1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Отказ и сè околу тоа

Дискусија во 'На работното место' започната од CinnamonBambi, 15 јули 2016.

  1. katerin

    katerin Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    mene k 15 mi bese 500nevorojatni denari. ne ni pomisluvam da ucenuvam. ako bara praven pat jas bi barala star odmor i ako treba boleduvanje bi izvadila... bitno ne odam od ponedelnik na rabota. vecer mislam deka saka da mi nudi i partnerstvo samo za da ostanam. rabotam 10 god od koi na edna sum osigurana. mislam zasluziv poveke. sto mislite vie
     
  2. katerin

    katerin Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    daj boze. zosto nesakam od ponedelnik da rabotam tuka. a pusmeniot odkaz treba li so smetkovoditelot na dirmata da go sostavuvam ili kako. navistina ne mi e hasno ova so pismenive odkazi. molam za pomos ako znae nekoj neka kazekako da go izvedam ova
     
  3. orevka

    orevka Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Искрено незнам дали треба на газдата или на сметководителот
    Ако некој знае околку ова се надевам дека ќе ти помогне каде треба да се достави
     
  4. katerin

    katerin Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    doznav lige kako trebalo da se stori .mi rece zolvata..ama sekako ke odam utre do biroto za vrabotuvanje samo za da si potvrdam.vaka:mi rece deka prvo treba da go prasam"gazdata"koga misli da me odjavi i da ne treba da podpisam nesto.ako rece spogodbeno togas sitesme happy.no ako rece deka ne dava odkaz ,togas pravec vo posta inapismeno dostavuvas izjava za prekinuvanje na raboten odnos od denot na odkazot i plus 30 dena za zavrsuvanje na raboten odnos.so prepratnica sekako.i uste edno pismo 'baranje zakoristenje godisen odmor.taka se si imas crno na belo i ne se pojavuvas na rabota ,tuku vo slednite 3 do 5 deka odis vo agencija za vrabotuvanje da se proveris dali ima odjava.dokolku i toa ne se sluci sleduva trudova..moze i anonimno
     
  5. katerin

    katerin Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    cara mia dali si tuka online
     
  6. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.973
    Пол:
    Женски
    Отказ се најавува на писмено, истиот се заверува во архивата на фирмата или кај одговорните кои се занимаваат со документацијата. Исто така може и по пошта со препорачано писмо. Ќе им стигне за ден-два и ова е добро ако не сте сигурни кај кого точно треба да го дадете на рака. Законски, отказниот рок трае еден месец и доколку во договорот не е поинаку потенцирано, не смеат подолго да задржат никого на работа. Во тој еден месец работникот може да си користи одмор доколку има стекнато и може да оди на боледување. Истото важи и за работодавецот, и тој еден месец однапред треба да го извести работникот дека нема намера да му го продолжи договор. Престанокот може да заврши и спогодбено, работникот и работодавецот да се договорат точно до кој ден работникот ќе оди на работа, немора да чекаат месец. Јас на едно место така направив, поднесов отказ во кој кратко со две реченици објаснив дека барам да ми се прекине работниот однос поради подобра понуда од друг работодавач и да ме известат заклучно до кој ден сум на работа. Ми се налутија и ми рекоа само уште три дена да одам а тоа баш ми одговараше. :lol: Важи и обратното, ако некој сака да си ги оди тие триесет дена, не можат со сила да го натераат порано да си оди откако ќе поднесе.
     
  7. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.683
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Девојки ве молам за совет/помош
    Се работи за мајка ми , она работеше во продавница но заради лоши односи со газдата напушти (а работаше кај него една година ) , е сега газдата се јави да одела кај книговодителката да се потпише за да ја одјави (а веке 10 дена кај што напушти од работното место ) , зошто да оди да се потпише кога има разни прилики да ја отпушти (као на пример 3 дена не дошла на работа и слично) ?

    Барам совет , да не е некоја замка од бившиот газда ?


    Да напоменам дека мајка ми е мн трврдоглав човек и вели дека нема намера да оди и било што да потпише , е сега кои последици би ги имала ?
     
  8. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    Нема да зема пари од Завод за стажот што го имала.
     
  9. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.683
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Зошто ?
    Денес е стигна писмо за отказ
     
  10. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    Со давање отказ се губи правото на паричен надоместок од Завод.
     
  11. lilo

    lilo Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    743
    Допаѓања:
    1.291
    Пол:
    Женски
    Ако таа му дала отказ на писмено е добро. Но ако е обратно тешко е да аплицира за ново работно место и така ќе истои во АВРМ во М2. Подобро да отиде кај сметководителката да и ги објасни работите. Ние не знаеме што треба да потпише. Можеме само да претпоставуваме. Зависи што содржи договорот за вработување. Дали смее да напушти?
     
  12. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.683
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Сега газдата и даде отказ
     
  13. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.683
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Зошто тешко дека ке аплицира за друго работно место ?
    Денес е стигна писмо дека заради три дена што не отишла на работа и дава отказ .
     
  14. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    Она добила отказ. Пак губи право на паричен надоместок.
     
  15. skorpija90

    skorpija90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2013
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    13
    А во кој случај се дава паричен надоместок , колку пари и колку време?
     
  16. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    Со истекување на договор и во случај на технолошки вишок. Колку време зависи од стажот. Јас пред извесно време поднесував.

    Еве линк за тоа колку време се зема

    http://www.avrm.gov.mk/makedonski-ns_article-vreme-za-koe-se-isplatuva-paricniot-nadomestok.nspx
     
    На skorpija90 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.683
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Феминки каде да пријавам дека мартовската плата не е исплатена , и газдата нема ни намера да ја исплати (заради напуштање на работата)
    Да напоменам дека испекторите во нашиот град се со него заедно по цели денови , така да пријавување трудова инспекција и во ујп во мојот град нема шансии...
    Може некој совет или насока или било што ...
    Однапред благодарам
     
  18. Пале 345

    Пале 345 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2017
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    5.286
    Пол:
    Женски
    Да ве прашам. Дали кога се даде отказ и одма почнеш на друго место нели ако немаш прекин сепак те следува летен одмор. А дали има ``дозволен прекин`` од неколку дена и пак да те следува летен одмор?
     
  19. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    Не. Мора да имаш непрекинат стаж од 6 месеци. Така знам.
     
    На Пале 345 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.990
    Пол:
    Женски
    Не, нема дозволен прекин. Ако имаш прекин од стажот макар само еден ден, не ти следува годишен одмор. Мора прво да поминат 6 месеци на новото работно место.
     
    На Antolinaa, Пале 345, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.