Отказ и сè околу тоа

Дискусија во 'На работното место' започната од CinnamonBambi, 15 јули 2016.

 1. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  4.333
  Допаѓања:
  31.486
  можно е да има земено некои пари од државата шо те има вработено па не смее да те одјаве одреден временски период
   
  На forumce му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Ма.нев

  Ма.нев Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2019
  Пораки:
  780
  Допаѓања:
  1.207
  Пол:
  Машки
  Да, има таков закон. Треба 1 година да седи вработена.
   
 3. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  3.715
  Допаѓања:
  35.616
  Пол:
  Женски
  Потпиша ли ти отказно решение ?
  Ако немаш потпишано ништо, можат да вратат уназад до 14 дена за да се оградат.
   
  На forumce му/ѝ се допаѓа ова.
 4. forumce

  forumce Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  4.057
  Допаѓања:
  20.701
  Пол:
  Женски
  Немам потпишано
   
 5. ilyan

  ilyan Популарен член

  Се зачлени на:
  6 април 2015
  Пораки:
  1.809
  Допаѓања:
  18.257
  Пол:
  Женски
  Ако немаш потпишано отказно Решение, Спогодба за раскинување на договор за вработување, односно ако немаат донесено Одлука за престанок на работен однос не може да те одјават, како документ задолжително е да се приложи при одјавување.
   
  На forumce му/ѝ се допаѓа ова.
 6. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  3.715
  Допаѓања:
  35.616
  Пол:
  Женски
  Oтказното мора да го потпишеш. Кога ќе потпишуваш запази го датумот ќе видиш дека ќе вратат назад за 14 дена. Али тебе не ти е битно тоа пошто секако мај го немаш работено, а плата за Април си земала.
   
  На forumce му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Stark

  Stark Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2013
  Пораки:
  2.008
  Допаѓања:
  4.071
  Пол:
  Машки
  Дали откако ќе заврши договорот на работа со одредена фирма треба да потпишиш нешто и дали е можно да ти намали/скрати на платата?
   
 8. forumce

  forumce Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  4.057
  Допаѓања:
  20.701
  Пол:
  Женски
  И маж ми пред 1 месец си отиде од претходната фирма, ништо не потпишал. Можно ли е газдите да ги фалсификуваат потписите?
   
 9. ilyan

  ilyan Популарен член

  Се зачлени на:
  6 април 2015
  Пораки:
  1.809
  Допаѓања:
  18.257
  Пол:
  Женски
  Зависи на кој начин е раскинат работниот однос, можеби е со отаз од страна на работодавачот (сигурно врз основа на тој член од законот го отпуштиле).
   
 10. forumce

  forumce Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  4.057
  Допаѓања:
  20.701
  Пол:
  Женски
  Сам даде отказ. Исто и јас. Ама газдиве сигурно направиле како тие да ни дале отказ.
   
 11. ilyan

  ilyan Популарен член

  Се зачлени на:
  6 април 2015
  Пораки:
  1.809
  Допаѓања:
  18.257
  Пол:
  Женски
  На писмено го даде отказот, т.е го поднесе барањето за престанок на раб.однос?
   
 12. forumce

  forumce Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  4.057
  Допаѓања:
  20.701
  Пол:
  Женски
  Не, туку усно
   
 13. ilyan

  ilyan Популарен член

  Се зачлени на:
  6 април 2015
  Пораки:
  1.809
  Допаѓања:
  18.257
  Пол:
  Женски
  Во иднина, ако дојде до таква ситуација практикувајте писмено барање за престанок на работниот однос.
   
  На forumce му/ѝ се допаѓа ова.
 14. GirlLove

  GirlLove Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2010
  Пораки:
  2.896
  Допаѓања:
  9.215
  Пол:
  Женски
  Дали можат да те одјават од една фирма и да те пријават во друга во ист ден?
   
 15. poppie

  poppie Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  413
  Допаѓања:
  3.232
  Можно е, така нема да имаш прекин во стаж
   
  На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
 16. GirlLove

  GirlLove Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2010
  Пораки:
  2.896
  Допаѓања:
  9.215
  Пол:
  Женски
  Аха. Значи, законски е можно. Пример да добијам отказно решение на 30ти и на 30ти да почна да работам во друга фирма?
  Имам и друго прашање, јас сум од Битола, под Битолската агенција за вработување, минатиов месец извадив лична карта од Скопје. Дали треба да се пријавам во скопската агенција за новата работа?
   
 17. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.596
  Допаѓања:
  132.917
  Пол:
  Женски
  Не така. Да те одјават на 30 од претходната фирма, најдоцна до пладне (12 часот), и тоа да ти биде последен работен ден таму, и во текот на истиот ден да те пријават во другата фирма дека почнуваш со работа од следниот ден. Така нема да имаш прекин во стажот, јас така направив.
   
  На Espadrila, poppie и GirlLove им се допаѓа ова.
 18. GirlLove

  GirlLove Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2010
  Пораки:
  2.896
  Допаѓања:
  9.215
  Пол:
  Женски
  Ти благодарам :)
   
 19. MacaLove

  MacaLove Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  2.372
  Допаѓања:
  6.195
  Дали работодавачот во договорот за вработување може да вметне член кој опфаќа парична казна доколку не се почитува отказниот рок?
  Во закон за работни односи не сретнав такво нешто.
   
 20. иванчеа

  иванчеа Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 декември 2014
  Пораки:
  87
  Допаѓања:
  61
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки,

  Дали работодавачот те исплаќа за време на отказниот рок?