1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Отклучување црква или манастир

Дискусија во 'Религија' започната од Daniela2207, 20 март 2017.

  1. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Да ви донесе здравје, среќа, бериќет и памет. Напомош!
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  2. SeaMermaid

    SeaMermaid Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2015
    Пораки:
    1.138
    Допаѓања:
    14.422
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам @Rama @EvAngelos
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  3. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    2.150
    Да се собереме ние што не сме отклучиле црква и да видиме што понатака у животов...
     
    На Lianna Anna, Someonespecial, gothchick и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. La.loca

    La.loca Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.146
    Допаѓања:
    7.811
    Пол:
    Женски
    Да се надоврзам и јас, во градов имаме еден убав и познат манастир и тука од сабајле отидов со моите, прво присуствував на литургија па сестрите ја заклучија вратата и јас е отворив и си ги испочитував правилата што ми ги кажа, и така бев многу среќна тој ден. . . Радостииии
     
    На Orthophill, Rama, душленце и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. uspesnarabota

    uspesnarabota Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2017
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    46
    toa e cisto sueverie nema vrska so hristijanstvoto
     
    На EvAngelos му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Нема врска дали е суеверие или не,се додека не штети никому....
    Како постапка,само по себе не е лошо воопшто отклучувањето на некое Свето место....и секако дека тоа се прави без некоја посебна желба,сопствена корист,или по наредба на бајач,едноставно се прави за душевен мир....
     
    На La.loca, cresa-jagoda и SeaMermaid им се допаѓа ова.
  7. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Дали може да го замислите Бог како ѕирка зад облаците за да види кој денес ќе отклучи црква: Аха, ене онде еден отвори црква, свети Петре пиши му еден благослов, ама од тие поголемите бидејќи ја отвори со десна рака и плус ја зачисти кваката.

    Мислам дека му штети на оној кој отклучува, бидејќи кога правиме бесмислени и ирационални работи, тоа ја намалува нашата интелигенција и потоа тоа психолошко размислување се пренесува и во практични секојдневни работи, одлуки, интеракции со луѓето, воспитување на децата, поставува еден модел на суеверен мајндсет кој не прилега на образовани личности од 21 век.
     
  8. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    19.089
    Пол:
    Женски
    Се сложувам со @EvAngelos , и баш така ми изгледаат работите, и секогаш се докажувам со луѓе кои веруваат во суеверија. Викаат не штети. Можеби не штети, ама како верник го деградираш Бога, со тоа што веруваш дека ќе го поткупиш да ти даде среќа/здравје со отворање врата од црква/манастир.
    Истото го мислам за луѓе кои оставаат пари на икони, со цел да го поткупат светецот да му даде здравје. Оти во касичката не се важи, Господ повеќе дава кај тие на икона што оставаат.
    Или кога ќе те навредат дека си пуштил машина за перење на празник. Зарем стварно мислат дека Господ е едно лошо човече што седи горе и чека да пуштиш машина за да ти обезбеди место во пеколот?
    Кога би ги исфрлиле тие суеверија, и би се свртиле повеќе кон вистинските вредности, да ги почитуваме Божјите заповеди и да правиме добро, тогаш би биле добри христијани и на Бог ама ИЧ нема да му е важно дали сме отвориле врата од манастир или не.
     
    На EvAngelos му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Страници наназад со тебе имам дебатирано на темава за суеверија за црни мачки и бандери,и што уште не,и делиме исто мислење во врска со тоа.
    Ама,да ме извиниш не сметам за суеверие да отклучиш Црква,ни па некој те тера на тоа,ни квака да зачистиш ни ништо,ни па Господ ќе му рече на Свети Петар да ти пише петка на рака.
    Толку од мене,милион пати се изјаснив,и во ред е да делиме спротивни ставови,макар и 23 век бил,не 21 :)
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  10. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Не сфаќам зошто за некој црна мачка што пресекла пат и поминување под бандера би биле суеверие, а отклучување црква не? Можат ли таквите да наведат барем еден рационален аргумент зошто едното е суеверие, а другото не?
    Само затоа што се спомнува зборот "црква"?
     
    На jacqueline.s му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Типична special pleading fallacy. Прави исклучок од некое правило без да ги наведе причините за исклучокот. Во превод: ама друго е тоа...

    Се јавува и кај телеолошките аргументи, не само овде.
     
    На DAngel, lovestoneddd, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Суеверие е, ама штом не носи штета - не е погрешно. Поарно да си суеверен отколку хомофоб.
     
    На Feminka22, lovestoneddd и Someonespecial им се допаѓа ова.
  13. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Кажи плиз пример за исклучокот кај телеолошките аргументи. Ме интересира на што мислиш. Може и во онаа темана општо за религиите што е.

    Што сте запнале со тоа хомофоб хомофоб по сите теми... барем еден на форумов да имаше фобија од хомосексуалци па да имаше смисла да пишувате за тоа. Али ја до сега не сум сретнал таков на форумов, а ретко и низ секојднениево гледам такви. Само еднаш видов и тоа на теливизија во Србија мислам на ЛГБТИ парада едни хомофоби ги нападнаа да ги тепаат тие што парадираат.