1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Отклучување црква или манастир

Дискусија во 'Религија' започната од Daniela2207, 20 март 2017.

  1. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.052
    Допаѓања:
    76.054
    Пол:
    Женски
    За навреди се добива бан од форумот нели? Ама кажав, овие што управуваат со истиот за едни мајка а за други маќеа... а како пиша @Femina во темата за нови модератори: не треба да бидат наклонети кон едни повеќе од други. :)
     
    На Olgica.bu, Rama, agios и 2 други им се допаѓа ова.
  2. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Битерче, дека бе виде навреда!? Каков бан какви бакрачи...ај биди реална, не си ја греши душичката:*
     
    На theowndemon, cresa-jagoda, blueeparadise и 3 други им се допаѓа ова.
  3. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    А каква навреда гледате?

    Што се вознемиривте толку не сфаќам.
    Плус темава не е за претците туку сосема друга.
     
    На theowndemon, realGirl, blueeparadise и 5 други им се допаѓа ова.
  4. La.loca

    La.loca Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.146
    Допаѓања:
    7.811
    Пол:
    Женски
    Што се случува со темава?!(facepalm)
     
  5. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.088
    Допаѓања:
    163.456
    Пол:
    Женски
    Оууу мај гад... а таман мислев барем во категоријава религија дека се потсмиривте со нетолеранцијата во последно време (facepalm) :| :D
     
    На theowndemon, Lella, sj *O* и 9 други им се допаѓа ова.
  6. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    За Прочка тоа беше :handshake: сега се враќаат полека во нормала :!: поминаа празниците.
    Прво за загревање ќе почнат со тужби и откривање на идентитетот, а после во жешкото кој знае што би било ^_^
    Може ќе ни пуштат во live да гледаме тепачка ]:)

    Па не е интересно инаку :tmi::party:
     
    На theowndemon, Ketchup, Dust и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Јас дојдов да си кажам дека прв пат слушам за ова и ми нема некоја логика:^)Се чудев едно време на што се мисли при отклучување на црква:D
     
    На theowndemon, EvAngelos и Afroditaaa им се допаѓа ова.
  8. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.781
    Допаѓања:
    4.395
    Пол:
    Машки
    @EvAngelos , сепак нема да те дадам на световен суд, бидејќи така ќе бидеш ослободен од судот Господов. Сепак, нека Господ твоето потсмевање со маките на девиците и невестите кои биле осквернети од нечестивите Агарјани, праведно го накажи и на овој и на оној век! Уште еднаш те повикувам да се покаеш и да се засрамиш, ако не од мене тогаш од твоите мајка, жена, сестра, ќерка, баба и од целиот христијански женски род кој пострадал од агарјанските силувачи.
    @JollyGirl на Прочка некој лицемерно и лажно побара прочка, за да се покаже демек ете тој е подобар од нас... Патем и не можам да давам прочка на некој кој не ме навредува мене туку моите најголеми светињи: верата, а сега и претците.
     
    На Jas!, Tanjamm, littleflower и 3 други им се допаѓа ова.
  9. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.207
    Допаѓања:
    30.903
    Пол:
    Женски
    Јас имам слушнато дека црква се отклучувала за здравје, среќа, благосостојба... Немам отклучувано и не би можела да дискутирам дали има вистина во тоа. Моја познаничка отвори така, се договори со вработените во мала црквичка во близина на едно скопско село. Во големите градски цркви не верувам дека практикуваат вакво нешто.
     
    На Daniela2207, Bitter-Sweet и Orthophill им се допаѓа ова.
  10. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Јас мислам дека само ти гледаш потсмевање и навреда во горниот коментар. Објективноста дека во коментарот нема никаква навреда ти се потврди од многу независни и објективни форумџии погоре. Зарем не те замисли за момент тоа што сами ти гледаш навреда во тој коментар?

    А за тоа дека нема да ме дадеш на световен суд, не е поради „ослободувањето од судот Господов“. Ти добро знаеш дека ни Господ не гледа навреда таму каде што нема навреда. Туку откако преспа и си дојде малку при себе, увиде дека секој психички здрав адвокат ќе ти се згази од смеење ако му дојдеш со таква смешна тужба :)

    Тврдењето дека некои од нашите предци биле убивани и силувани воопшто не е навреда, ниту потсмевање, туку едноставно признавање на објективната и реалната вистина. Зарем познатата драма на Војдан Џернодрински „Македонска крвава свадба“ според која е снимен и филм е навреда и потсмевање со силувањето на Цвета? Зарем легендарната песна „Со маки сум се родила“ и навреда и потсмевање на маките на жените македонски? Зарем библиските писатели ја навредиле или се потсмевале со Бетшеба кога запишале во Библијата дека царот Давид ја силувал?

    Напротив, игнорирањето на таа вистина и менувањето на македонската историја би било навреда за македонскиот народ, а и навреда за разумот и интелектот на современиот човек.
     
    На theowndemon, Bender Rodriguez, baba Rada и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Види, може ти си бил нервозен од друго а се истури тука.
    Значи од страна гледано, твојата реакција беше смешна и непотребна :)
    Уште си пишал за на суд да го даваш... Смешно е и без логика.
    Што ќе речеш на суд?
    Еден непознат на јавен форум рече дека пра пра пра прабаба ми МОЖЕБИ била силувана од Турчин?

    Какви навреди и пцовки летаат на форумот, па таман работа по судови да идевме :)

    Затоа сите ти кажавме да се смириш, пошто немаше никаква навреда... А тие што те "палеа" дека стварно те навредил, тие само чекаат кавги по форумов за да си фаќаат сеири.

    Ама мило ми е што си се смирил и си размислил добро.
     
    На Feminka22, theowndemon, cresa-jagoda и 6 други им се допаѓа ова.
  12. melnicanecot

    melnicanecot Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2016
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    786
    Пол:
    Машки
    Јас мислам дека Евангелос многу го тупи...премногу го тупи _ Офф топик
     
    На душленце, krEM4Eto, Bulgarian и 3 други им се допаѓа ова.
  13. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Штрумф Веле, ај не се дурли бадијала, човекот е најмалку од сите тупаџија...
    Каде ви е релноста само незнам...офф... Што па јас тапам тап агол со тебе, првпат те читам.
     
    На Feminka22 и EvAngelos им се допаѓа ова.
  14. melnicanecot

    melnicanecot Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2016
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    786
    Пол:
    Машки
    Да не бидеме Офф Топик
    Овдека се зборува за отварањето на цркви и Манастири, не за поколенија или кој е прав христијанин... за православен Христијан се потребни дела и верба, почитување на Светите Тајни и уште многу работи ( Има многу да не бегам и јас пак ).
    Сум отварал црква и сум затварал, нема поконкретно значење убаво сум се чуствувач кога сум можел да бидам од корист на Бога.
    Но убаво е денот да го започнеме со славаење на Бога, молитва , добри дела.
    Доколку ти било посочено од некоја бајачка да отвраш црква немој да го правиш.
    Те молам во согласност со твоите можности редовно во неделите или поголемите празници да си ги посетуваш Православните Цркви па во твоите молитви да ја отвориш вратат на срцето за Господ Исус Христос.

    спомниси за мене грешниот кога ќе ја посетуваш Црквата :)
     
    На Jas!, agios, korisnichka и 4 други им се допаѓа ова.
  15. Afroditaaa

    Afroditaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2017
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    963
    Пол:
    Женски
    Јас мислам и да и рекла некоја гатачка да отвори црква нема ништо лошо во тоа , бидејки гатачите од ум тресаат направи го ова она ( појма немаат) црквата си е Божји Храм и секој е добредојден , но дека за да ти се оствари желба некоја да некој отвори црква со надрж дека ке му се оствари -Не верувам ! Но сепак нема ништо лошо во отварање на црква но не можи како што реков да се исполнуваат желби ... Штом одите во црква палите свеки , молете се Господ ке биде со вас насекаде и секогаш и во најтешките мигови. :)
     
    На Feminka22, Rama, Orthophill и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. krEM4Eto

    krEM4Eto Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    4.273
    Пол:
    Женски
    Ме измачувате со вакви коментари. Секој си верува во она шо сака да верува не напаѓајте и не се расправјте. Девојката праша едноставно и сега пак не знае во шо да верува :|
     
    На ЕденЧлен и Tanjamm им се допаѓа ова.
  17. Massage Boy

    Massage Boy Нов член

    Се зачлени на:
    12 март 2017
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Машки
    Вака мислам дека настанал овој обичај. Некој поп заглавувал сабота навечер до касно и не му се станувало во Недела рано да ја отклучи црквата и ги замолувал луѓето да отклучат, ама и на нив им се спиело и се нешто изговори му давале. И тогаш како на народнине приказни се досетил да им вика дека ако отклучат, среќа бериќет ќе ги прати, дедо боже ќе им дарува ова она и оп му успеала финтата. И така се проширило тоа верување низ другите села.
     
  18. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.706
    Пол:
    Женски
    @Massage Boy А што ќе кажеш на тоа дека ниту еден поп не ја отклучува Црквата во 5-6 наутро па да смислува фори,туку тоа го прават вработените жени како служителки што се...
    И не по селата,туку во град се почесто луѓето отклучуваат Цркви,некој од мака,некој за здравје,некој зошто едноставно така мисли дека треба ;)
    Те разочарав а?!
    Бре,само нешто да се контрело,гледам нов член си и оп одма докажување нешто каде ако не на испробаниот начин(против Православието и поповите) :D
     
    Последна измена: 26 март 2017
    На Feminka22, душленце, Orthophill и 3 други им се допаѓа ова.
  19. SeaMermaid

    SeaMermaid Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2015
    Пораки:
    1.138
    Допаѓања:
    14.422
    Пол:
    Женски
    Да ја размрдам малку темава...Утрово ја отклучив црквата во едно село(додуша попот пред нас стигнал,отвориле,ама рече да се затвори црквата и пак да ја отворам,можело и така бидејќи и први бевме).
    Инаку по сон и дошло на мајка ми и се ветивме да ја отклучам на овој празник.Се верува дека е за здравје, среќа, благосостојба.Како и да е,напомош празникот,и секаде Господ нека дава здравје, бериќет.
     
    На La.loca, Rama, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.706
    Пол:
    Женски
    Браво :) На голем и убав празник си отклучила Црква,нека ти донесе мир и здравје....

    И јас имам отклучено Црква,два пати :)
     
    На SeaMermaid и cresa-jagoda им се допаѓа ова.