1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Отказ и сè околу тоа

Дискусија во 'На работното место' започната од CinnamonBambi, 15 јули 2016.

  1. katerin

    katerin Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    јас денес пробав да дадам одказ при сто газдава изледа несака да прифати.ми нуди опција партнерство во бизнисот.ама имам притисок од самата просторија а газдава не го поднесувам.како најкултурно да објаснам дека сакам да си одам.реков дека ми треба пауза од се и подоцна да размислам за сопствен бизнис.но реце да си размислам зосто партнерството било закон.молам за брз одговор девојки немозам повеке.:sweat:
     
  2. CaraMia

    CaraMia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2018
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    18.658
    Пол:
    Женски
    Со 3дена непојавување на работа секој газда би те одјавил. Значи наместо ти да бараш одјава добиваш отказ.
    Инаку законски треба да му поднесеш писмено барање за раскинување на договор за работа.
    Воглавно е 30дена од поднесувањето да ти заврши работниот однос.
    Но има облик и на спогодбено раскинување на договор за работа при што колку ќе се договориш со него толку дена ќе работиш до заминување.
     
    На katerin му/ѝ се допаѓа ова.
  3. katerin

    katerin Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    blagodaram za sovetot.no da se nadovrzam deka 10 godini rabotenje zasluzuvam pocit pokacena plata...nikoj ne bega od ubavina.mu rekov deka si zaminuvam vo ponedelnik i se nadevam deka ke me ispocituva barem tolku..
     
    На CaraMia му/ѝ се допаѓа ова.
  4. CaraMia

    CaraMia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2018
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    18.658
    Пол:
    Женски
    Штом си со 10год,стаж ти следат привилегии. Од јануари 18та за секој месец на работа ти следат по два дена платен одмор,значи 4месеципо 2дена 8дена треба да ти се платен одмор. Барај си ги,договорете се спогодбено и замини си. По толку време и ти заслужуваш почит но и работодавачот:!:
    Одработи колку ќе се договорите денови,нека ти го плати законски што ти следи одморот и замини си со арно.
     
    На Boni995 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. katerin

    katerin Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    cara mia ako ti recam deka za10 godini rabotenje imam 1 godina staz ,parite od plata gi vrakjam bidejki su na procent,mislam deka ni sekunda nemozam da izdrzam.ponudena mi e pozicija prekrasna na drugo mesto kaj sto imakozmeticarka so dolgo rabotno iskustvo .ponudata e da bidam glaven frizer so svoj profit...no za gazdava bilo pederski da se vpustam vo drug biznis neznam dali da mu soopstam deka vke imam ponuda.dali da kazam ili da si mocam
    :worried:
     
    На CaraMia му/ѝ се допаѓа ова.
  6. CaraMia

    CaraMia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2018
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    18.658
    Пол:
    Женски
    Јас на твое место многу оддамна би си заминала. На кого да му објаснуваш дека те чека друга работа?
    На таков нечовек,нит стаж ти течел,ни ти плаќал придонеси,ништо(facepalm)
    Оди си и работи си нешто посигурно,ти реално ни не си во работен однос,договорно одиш му работиш и тој те плаќа,законски не си со ништо покриена.
    Имаш ли барем договор за работен однос потпишано?
     
    На katerin му/ѝ се допаѓа ова.
  7. katerin

    katerin Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    imam od 3 mart 2017.drzavata mi gi placa pridonesite so zakonot za zaposluvanje do 29 god.dogovorot e na neopredeleno .no spored dogovorot ne se ispocituvani rabotnite casovi[vo sabota sum i po 10 casa].odkazniot rok e 30 dena no mislam deka navedov deka ne sum psihcki i emocionlno podgotvena da rabotam[seto toa usno]
     
    На CaraMia му/ѝ се допаѓа ова.
  8. katerin

    katerin Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    neznam dali e potreben pismen odkaz da se dostavi.firmata e mala[7 vraboteni]i dosega se bese po dogovor
     
  9. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.793
    Допаѓања:
    5.433
    Мора писмено, небитно колкава е фирмата.
     
    На CaraMia му/ѝ се допаѓа ова.
  10. katerin

    katerin Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    ok. blagodaram za informacijata
     
  11. katerin

    katerin Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    dali nekoj e online. bi sakala malku poddrska bidejki veke sum na kraj so nervite vo vrska so mojot problem na rabota. utrovo bev na psiholog mu gi kazav makite i toj rece deka ne sum bila za kaj nego tuku za vo kafana... sto i ne pomogna mnogu. pls za nekoj odgovor mislenje...
     
  12. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.793
    Допаѓања:
    5.433
    Ќе дадеш писмен отказ, ама 30 ден мора да одиш на работа, освен ако не ти каже газдата да не доаѓаш, или да ризикуваш 3 дена последователно да не одиш на работа, тоа е причина да ти даде отказ тој.
     
    На CaraMia му/ѝ се допаѓа ова.
  13. CaraMia

    CaraMia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2018
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    18.658
    Пол:
    Женски
    Psiholog ti rece deka si za vo kafana???:headbang::punch:
    Dobro kaj go najde psihologov?!?!
    Ne odi 3dena na rabota ako do tolku ti e smaceno i nikomu nisto.
     
    На crimson и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  14. katerin

    katerin Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    a dali imam pravo na godisen 20 dena da iskoristam za da ne odam ni den poveke. dali e zakonski
     
  15. CaraMia

    CaraMia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2018
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    18.658
    Пол:
    Женски
    Не,летните почнуваат од 1ви јули целосно да се користат. Имаш право само на 8дена според договорот за вработување што ти е потпишан или евентуално заостанат зимски одмор ако имаш искористи го. Тој ти е за користење до 30јуни,ако го имаш пријави го писмено до газдата сега и кажи му по одморот колку треба да доработиш и да си одиш ако правите 30дена отказен рок.
     
  16. orevka

    orevka Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Сличен проблем имав и јас .
    Работев во една фирма како роб све работев и плата нит покачи нит видовме нешто поарно .
    За велигден до 3 на полноќ сме работеле по 12 сатии и ноќни сатии сме имале ни денар плус немавме на платата тоа беше измачување од нас кога веќе ми дојде преку глава еден ден отидов кај менаџерот на фирмата бидејки газдата го немаше нигде!
    Му викам јас давам отказ си одам ми вика неможе и јас како неможе се може така да си одам до крај на месец тука сум и тука нешто ми блаботи и му викам тоа е од мене.
    На крај и газдата го прифати мојот отказ и си заминав и се преродив.Во таа недела си заминавме 12 вработени.
    Така да и ти не му се замарај многу дај му писмен отказ и до тој ден седи си и повеќе недоагај а он ако сака нека се превртува!
    Со сила неможе никој да те држи на работа на која не се чуствуваш удобно
    Со среќа
     
    На CaraMia и katerin им се допаѓа ова.
  17. katerin

    katerin Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    draga overka eve sedam na rabota veke vtor den odkako mu rekov usmeno za odkazot. rekov od ponedelnik sakam da ne doagjam na ravota imam pritisok se plasam da ne ja izneveram firmata so toa sto nemam sila ni pamet ne mi e ruka rabotam na pamet plata katastrofa so slobodnite denovi sum se razminala odamna videjki ima klienti sto ne se odbivaat. a toj mi rece ako sakam biznis da mi ponudel... a ako ne nemozel na sila nikoj da drzi i pritoa sto sum osigurana preku drzava ama samo edna god pominala ke trebalo da placa penali na drzavata. i plus imam iskoristeno 10 dena odmor na leto i tolku. tolku ni dozvoluva da barame
     
    На CaraMia му/ѝ се допаѓа ова.
  18. CaraMia

    CaraMia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2018
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    18.658
    Пол:
    Женски
    За истово сакав да ти пишам. Милсам за вработувањето на лица под 29години за да не плаќа тој давачки на државата треба да те држи вработена година и пол или две. Значи ко што ти рекол треба уште една година да те држи. Епа тактизирај договори се со него. Бидејќи ти му требаш барај повисока плата. Ти повеќе му требаш него он тебе. Искористи ситуација.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Груб момент е ова.
    Борба со сам себе, а страдаат и околу најблиски.
    Значи психолошкиот момент со тоа што губам, а што добивам е битен.
    Прво јас препорачувам усмен, па ист ден и писмен отказ по пошта, рокот е 30дена, ако не најде друг негов проблем.
    Зошто по пошта?
    Зошто може да манипулираат. Вака црно на бело во пошта има доказ кога е поднесено и стигнато.
    Јас дадов човечки усмен и писмен лице во лице, неќеше да ми потпише, велеејќи дека ќе ме држи додека не најде нова. И што се случи?
    Дојде девојче, го обучував 18дена и не се појави. Хм.... Што сега?
    Едвај идев на работа. Ми се плачеше. Бидејќи имав договор на 2год (свесно потпишан) мислев немам никакви права, но порчепкав уште поубаво по договор и запретив дека ќе се разбереме на суд ако не ме одјави.
    Со тешки напори... Ми скрати и плата, среди и К15 на 2000 да е правно ок, ред други глупости.
    Реков дека ако треба ќе барам 3год работа, ама вака веќе летање не! Сега веќе од врата кога одам на интервју знам со кој имам работа
    Последици се: ако нема работа нема ни плата, а предности многу.
    Прво- и најбитно ти се трга карпа од грбот.
    Второ- заминуваш со искуство и нови хоризонти.
    Трето- си научила добра животна лекција од која многу созреваш.
     
    Последна измена: 19 април 2018
    На Vitaly му/ѝ се допаѓа ова.
  20. orevka

    orevka Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    И за тоа се наоѓа начин не се секирај.
    Ќе најде исти човек до таа воздрас и во исти момент тебе те одјавува ,а пријавува во исти момент др лице и завршена раб.
    Сега кај што работам се случи со еден колега да даде отказ на пр денес и кажува од понеделник не доаѓа тоа беше збрка на сите страни среќа одма се најде човек и наместо колегата др се вработи и фирмата не плаќаше пенали
    Истово важи и за твојот газда ако треба и кажи му додека ти е отказниот рок да најде друга со таа воздрас
     
    На CaraMia и katerin им се допаѓа ова.