1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Отоци во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од bebebio, 10 јануари 2010.

  1. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Значи јас стварно незнам што ќе правам со овие отоци... Купив во саботата едни бабски кондурчиња од пазар, затоа што само тие ме фаќаа од цело Скопје! Значи од колена надолу, крш. Ај што ми се тешки нозете како олово, туку што болат, тоа да видиш! Секогаш ми се јавувале отоци заради други здравствени причини, ама волку да болат како сега, не. Одвај одам, како пингвин сум. :(
     
  2. Beautiful-Princess

    Beautiful-Princess Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2012
    Пораки:
    755
    Допаѓања:
    372
    Пол:
    Женски
    Јас сега за сега отоци ми се јавуваат само кога одам подолго време и тоа не големи, само малку ме стегаат чевлите и ги снемува кога ќе седнам. ;)
     
  3. nevesta

    nevesta Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2010
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    110
    консултирај си се со докторот, мислам дека не треба да ти отекуваат нозето од колена надоле, туку е нормално зглобот и стапалото. Види што ќе ти каже гинекологот да не треба да направиш некое испитување дополнително ;)
     
  4. dzanina

    dzanina Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    291
    Допаѓања:
    117
    Jas mnogu se plasam vo levata noga imam propusteni veni epten se gledat i debeli se pa se plasam sega sum 8 nedeli ama sto ke pravam ponatamu mi e strav tromboza da ne fatam tesko mene ;( ova mi e nasledno i taka sega si se plasam i mi otekuva nekogas mnogu a sto me ceka pokasno :(
     
  5. Lillian

    Lillian Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2013
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    47
    до сега ми се јавуваа по подолго одење или стоење, ама денес се разбудив со отоци :(
     
  6. nevesta

    nevesta Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2010
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    110
    ако си јадела нешто јакичко вчера, или касно навечер? мене така ми се случи два пати ако јадам покасно и тоа доооста зачинета храна ;)
     
  7. Lillian

    Lillian Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2013
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    47
    не беше многу касно, јадев шопска салата, изгледа од сирењето ќе да е, беше малку посолено :lol:
     
  8. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Си имам јас мака со тироидната, од тоа ми отекуваат толку. Докторите викаат нормално е да боли кога крцка кожата од што ми е затегната. Сол јадам од онаа за трудници и тоа многу малку, здраво се хранам, не се дебелеам. Треба да одмарам повеќе, ама со мојата работа тоа е малку потешко... :(
     
    На nevesta му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Епа од пред ден два ова почна и каj мене, немам зглоб на ногата а прстите бумбар. :-/
     
  10. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    кај нозете малце имам чат пат,не секогаш-забележав кога ги соблеков чорабите :^)
    е сега ова незнам,некогаш Rакава десна ми е како бумбарче,најцесто кога спијам ми се дрви и потечена е :^) малце ке ја размардам и поминува,порано небило вака,незнам дали од спиењето е или така почнуват отоци :^)
     
  11. TSS

    TSS Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    396
    Нозете до сега воопшто не ми потекле(ќе видиме натаму) ама рацете секое сабајле ми се потечени,дури не можам да ги стегнам.Дали има некој начин за да се спречи ова?
     
  12. l-a-d-y-di

    l-a-d-y-di Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    829
    Допаѓања:
    481
    Пол:
    Женски
    И мене сега за сега само рацете, ми помогнува масажа
    Ама ако има нешто како да се спречат дајте ни некој предлог
     
  13. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Znam deka u bremenosta veke u deveti mesec i osmi treba da se izbegnuva solta...ne sum otecena ama na prstite na racete imam kako brcki a i burmata ne ja nosam ni dr prsteni oti sum popravena u racete...se izv za lat od mob sum
     
  14. Daci07

    Daci07 Активен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2013
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    21
    Порано си замислував дека во бременоста се ќе ми биди отечено и ќе бидам како балон хахахах но добро е засега само по малку рацете ми се отечени поточно прстите а нозете воопшто или можеби сеуште е рано ќе видиме...И др.Таше кога ќе одам на контроли ми кажува дека немора да значи дека ќе имам многу отоци....Значи сеуште можам да ги носам старите чевли хехехех
     
  15. l-a-d-y-di

    l-a-d-y-di Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    829
    Допаѓања:
    481
    Пол:
    Женски
    Мешковци, некако почнав да отекувам, глуждовите, стапалата, рацете
    Што мислите не е некако рано :^)
     
  16. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    женски, денеска забележав оток од внатрешната страна на стапалата,само во долниот дел сум отечена, прв пат забележувам.. хмм, денеска не јадев солена храна, ни газирано, ама си стоев извесно време, чистев низ собиве, можи од тоа да ми е.
    и друго, пред 2 дена, вечерта, во спиењето, сакав да ја истегнам ногата, и наеднаш грч ме фати, болка неиздржлива, потстанав ги фатив нозете, под колената на тој мускул грч добив, и бше камче тврдо, ме држеше 10тина минути едвај издржав....... ме тргаше одвнатре нешто мн голема болка... и еве овие 2 дена левата нога , мускулот го чувствувам како преоптеретен, неможам да стојам убаво на таа нога, како да сум истегнала мускул или сум се превежбала....
    можно ли е грчот да биди од предолго стоење на нозе.. таа вечер бев во кафаана и цела вечер игравме стоејќи ама сеа затоа мака си гледам :| :|
     
  17. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.178
    Oтоци и грчеви на нозете нормално е да се појават во текот на една бременоста,само треба да се внимава да не дојде до преголеми отоци(тогаш треба да се внимава на храната и течностите кои се внесуваат)
     
  18. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.190
    Допаѓања:
    29.816
    Пол:
    Женски
    И грчевите навечер се нормални во бременоста, затоа што тогаш се олабавуваат мускулите па болат повеќе. И мене често ми се случува ноќе да ме фатат грчеви,кога ќе ги испружам нозете, па наредниот ден имам болки во тој предел. Јас ете активна сум скоро цел ден, не сакам да седам и да залежувам, па отоци до сега немам ни на раце ни на нозе. Често слушам дека од слаба активност отоците можеле да се појават, но тоа не мора да значи. И јадењето е многу битен фактор, во последните месеци треба малку повеќе да внимаваме каква храна внесуваме, затоа што и на организмот му е потешко да ја преработи а и тежината е зголемена.
     
  19. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.747
    Допаѓања:
    32.112
    Пол:
    Женски
    Изгледа сум една од ретките на форумов која што нема отоци. Ги немав ни во првата бременост.
     
    На Glasna му/ѝ се допаѓа ова.
  20. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    извинете за сликава, ама ме загрижи една комживка за отоков, одоздола кај второто мало прсте ми се направи плускавец од пешачење.. наредниот ден пак бев цел ден на нозе и денеска ногата ми изгледа вака... што мислите? изутрина неможев да си ги свиткам прстите од отокот одоздола од плускавецот.. а отокот ако може да го забележите на сликава, горе над прстите и кај внатрепниот глужд....
     

    Прикачени фајлови:

    • cfkjbcajabcf.jpg
      cfkjbcajabcf.jpg
      Големина на фајлот:
      287,3 KB
      Прегледи:
      159