1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Отказ од работа!

Дискусија во 'Правни совети' започната од Клаудија С., 18 јули 2015.

  1. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Ако има повеќе сведоци да докажат тогаш не е измама.
    Нерегуларно е да те проверува некој дали си болен и тоа у сред корона.
    Боледување може да се земе од денес за утре и никој нема право тоа да го проверува.
     
  2. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.193
    Допаѓања:
    123.819
    Има комисија специјално за ова. А ако ја боли мев не може блокови да крева.
     
    На cresa-jagoda и Lilit им се допаѓа ова.
  3. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.105
    Кај грешна па и правда бара.
    Има комплетно право да те казни/опомени/отпушти, злоупотребуваш боледување. МЕШЕТО ја болело, а дома брка работа, абе ај.
    И да, имаат право да те проверат дома.
    Немаш право во случајот. Ни сведоци, ни бутур не те спасуваат. Или сериозна биди во работата или препушти ја на некој друг.
     
    На cresa-jagoda, Cka и LiliBoz им се допаѓа ова.
  4. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.719
    Пол:
    Женски
    кај мешето, па и главата...
     
    На SexiLy, Luna91, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.193
    Допаѓања:
    123.819
    IMG_20210119_125001.jpg
    А сигурно не е ни прв пат чим пратил човек да ја провери. У 10 години работа имам само два дена боледување земено ( не ги бројам тие за дете). Сум пиела по два Кетонала и сум терала. Меше ме болело, ама блокови не сум дигалка.
     
    На cresa-jagoda, Lilit и LiliBoz им се допаѓа ова.
  6. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.105
    И тука лаже за да добие совети и да глуми жртва за да извади гз.

    Абе срам ми е од колегите да зимам боледување, да ги извисувам.
    Тешки ситуации сум имала, за во кревет лежење, па одев и ќе одам. Премногу ги почитувам за да ги правам мајмуни, иако поединци не го почитуваат тоа.
    Ако нешто не сакам тоа се неработници.
    Ги препознавам од месечината. И тие што злоупотребуваат боледувања за дете, срамота!
     
    На Luna91, cresa-jagoda и LiliBoz им се допаѓа ова.
  7. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.534
    Пол:
    Женски
    @Sandzesss колку што можам да прочитам е машко. Па сигурно му паднало во очи на работодавецот дека машко земал боледување за тоа што го болело мешето. И нормално дека ќе го исконтролира. И плус сигурно не му било прв пат да си зема боледување.
     
    На Ava.84 и Lilit им се допаѓа ова.
  8. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.105
    Машко, женско сеедно, ама ако е машко, бетер.
    Мора да се направи нешто со злоупотребата на боледувања.

    Исто како што е користење мерки за бремени во пандемијава, а она прележа корона. И ај нзс? Ај??? Нема поента.
    Се растурија од шетање, мешање, дремење по кафиња, по молови, по гости, ама мерки користи.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Srnapetra

    Srnapetra Активен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2021
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    49
    Zdravo momentalno sum.na boleduvanje , pa ke odam so patoloska bremenost , dali smeeat da mi dadat otkaz , iako dogovorot mi istekuva 11 mesec dali moze ednostavno da ne go prodolzat dodeka sum na patolosko boleduvanje?
     
  10. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.534
    Пол:
    Женски
    Не смеат да ти дадат отказ додека си на боледување. Во спротивно имаш право да ги тужиш и со сигурност ќе победиш ти.
     
    На BeMyFriend му/ѝ се допаѓа ова.
  11. NightSkyLover

    NightSkyLover Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, да ја активирам пак темата, дали знае некој како е легално да си дадеш ти отказ одма после завршувањето на породилното? Некаде читав дека си обврзан да се вратиш да работиш некое време за да не дојде ситуација да ги враќаш парите од породилното... Знае некој ?
     
  12. Barby112

    Barby112 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2016
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    Zdravo bi sakala da dobijam odgovori dokolku e mozno po vase iskustvo i po nacelo na zakonot imeno pred 6 meseci prijaviv 2 pati mobing zatoa sto menadzerkata sakase da me izbrka zosto "ne i dopagjam" totalna diskriminacija i mi naogjase 300 raboti demek sto sum gi prekrsila vo ova bevme zaedno so moja koleska so toa sto pomina sve toa go dobivme slucajot ne kazni na plata ama dokazavme deka ne e vo pravo spored zakonot za mobing posle toa izvesen period od 4 meseci jas ostanuvam bremena po vtor pat, a na mojata koleska i davaat otkaz navodno napravila nekoj prekrsok a nema vrska! Iako koleskata veke i dojde preku kos i pptpisa spogodbeno, no vsusnost se odmazduva goapogjata menadzerka poradi situacijata prethodna sega sakam da prasam znam deka sega nema da moze nisto da mi napravi so ogled na mojata situacija imam dogovor na neopredeleno i prasanjeto mi e dali posle porodilno moze da mi dade otkaz?! I dokolku izleze taka sto mozam da napravam? Vi blagodaram mnogu na site sto ke mi odgovorite.
     
  13. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    3.822
    Допаѓања:
    10.192
    Пол:
    Женски
    Што си се запнала да работиш толку таму со такви луѓе каде што те неќат? Најди си убава работа, со колеги околу тебе што ќе ти помагаат и со фина атмосфера, јас не би можела така да работам цело време да му ја мислам што ли денес ќе направат за да ме избркаат.. Еве нема да те избрка одма кога ќе се вратиш од породилно, ќе те избрка пример два месеци после тоа, да биде чиста пред законот, и што после? Секако ти зе згнала на тебе, и си и згазнала на жуљ, кога тогаш ќе добиеш отказ поради неа.
     
  14. Barby112

    Barby112 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2016
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    Prasanjeto mi bese dali moze koga moze i na kolkav period mene toa me interesira prasuvam zosto sakam da i vozvratam, a inaku armosferata mi e prekrasna tamu so site kolegi funkcionirame kako semejstvo taa e gnidata nikoj ne saka ne samo mene :)
     
  15. Pepi17

    Pepi17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2017
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    132
    Пол:
    Женски
    Здраво да ве прашам законски отказ од работа смее ли да се даде од денес за утре и може ли нешто да се превземе околу тоа?
     
  16. IJAE

    IJAE Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2010
    Пораки:
    476
    Допаѓања:
    798
    Неможе, има законски рок најмалку 30 дена пред отказ треба да си известена, прочитај во договорот си стои како член
     
  17. LadyR

    LadyR Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    1.422
    Допаѓања:
    4.544
    Реално си размисли. Дали би можела ти со доказ и слично да ја отргнеш од позицијата нејзина, со што би престанала да те малтретира таа?
    Ако не, тогаш искрено не вреди да се замараш. И секој работен ден да се стресираш од нејзе, дали ќе ти напакости, или ќе ти скрати од плата и стресови да ти прави.

    Јас да би била ти, ако има начин да не ти биде претпоставена, би работела на тоа. Ако не, искористи си го породилното и за да си размислиш, разгледаш опции/спремаш за интервју и да си најдеш работа без стрес. Не вреди да се нервираш секојдневно заради некоја Х личност.
     
    На Antebellum и Barby112 им се допаѓа ова.
  18. Aw-aw

    Aw-aw Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2018
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    554
    Пол:
    Женски
    Dokolku ima advokat koj se zanimava so rabotni odnosi (se raboti za specificen dogovor za rabota), molam da me iskontaktora vo poraka.
    Blagodaram :)
     
  19. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.545
    Допаѓања:
    95.415
    Пол:
    Женски
    Како па да не. 30 дена е ако работникот даде отказ, мада и тоа е според договор. Може да ти даде отказ ако сака и одма.
     
    На FreeToGo, Kiko9 и Polyincognito им се допаѓа ова.
  20. FreeToGo

    FreeToGo Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2014
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    802
    Пол:
    Машки
    Да, лично сум бил сведок на откази дадени (и одобрени) од денес за утре.
     
    На AngelOfArh му/ѝ се допаѓа ова.