1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Отоци во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од bebebio, 10 јануари 2010.

  1. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    И мене ми се такви прстите на рацете. Само прстите ми отекуваат а све друго ми е ок.Спас едино под ладна вода, и ладни облоги колку почесто можеш, и стварно помага....
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  2. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    :o И алпа се вика една течност помага против отоци и освежува мнооогу пробајте
     
  3. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    Труднички муабети

    Јас пак со некој проблем :$ сакав да прашам искуство во отекување. Цела еве недела стапалото на десната нога ми е отечено, само од десна страна ме фаќаат грчеви и само од десна страна ме боли грбот. Можно ли е плодот повеќе да лежи на таа страна или .....Затоа што ми е чудно нели ако отекуваш отекуваш на двете нозе или раце не е битно. А јас сум само на десна ? :^)
     
  4. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Труднички муабети

    Карак, да си отидеш на преглед ако не си била скоро и да го кажеш проблемот? И јас отекував многу, особено последниот месец, ама и двете стапала и рацете. Мене ми правеа некои испитувања, ама ич не се сеќавам за што беа.
     
  5. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    Труднички муабети

    ок ќе прашам и така ќе идам деновиве и мене ме чуди зашто само едната нога тупан ми е :^) ајде се надевам дека не е нешто сериозно :|
     
  6. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    ^
    Karak дане јадеш многу солена храна мила? Викаат може и од тоа да ти отекуваат,ама ме шуди зоштио само едната нога :?: Инаку и јас си го имам истиот проблем иако после долго стоење на нозе ми отекуваат двете а на десната ми се појавија дури и модринки со првата бременост немав вакви маки освен што бев тупан во дете нозе. Има ли некоја ваков проблем,икаат модринките си останувале во некои слушаеви и после бременоста ,па ако има нешто што помага споделете искуство...
     
  7. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Мама25 тие модринки да не се капилари ? во тој случај остануваат ,инаку јас намалив со солта :( пошто ја задржува течноста во организмот па е плус причина за појава на отоци , со првата бременост немав некој проблем прстите на рацете пред да се породам ми беа како кебачиња а нозете не ми отекуваа , и сега ги забележувам рацете навечер или после подолго движење ми се како поцрвенети а прстите одвај ги виткам, нозете гледам барем од време на време да ги одмарам на повисоко , сега сме отежнати :) и полесно пукаат капилари или недај боже некоја вена да попушти :x
     
    На Mama25 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    не нешто којзнае колку солено. Ок еднаш неделно знам да изгрицкам 100гр. сончоглед, но не јадам многу солени работи освен сирење сто внесувам секој ден. И во поглед на водата пијам во бременост солидно бар неможам да излезам од дома без шишенце со вода :tmi:
     
  9. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Пепитке,некои се како капилари некои не! Уф да знаеш колку ме нервираат :tmi: неможам да ги гледам.Има ли нешто за мачкање што смееме да го користиме?
     
  10. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    не сум сигурна колку е дозволено сега да користиме некоја маст или гел ке почекаме уште месец дена ;)
     
    На Mama25 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    како и да е, откако ке се породите ке ги снема отоците, мене нозете кога се вратив од на пораѓај како балони ми беа во стапалата, па за една недела се снема, а и ногата додека бев бремена ми порасна за еден број и сега пак ми се нормализира ,можам да си ги обувам старите чевличиња :D
     
    На Mama25, SimonaTino, pepita82 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. TheEkaterina

    TheEkaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    337
    Јас сум веќе средина на 6ти месец, и вчера гледам отоци на нозете. Не сум многу здебелена само 2кг. Дали отоците ми се направија од тоа што вчера премноогу седев на нозе или од тоа што премногу беше топло не знам.. него прашањето ми беше... не ми е малку рано за отоци? Денес се гледам како да се намалени ама пак се тука... откако останав бремена.. од 38ка носам 40ка кондури. :lol:

    Дали има некој крем, маст, гел нешто... онака превентивно за мачкање колку да помогне.
     
  13. Mravce

    Mravce Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    786

    Јас во осми месец многу отеков, абе одеднаш бумбар станав мислам немав врат споена ми беше главата со телото :lol: и кога отидов на гинеколог на контрола, не ми даде масти само ми рече од сол ни с во ништо, се што јадам без сол да биде, види пробај така :)
     
  14. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    I jas eve se uste imam otoci po nozete,iako od poroduvanjeto pominaa 11 dena.Duri moze da se kaze deka sega se pooteceni.Do koga ke e vaka ne znam...
     
  15. TSS

    TSS Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    396

    И јас кога бев бремена ми велеа да не јадам сол....така да во право е Mravce немој да јадеш,најверојатно од тоа се отоците ;)

    [​IMG]
     
  16. love4ever

    love4ever Активен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2012
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    37
    И кај мене последнава недела приметувам отоци на нозете,ама само доле стапалата.И тоа приметив дека поттекуваат од подолго време ако сум на нозе, ако пешачам,се движам, и тоа се случува откако се стопли.Навечер ги ставам во ладна вода, и другиот ден отокот е намален, ама ако повеке се движам, пак отекуваат.Сум слушнала да се ставаат во млака вода со едра сол околу 15мин. и божем солта го намалувала отокот, колку е вистина не знам, уште не сум пробала, ама изгледа ке морам :)
     
    На TSS му/ѝ се допаѓа ова.
  17. TheEkaterina

    TheEkaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    337
    А бе мене изгледа само дента ми се направија отоци. Од тогаш ништо не ми се има појавено повторно. Сигурно дека тој ден се преморив и дека беше абнормално топло. :lol:
    Нејсе, за недела дена три пати ме фати грч на ногата.. ви се случува ли тоа?
     
  18. sabatini

    sabatini Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2011
    Пораки:
    489
    Допаѓања:
    437
    Пол:
    Женски

    Ne da me fakaat grcevi mila zvezdi brojam na mm pred dve nedeli u sred vecer za gusa ke go fatev od bolka.....najmnogu me faka koga sakam nautro da gi protegnam bozete e togas koga ke fati snemuvam vozduh .....mi rekoa normalno bilo nedostatok na magnezium.....
    Inakuu :lol: deneska za prv pat si primetiv otoci vo racete t.e prstite mi se kako kebapcinja hahhaha ;)
     
  19. nevesta

    nevesta Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2010
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    110
    јас еднаш само отеков, и тоа откако изедов лесковачка од Вили!!! цела недела во прстите на рацете бев отечена поготово од сабајле кога ќе станев, но за недела дена се си се стабилизира, се прочисти организмот од отровите у тоа сосовите и веќе сендвичи јок! не дека многу ги јадев, ама па ете ми присака душичката, али више јок. Сеа неам отоци, ама не се знае, 9ти месец е магичен, денес вака, утре така- не се знае каква ќе се разбудам утре :)))
     
  20. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    Аууу каква ли болка се тоа грчевите лелеллеле,во сред нок ке ја истегнам ногата и кога ќе ме фати мислам дека сите дзвезди ке ги избројам(само што ги нема во собата ;) ),а инаку да,и јас имам отоци,ја намалив солта,но приметувам дека ми е од газираните пијалоци :(