1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Отклучување црква или манастир

Дискусија во 'Религија' започната од Daniela2207, 20 март 2017.

  1. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    @Orthophill колку е парадоксално и контрадикторно тоа што ти си следбеник на:
    • Православните предци кои се откажале од изворното (библиско) христијанство што апостол Павле го донел во Македонија. А нивните пак предци се откажале од...
    • Паганските предци кои биле политеисти и верувале во словенските богови, богот на Сонцето, богот на грмотевиците (Перун), големата мајка итн.
    • Овие предци пак се откажале од нивните предци кои верувале во сосема трети работи..
    • И така натаму. Сите овие се наши предци, прадедовци кои живееле на овие простори и евентуално се мешале со други народи.
    И знаејќи го ова, ти ги критикуваш другите зошто не ја следат верата на своите родители? Како беше онаа поговорката со магарето, зајакот и ушите? :)

    И уште нешто. Од каде ти знаеш дека твојот 20ти прадедо не бил муслиман?? За време на војна, многу мажи се убиваат, а жените се силуваат. Така што има голема веројатност да твоите предци биле и муслимани. Just saying :)
     
    На Rebecca_R му/ѝ се допаѓа ова.
  2. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    За тебе постојат стотици суеверија. За некој друг православен верник, постојат 101 суеверие (сите твои, вклучувајќи го и ова). За трет православен верник, пола од твоите суеверија се поврзани со верата и црквата и тој/таа ќе се навреди што ти му ги нарекуваш „суеверија“.

    Можам да ти најдам многу православни свештеници од врвот на МПЦ кои овој чин ќе го осудат како суеверие, исто како што многу свештеници ги осудија бадниковите огнови и истите ги сметаат за пагански, додека други свештеници учествуваат на тие пагански огнови и дури и ги благословуваат.
    Баш пред некое време читав како еден многу почитуван православен свештеник ја осудуваше праксата на верниците кои градат цркви само затоа што им се сонило на тоа место црква или пак им се сонило како некој светец бара таму да му се изгради црква. Наспроти него, многу свештеници ги благословуваат тие цркви. И сега кој меѓу нив е правиот православен свештеник, а кој го црни православието? Има ли објективно мерило?

    Дали за секој еден што не се согласува со конкретно оваа групичка од 5-6 православни верници на форумов велите дека е „црнач на православието“? Колку пати сме пишувале коментари кои не се согласуваат со атеизмот или исламот, па сепак атеистите не рекле дека го „црниме атеизмот“, ниту пак муслиманите рекле дека го „црниме исламот“. Едноставно прифатете дека ова е јавен форум и дозволете им на дискутантите да имаат различно мислење од вашето. Едноумието и инквизицијата на другите мислења се карактеристични за мрачниот среден век кој заврши во 16-17ти век.
     
    На Rebecca_R му/ѝ се допаѓа ова.
  3. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Oвoј цитат требa еднaш дневнo дa се oбјaвувa вo сите шкaкљиви теми :)
     
    На Someonespecial, LollySky, baba Rada и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    @EvAngelos Па си дискутираме де,не планирам да војуваме,нели се простивме за прочка :)
    Добро ,знам дека ова е јавен форум и секој има слобода да се изразува како што мисли и му одговара,ама незнам еве како што кажа ние малата православна групичка од 5 луѓе што толку ви бодиме очи,само да објавиме нешто одма следат километарски демантирачки контра постови :D
    Никогаш нема да се погодиме,ај да не ја расипуваме темава,пошто нели ќе испадне на крај Рама и групичката се инквизицијата на 21 век :D
     
    На Chica.Loca и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
  5. Zlatna12345

    Zlatna12345 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2016
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    842
    Пол:
    Женски
    Nema nisto sramno ili navredlivo vo zborot sekta. Just saying :D
     
    На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
  6. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Вие никому не бодете очи. Темава ја отвори Daniela2207 и бидејќи е јавно постирана, сите имаат право да си го искажат својот став. Под сите мислам на луѓе од сите вери, атеисти, православните кои го гледаат ова како суеверие и православните кои не го гледаат како суеверите. Секој има право на свое мислење.
    Врати се на првата страна и ќе видиш дека прв што се закачна и отиде офтопик е твоето другарче од вашата групичка Orthofill. Очигледно јас му бодам очи на него, а не обратно :)
     
  7. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Може да не им ги мешаш коските на моите покојни прамајки?
    Твоите можеби заработувале исто како и Раав, ама моите го држеле намузот и уште го држиме! Засрами се!
    За овој твој коментар ќе ти побарам одговор и на Страшниот Суд!
     
    На Jas! и Rama им се допаѓа ова.
  8. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Јас имам 2-3 пати отклучено (различни манастири) и тоа сосема случајно и непланирано.

    Бевме во еден манастир, и калуѓерката ни го даде клучот пошто имала таа работа во моментот...Па јас го зедов и отклучив.
    После друг пат во друг манастир, човекот што бил кум таа година го чуваше клучот во рака и ни рече дали сме сакале ние да отклучиме...Па пак мене ми се падна во раце и пак отклучив.
    И трет пат нешто така случно.

    Убаво е чувството не викам не...Отклучуваш некоја врата во Божји дом, и знаеш дека цел ден ќе бидат отворени тие врати и ќе ги посетуваат многу луѓе.

    Додуша се си е и психички.
    Не дека може да осетиш кој знае колкава среќа...па да фатиш да уплаќаш лото, да се омажиш, да положиш се живо и диво....туку може ете ти дава некој мир и спокој....Секако ако цврсто веруваш и ако длабоко во себе знаеш дека ти влијае добро тоа.
     
    На stetoskop, cresa-jagoda, realGirl и 5 други им се допаѓа ова.
  9. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Нема потреба да чекаш до страшниот суд, еве сега ќе ти дадам одговор. До сега не сум сретнал човек што ги знае имињата на своите пра-пра-пра-пра дедовци и баби. Значи зборам само за 6 генерации наназад ретко кој им ги знае имињата, а не пак да знае за некоја прабаба од 13ти век дали раѓала деца на некој муслиман или атеист или слично. Си го гледал ли филмот „Македонска крвава свадба“ според драмскиот текст на Војдан Чернодрински? Се сеќаваш ли што и направија на Цвета?

    И пак не ми одговори. Ако твоите предци ја напуштиле верата на своите предци, а тие пак на нивните предци итн. зошто ти се гордееш со верата на твоите предци кои со својот пример на дело го покажале токму обратното?
     
    На Zlatna12345 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Не знам за што дискутирате само да кажам дека ние ги знаеме 7 генерации наназад имињата на нашите предци :!:
    Имаме семејно стебло па запишани се тука.

    Мило ми е што сме во ретките луѓе во земјава што си ги знаат корените :angel:
     
    На Rama, faye, Someonespecial и 3 други им се допаѓа ова.
  11. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Уште имаш образ да ми пишуваш? Откако ми ги направи турски курви моите прамајки?
     
  12. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Баш убаво, навистина сте ретки. 7 генерации наназад се отприлика 7*25 = 175 години наназад. Вашата пра-пра-пра-пра-пра баба живеела некаде во првата половина од 19ти век.
    Сепак не знаеме ништо за нашите баби и дедовци од 17ти, 16ти, 13ти, 11ти век. Не можеме да бидеме сигурни ни каква вера биле. На овие простори со векови владееле османлиите, па многу баби раѓале деца на муслимани. Можеби тоа биле и нашите баби, што би значело дека можеби и некои од нас имаат прадедо муслиман.

    Дали @Orthofill доколку истражувајќи откриеш дека имаш прадедо муслиман ќе се вратиш на твојата вера на предците - Исламот?
     
  13. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Значи за да имам прадедо требало моја прабаба да биде турска курва!
    Ако во рок од 1 час не ми се извиниш што ми ги навреди прабабите ќе те дадам на суд за навреда на честа на моите предци.
     
    На Плавуша123 и Bulgarian им се допаѓа ова.
  14. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Да не претерувме сепак...
     
  15. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Кога некој би ми рекол дека спасот на маката моја е да откључам црква или џамија, не би се мислела, одма би отишла и би завршила работата...ма какво верување, неверување, суеверие и тракаташки...човек кога има мака верува во се, па и треба да проба, нема да изгуби ништо а може да добие само.
     
    На MilaP, Dust и fallenangel им се допаѓа ова.
  16. Zlatna12345

    Zlatna12345 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2016
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    842
    Пол:
    Женски
    Izvinete sto se mesam, ali so sto te navredil? Sto rekol deka mozebi tvoja nekoja prababa bila muslimanka ili stapila vo brak so musliman?
     
    На Lella, Dust, baba Rada и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Ако тоа за вас е ништо, за мене е!
    Свети Ѓорѓи Кратовски, света Злата Мегленска, света Кирана и Ангелина Солунски, свети Ѓорѓи Хиоски, свети Ѓорѓи Нови Јанински животот свој го положија, но од својата вера и од својата чест не се откажаа. Ако некому пример во животот се разни старлети и глумци кои ги даваат својата вера за вечера, поштењето за печење и чесните крсти за мрсни прсти, мене и на мојата фамилија такви не ни се примери.
    @EvAngelos се` уште го чекам твоето извинување. Ама најсериозно ти кажувам дека ќе те тужам. Без разлика колку ќе ме чини постапката, за мене образот е побитен од парите!
     
    На Tanjamm, Bulgarian, Smilleeeeee и 2 други им се допаѓа ова.
  18. Zlatna12345

    Zlatna12345 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2016
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    842
    Пол:
    Женски
    Vo red no nikoj ne ja dovede vo prasanje tvojata licna vera, ili verata na tvoite majka, tatko, babi duri i prababi no ne mozes da ja isklucis moznosta deka vo 15 vek ziveel nekoj covek sto ne bil hristijanin a ti si negov potomok. Taa verojatnost e i poveke od verojatna. I nema nisto navredlivo vo toa, pa duri i brat/sestra da ne se pronaoga vo tvojata vera moze ke se pronajde vo nekoja druga. Toa ne e predavstvo nitu sramno ili za sudenje. Ti kako vernik treba da imas pocit i kon drugi religii.
     
    На theowndemon, Arthur, baba Rada и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    @Orthofill, 3 пати кажав и пак ќе повторам: ти си следбеник на предци кои се откажале од верата на своите предци, а пак нивните предци се откажале од верата на нивните предци итн. Твоите предци биле најголем пример за откажување од верата на своите предци (паганските словени на овие простори кои верувале во богот на сонцето, Перун, големата мајка итн.)

    А што се однесува за тоа што сакаш да ме тужиш, слободно, моето име е Златко Бучкоски. На Христовите следбеници глави им летале заради вистината, зар ја од една тужба ќе се плашам :) Еве за да не мора твојот адвокат да бара низ претходните постови, ќе го повторам мојот исказ уште еднаш овде и тоа болдиран:

    Од каде ти знаеш дека твојот 20ти прадедо не бил муслиман?? За време на војна, многу мажи се убиваат, а жените се силуваат. Така што има голема веројатност да твоите предци биле и муслимани. Just saying.
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  20. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    @Orthophill душо, навистина немаше никаква навреда од страна на @EvAngelos, ниту било каква провокација, навредувачка помисла или цинизам...пред се, од досегашното негово членување тука на овој форум, он нема никого навредено, секогаш е објективен и културен и едноставно си го кажува неговото мислење поткрепено со дебели факти.
    Што се однесува за нашите предци, не мора да одиме далеку уназад..какви се дубари се правеле порано, менување на деца идр...сакам да кажам дека никој не може во ова време да тврси 100% ДАЛИ НЕКОЈ НИ Е ПРАВИОТ ТАТКО а камоли за нашиот прапрачукун мукун дедо.
    Јас на пример како што имам мешана крв во мене, можно е и Мусолини да ми бил предок, па што сега, да тужам некој...ајде доста, нема потреба да ширите омраза еден кон друг, и двајцата Ве сакам и почитуваме на форумов.
    Поздрав.
     
    На theowndemon, MilaP, Dust и 4 други им се допаѓа ова.