1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Отказ од работа!

Дискусија во 'Правни совети' започната од Клаудија С., 18 јули 2015.

  1. Stasija

    Stasija Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2015
    Пораки:
    608
    Допаѓања:
    1.276
    Пол:
    Женски
    Zdravo, momentalno sum na porodilno, koje mi vo segasna firma trae do kraj na mart. Megjutoa sakam da dadam otkaz i od februari da pocnam so nova rabota. Posto vo segasna firma sum na neopredeleno, zakonski da li mozat da mi dadat otkaz vednas da stapi na sila i da ostanam bez porodilno? I da li mi sleduva porodilno od fond do istek na devet meseci bez ogled na toa sto ke pocnam porano so rabota vo druga firma. Blagodaram odnapred na odgovor.
     
  2. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.249
    Допаѓања:
    124.558
    За отказ ќе мораш да го прекинеш породилното оти по закон не смеат отказ да ти дадат додека си на породилно. Може ќе ти дадат и отказен рок на старото работно место. Така што у нова фирма со породилно не можеш да одиш.
    Освен ако од новата фирма не речат дека ќе те чекаат до март. Секако сопругот може да земе породилно после тебе.
     
  3. Stasija

    Stasija Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2015
    Пораки:
    608
    Допаѓања:
    1.276
    Пол:
    Женски
    Sega doznav od fond deka ako nemas prekin vo rabpten odnos, duri ako preminuvas i vo druga firma ti sleduva 50% od porodilno do devettiot mesec pokraj plata sto ke ja primas. Ubava naknada :)
     
  4. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.249
    Допаѓања:
    124.558
    Da. Ako se vratis na rabota. Ne e bitno kade samo da e pred tie 9m. Ako zimas plata 500 eu do 9ti mesec dobivas plus 250 od fzo. Jas ne ja odbrav taa opcija.
     
  5. Stasija

    Stasija Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2015
    Пораки:
    608
    Допаѓања:
    1.276
    Пол:
    Женски
    Ima nekoja pricina sto ne ja odbra taa opcija? Mislam vo slucaj da trgna porano na rabota :) Jas navistina morav posto segasnava firma mi e vo blago raspagjanje :(
     
    На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.249
    Допаѓања:
    124.558
    Podobra opcija mi bese maz mi da go cuva bebeto otkolku da ja nosam u gradinka ili tie plus pari da odat za zena. Ama ako ti imas svekrva ili majka togas odberi si ja.
     
    На Stasija му/ѝ се допаѓа ова.
  7. anazi

    anazi Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2016
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Се надевам некој ќе ми одговори. Вака бев на породилно отсуство заклучно со 27.05.19. од 28.05 користев стар одмор. На 09.06. ми беше прв ден на работа од 10.06 тоа е понеделник до 14.06 одев полно работно време , за после викендов денес понеделник газдата да ме викне и да ми каже дека фирмата се затвара (наводно) и повеке не треба да доаѓам на работа. Значи ме брка. Отворив денес после отказот да разгледам на нет огласи за работа. И налетувам на оглас од мојот газда како бара вработени за позиција која ја работам јас. Огласот е пуштен во понеделникот на 10.06.19. Значи ме брка зошто сум станала мајка.Дали имам основ за тужба и кои ми се шансите, ако има некој да ми каже зошто се изреволтирав кога го видов огласот, а тој се правда колку лошо му работи фирмата и ке ја затвара.
     
  8. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Каков ти бил договорот за вработување?
    Ако си имала договор на определено, ти завршило породилното, си искористила одмор, тј заврпил договорот и бе ти го продолжува, никому ништо, може така
    Ако аи имала договор на неопределено е друго. Во тој случај, каков отказ доби? Потпиша ли сподгодбено? Ако да - ништо не можеш, си се сложила. Ако немаш ништо потпишано, тогаш можеш да тужиш врз основа на член во закон - ако работник на неопределено добие отказ, фирмата не смее икс период да вработи нов на истата работна позицијс
     
    На bertold, theowndemon, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
  9. anazi

    anazi Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2016
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Пријавена сум на неопределено, и ништо не сум потпишала во врска со отказ. Што би добила јас ако тужам?Искрено не би се вратила таму да работам зошто би немало поента освен да ме малтретира психички па да чека сама да се откажам. Јас би барала паричен надоместок.
     
  10. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Прашај адвокат, мада мислам законски ќе мора да те врати на работа. Види во завод како се водиш, дали те има одјавено таму. Ако те има, значи има приложено документ за спогодбен престанок на работа, а чим ти не си потпишала ти има ФАЛСИФИКУВАНО ПОТПИС. Тогаш имаш основ да го гониш и да се опариш дебело.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  11. SeaMermaid

    SeaMermaid Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2015
    Пораки:
    1.138
    Допаѓања:
    14.422
    Пол:
    Женски
    Не смее да те отстрани туку така од работа. Како што ти кажа членката погоре, провери да не ти има поттурено документи за спогодбен престанок на работен однос. Она што го извршил е дискриминација. Често работодавачите прибегнуваат кон ваквиот метод кон младите родители, особено мајките. Додека си на породилно отсуство, уживаш посебна заштита. Со оглед на тоа што се актуелизираше последниве години тој проблем околу бременоста и отказот, многу работодавачи се повнимателни. Не само што не смее да те отпушти, туку според закон имаш право на 30 минутна пауза покрај предвидената, за доење на бебето. Со оглед на тоа што на интернет си видела оглас за работната позиција на која си била, јасно е дека те отпуштил затоашто се остваруваш во улогата на родител. На тој начин врши дискриминација кон тебе, како кон жена и мајка, со тоа што ги потценува твоите способности. Судот ќе одлучи дека мора да те врати на работа, а докажувањето на дискриминацијата по основа на пол и родителство, ќе повлече и оштета. Но, сметам дека е паметно да бараш од судот да не се продолжи работниот однос. Како што и самата си навела, нарушениот однос може да резултира со притисок, па и мобинг, за на крај да излезе дека доброволно ќе си дадеш отказ. Доколку е точно тоа дека фирмата не се затвора, имаш основ да го тужиш и за тоа што те довел во заблуда, што е кривично дело. Консултирај се со адвокат и поднеси тужба. Доколку ти треба дополнителна информација, контактирај ме во порака.
     
    На Luminary, Cka и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  12. Pandorijana

    Pandorijana Нов член

    Се зачлени на:
    23 јули 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Dobro vecer, eve kako i sekogas povtorno Vi se obrakjam za korisen praven sovet od Vasa strana.
    Imeno, denes bev bukvalno izbrkana od rabota so navredi i vozdrzana sila , so povikuvanje obezbeduvanje a, se' zatoa sto imav prateno prigivor na odlukata na Rabotodavacot za paricna kazna od 15% od plata za navodna negriza za higiena vo bolnickata apteka, sto ne mi e vo opis na rabotni zadaci od Dogovorot za rabota, a vo sprotivno deka ke se obratam do Drzavniot trudov inspektoat za Skopje.
    Toa moe pravo tolku gi razluti deka so sila ne se resavale rabotite?!
    Inaku aptekata e vo substandarni uslovi , se pojauvaat i insekti i na moja sugestija denes povikale CJZ samo za dezinsekcija.
    No, problemot e podlabok, zatoa sto nemase Odluka da potpisam otkaz so 30 dena otkazen rok od strana na Rabotodavacot, tuku se barase od mene da potpisam spogodben raskin, koj baraa da go potpisam uste koga go potpisuvav Dogovorot, da go imaat kako adut.
    Jas nema da se pojavuvam na rab(ne smeam), i avtomatski posle tri dena mi sleduva otkaz sto mu odi vo prilog na Rabotodavacot.
    Sto da pravam?
    Maticniot lekar mi e tamu, bev prisilena da go smenam i sega ne mozam da izvadam boleduvanje za da ne se sluci avtomatski otkaz po moja volja, sto ne e taka, nego ne smeam da odam na rabota poradi prigivorot.
    Kako da se zastitat.
    Sto mi predlagate?
     
  13. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Консултирај се одма со адвокат.
     
  14. SeaMermaid

    SeaMermaid Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2015
    Пораки:
    1.138
    Допаѓања:
    14.422
    Пол:
    Женски
    Дали потпиша спогобен раскин на договорот за вработување? Доколку си потпишала, единствена опција ти е суд, па да тужиш за мобинг. Во описот на работни задачи најчесто стои дека покрај наведените има и други слични кои не се наведени, најдобро е да го погледне адвокат. Тоа што си поднела приговор, не смее да биде причина за бркање од работа. Од тој момент па натаму, се е мобинг. Кога ќе утврди судот дека под принуда си потпишала спогодба, таа автомтски станува ништовна. Исто така, не смее при потпишување на договор за вработување да те тераат да потпишеш спогодба, за ова постои санкција за работодавачот. Најдобро да се советуваш со адвокат.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Maca Macovska

    Maca Macovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    81
    Пол:
    Женски
    остави ми бројче во порака,ќе те барам утре да ти објаснам постапка
     
  16. RosettaStone

    RosettaStone Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2019
    Пораки:
    853
    Допаѓања:
    9.993
    Пол:
    Женски
    @Pandorijana ако можеш електронски да се најавуваш на страната на АВРСМ, значи ако имаш профил направено можеш одма да провериш дали си веќе одјавена. Мислам дека нема ни да чекаат 3дена да те одјават затоа што треба да ти ги исплатат тие денови, само со тој договор за спогодбен отказ што си го потпишала на почеток ќе се покријат зошто ти дале отказ. Иако тоа давање да се потпише таков договор на старт на работа е против законот, најдобро е да контактираш адвокат и се да му објасниш.
     
  17. Sandzesss

    Sandzesss Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2018
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Машки
    Здраво
    Во петок кога си кренав од работа ме заболе по малку мешето си дојдов дома и почна да ме боле повеќе и главата почна и јас отидов на болница и Др. ми даде апчиња и си потражив боледување во случај да ме боли и сабајле кога ќе кренам на работа и реков ако ме боле и утре нема да идам на работа.И после полноќ почна многу да боле не се издржуваше и сабајле станав и го однесов болувањето на еден колега да го даде на шефот и да му каже дека ме боле мешето тој го дал и директорот го пратил шефот да дојде кај мене да ме проверил и тој доаѓа а тој ден ми беа звониле да ги донесат блоците и јас што да правам си викнав другари да ми помогнат и јас и помогнав зедов некој блок бидејќи не можев да ги гледам како работат а јас седам а и мене ме чека таа работа и морав во тај момент кога зедов да помогнам дојде шефот и ми вика зошто лажам и јас му кажувам како што е и тој ми вика во понеделник ќе видам со директорот и ја викам добро.Потоа тој колега ми ѕвони и ми вика ќе ми дадел отказ и јас отидов ќе директорот да му кажам се како што беше и тој ми дека ќе ја тужил ординацијата и ќе ја затворил поради лажно боледување а не беше и ми рече дека давал 1200ден за тоа боледување она ова и јас му викам да ми одбие од платата ако мисле така и тој ми вика ќе ти одбијам 3000 ама незнам со кое право и навистина нема причина.Што може јас да направам во овој случај?
     
  18. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.249
    Допаѓања:
    124.558
    Си зезнала многу работа. И докторот у мака е сега. Ова е измама. Ама нема докази, освен изјава на тој што те видел. Тоа комисија требало да дојде и така леташ од работа инстант. Мили таму да те казнат само, да не праќа инспекција кај докторот и извини се.
     
  19. Sandzesss

    Sandzesss Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2018
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Машки
    Не е тоа измама сите другари што беа таму знаеа а и дедо ми беше.Јас како што знам он не смее да ме проверува,а и можно е така да изгледа ама колку и да си болен можеш да тргнеш 2 3 блока
     
  20. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    1.943
    Пол:
    Машки
    Ако ти одбие 3000 денари поднеси приговор до работодавачот ако не ја повлече глобата, тогаш пријави го во трудов инспекторат за кршење на право од работен однос, во секој случај можеш да поведеш судска постапка за оспорување на глобата, но не знам колку ќе ти се исплати, затоа што се работи за мала сума.
    Отказ не може да ти даде затоа што ти не го злоупотребуваш боледувањето туку тоа е издадено врз основа на извештај од специјалист/субспецијалист и си постои медицински извештај за извршен преглед.