,и нема добива ни плата ни регрес?
     
  14. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Истекот на договорот е 1 ден пред истиот датум.
    Може да ја одјават ако нема решение, ќе ја одјават како 3 дена да не дошла на работа.
     
    На ani23 му/ѝ се допаѓа ова.