1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Отказ и сè околу тоа

Дискусија во 'На работното место' започната од CinnamonBambi, 15 јули 2016.

  1. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.907
    Допаѓања:
    32.502
    Пол:
    Женски
    Не се појавувај 3 дена и автоматски добиваш отказ. Не знам колку ќе ти скрати. Го имам читано Законот и пишува дека има право да не ти ја исплати цела плата заради непочитување на законскиот рок.
     
  2. golemiotmalisan

    golemiotmalisan Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2014
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    51
    Мислам дека неможе така,ја не се појавив 4 работни денови и уште ме немаат отпуштено планирам понеделник да појдам да видам зошто
     
  3. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.907
    Допаѓања:
    32.502
    Пол:
    Женски
    Може. Јас така дадов отказ.
     
  4. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Ве молам ако има некој информација, стручен да одговори. Блиска личност е на комисиско боледување со можност за продолжување на боледувањето, а договорот на работа завршува пред да заврши боледувањето. Дали автоматски ќе ја одјават или не смеат се додека е на боледување ?
     
  5. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.907
    Допаѓања:
    32.502
    Пол:
    Женски
    Ако договорот истекува, ќе го/ја одјават.
     
  6. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Тууу, значи закониве ни се.... На сред боледување хаос со осигурувањето ќе се направи. На крај се приватно ќе треба да плати. Ако немаш работа ќе умреш жити државата...
     
  7. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.907
    Допаѓања:
    32.502
    Пол:
    Женски
    Според Закон, трудници и оние што се на боледување не смеат да бидат избркани. Ама....тоа не важи за договор на определено. Со таков договор работодавецот нема никакви обврски по истекување истиот.
     
    На K7M10J му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Kataklinkers

    Kataklinkers Популарен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2014
    Пораки:
    1.443
    Допаѓања:
    8.922
    Зошто прифаќате ваква работа на замена?
     
  9. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Не смеат да ја одјават дури трае боледувањето.
     
    На K7M10J му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Дури трае боледување не смеат да ја одјават. Без разлика дали поминал договорот
     
    На K7M10J му/ѝ се допаѓа ова.
  11. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Не може на сред боледување да те одјават.
     
    На K7M10J и Mantub им се допаѓа ова.
  12. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.907
    Допаѓања:
    32.502
    Пол:
    Женски
    Ако не сака да и продолжи договор? Не е обврзан на тоа. Исто како со трудниците.
     
  13. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Не смее да ја отпушти дури е на боледување. И не ги мешај трудниците, тие се друго. Трудница не смее да отпушти ако е на неопределено. Ако е трудница на определено работно време, кога ќе и заврши договорот може да ја отпушти пошо таа оди на работа. Ако работникот е на боледување односно не оди на работа, не смее да го отпушти дури трае боледувањето. И трудница (на определено) да појде на боледување поради било која причина (скршила нога на пример) и нејзе не смее да ја отпушти дури и трае боледување.
     
  14. Cici1991

    Cici1991 Активен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2019
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    13
    Jas dobiv otkaz za vreme na boleduvajne nitu sum bila informjrana samo mi se javile pred eden den dojdi utre na razgovor a uste 5dena mi sleduvalo boleduvajne no koga otidov utre denta mi rekoa te povikavme za spogodben otkaz rekov nese potpisuvam bidejki ne sum informirana na vreme sea jas kako ke preziveam ako denes davam otkaz prostete nese potpisuvam se dodeka ne najdam druga rabota I mi rekoa ako nekes NIE ke potpisime otkaz a ti stom nekes kade I da odis ke nemozat I nemaa da te prijavat na dr rabota. Tolku mi bese krivo sto morav da se potpisam sea kazete mi dali jas postapiv pravilno sto se potpisav ?? Bidejki ne go znam dobro pravoto inaku nemav ni dogovor NZ rabota Samo znam deka bev prijavena a vo fondot mi rekoa kako si prijavena nemas pecat vo kniskata I bev prijavena od mesec do mesec ma 40h a rabotev 48h firmata bila privatna ustanova I ke vi ja kazam feniks premium dom za stari lica
     
  15. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.907
    Допаѓања:
    32.502
    Пол:
    Женски
    Сигурно си била со Договор на определено.
     
  16. Cici1991

    Cici1991 Активен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2019
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    13
    Pa da no dali jas postapiv ispravno ili mozebi me lazele so toa sho mi rekoa ako nese potpisav ke me otkazat tie a jas ke ne mozam da se prijavam ma druga firma ? Iskreno ako ima sanci da gi tuzam vednas ke napraam toj cekor a svesna sum deka neam sanci stom se potpisav ..
     
  17. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.907
    Допаѓања:
    32.502
    Пол:
    Женски
    Веќе си потпишала, така што не можеш да тужиш.
     
  18. Irrepleceable

    Irrepleceable Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    1.069
    Допаѓања:
    1.360
    Prijavena sum na eden mesec, Kako e zakonski da dadam otkaz, kolku vreme treba odnapred? Ili moze samo da kazam pred da zavrsi mesecot (dva, tri dena odnapred) da ne mi go prodolzuvaat aneksot?
    Zosto i jas realno neznam dali oni kje mi go prodolzaat sledniot mesec...
     
  19. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.060
    Пол:
    Женски
    Ти завршува договорот за еден месец, можеш да одбиеш да прифатиш нов, може да одбијат да ти дадат друг договор. Нема тука рок. А ако си решила дефинитивно да си одиш, можеш неколку дена однапред да им соопштиш дека не сакаш да го продолжуваш договорот, или ако се нешто некоректни тогаш чекај тие да те повикаат за потпишување нов договор/анекс сеедно, иако мислам дека не се потпишува анекс туку нов договор и тогаш кажи им.
     
    На SummerGirl и Irrepleceable им се допаѓа ова.
  20. Irrepleceable

    Irrepleceable Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    1.069
    Допаѓања:
    1.360
    Znaci se dodeka mojot dogovor ne nadmine povekje od eden mesec ne postoi toa deka treba mesec odnapred da kazam?! Ti blagodaram