1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Отоци во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од bebebio, 10 јануари 2010.

  1. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.178
    двете ли стапала ти се вака отечени??? Kолку што можам да видам и глуждот ти е бајаги отечен(освен ако конструкцијата на ногата не ти е таква) .Kолку недели си??? Jас сепак би посетила доктор :?: ,а до тогаш ќе ја избегнувам солената исхрана и водата.
    инаку, кога веќе сум на темава :) да чукнам у дрво :$ не сум се соочила сеуште со отоци, баш отоци,може некогаш да се задеси да осетам на прстите од рацете,ама ептен минимално,незнам како е до последниот месец :?: ама се надевам дека лесно ќе поминам :?:
     
  2. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    на двете нозе ми е така. не ми е таква конструкцијата, отечено ми е тоа. на доктор утре имам закажано, утре ќе одам.. јас мислам дека ми е од тежината, висока сум а и не бев слаба кога останав бремена, а сеа дополнително се здебелив..
     
    На Glasna му/ѝ се допаѓа ова.
  3. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.217
    Допаѓања:
    30.199
    Пол:
    Женски
    Се познава дека се отоци, глуждот не ти се познава веќе. Пробај не јади солено, леб, внесувај повеќе течности, овошје и зеленчук сега има барем и колку што можеш повеќе биди раздвижена. отоците може да настанат и поради недоволна циркулација во крвта, т.е доколку повеќе си во седечка положба.
    Ете да е далеку од мене, 31ва недела, до сега не се појавија никакви отоци, освен како што напомена Гласна некогаш(ретко) во делот на прстите од рацете, но забележав дека само ако во текот на денот не сум била активна.
    Совет мој да отидеш на лекар, сигурно ќе ти даде да правиш дополнителни испитувања на трансфузиологија(ако до сега не си ги направила).
     
    На Glasna му/ѝ се допаѓа ова.
  4. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    сношто спиев цела ноќ со нозете кренати на тврдо, бидејќи перница под нзоете не ми помагаше воопшто..
    и утрово еве си ја препознав ногата :)
     
  5. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.217
    Допаѓања:
    30.199
    Пол:
    Женски
    ^ Јас пред да останам бремена имав големи проблеми со нозете, во однос на отоци, болки подуеност, и сите од околу (вклучувајќи ме и мене) ми велеа дека ќе имам уште поголеми проблеми кога ќе останам бремена, сепак се работи за тежина која се зголемува за кратко време. Но, еве 8ми месец и да е далеку од мене, јас не знам што се отоци, имав една внатрешна вена, која за среќа стои во иста состојба цело време и дури ми е многу подобро и нозете ми се многу поопуштени од претходно. Се е индивидуално, јас многу движам, не работам физичка работа но цел ден се трудам да движам, циркулацијата на крвта подеднакво да кружи, одмарам 2-3 часа во денот, потоа сум активна. може е до тоа кај мене,пак ќе речам индивидуално е кај секој, но доколку медицински е се во ред со резултати тогаш биди колку што можеш повеќе во движечка состојба, не залежувај, нема врска она што кажуваат дека трудница треба само да одмара и лежи(доколку има нормална бременост), затоа што со самата неподвижност се ствараат проблеми со отоци и уште повеќе, проблеми со тежина а тоа е многу покритично од отоците.
     
  6. Agrona

    Agrona Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    1.713
    Пол:
    Женски
    Јас малку многу малку отеков сега во 9 месец кога влегов. Прстите малку на рацете ми отекоа и толку.
     
  7. pelaivanov

    pelaivanov Нов член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Jas sum sega 21 nedela, i nozete mi otecuvAat mnogu, okolu gluzdovite i napred, ne mozam nisto da oblecam, ne jadam mn soleno no celo vreme sum vo dvizenje , vo ponedelnik ke odam na doktoer da mi prepise nesto, bidejki ke treba da odam bosa :)))
     
  8. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    оф леле и јас истата мака, намалив солено, намалив леб, намалив брза храна и сепак ми отекуваа нозете. ете види сликана претходната страница какви ми беа нозете, и уште ми се. Единствен лек за мене беше да спијам со кренати нозе, подолго време кога ќе лежев со нозете кренати повисоко од главата и отокот ми спаѓаше, наредниот ден пак ќе имав, ама си практикував по 1 саат во дено да лежам така со нозете и се стабилизираа. Еве сега пак запоставив и вечерва пак ќе треба така да спијам...
    Инаку од движење мене ништо не ми помогна, ни оток ми спадна ни ништо, единствено ти велам, кренати нозее :)
     
  9. Rusi

    Rusi Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    374
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Dobro utro zenicki!!!!
    Najprvo se izvinuvam za latinicata ama tuka nemam druga poddrska, a morav da vi pisam za eden proveren lek za otoci preporacan od lekar. Aqua-flow se tableti na prirodna baza preporaclivi za trudnici i sosema bezopasni za bebeto. Problem e samo sto gi nema vo site apteki(vo zegin sigurno gi nema), cinat okolu 700 denari i se vo pakovanje od 60 tableti, se pijat po 2 nautro.
    Pozdravce do site i imajte ubav den!
     
  10. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Чај од магдонос и ко нови ќе сте мајчиња :)
     
  11. astra20

    astra20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    42
    и јас помислив на чај од магдонос кој го пиев без проблем кога не бев бремена.Е сега прашањето ми е смее да се пие во бременост чај од магдонос???
     
  12. Rusi

    Rusi Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    374
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Мене на пример магданос како зачин ми беше забранет во исхрана во период на менструација бидејки го поттикнува крварењето, а дали има некои контра ефекти во бременост навистина незнам
     
  13. l-a-d-y-di

    l-a-d-y-di Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    835
    Допаѓања:
    488
    Пол:
    Женски
    Јас кога бев бремена мн отеков и појдов и на специјалист и тој ми рече дека слободно можам да пијам чај од магдонос и вода колку што сакам
     
  14. new mammy

    new mammy Активен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2016
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    А ксде може да се најде ТАА вода? Јас имам отоци и болки во рацете. Ми рекоа дека е од некој нерв на вратот, ама како оди се повеке ме болат рацете,на нозете немам сеуште ништо. Инаку сум активна по цел ден и во 31 недела
     
  15. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.453
    Пол:
    Женски
    во сите аптеки ја има.
     
    На new mammy и SimonaTino им се допаѓа ова.
  16. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Да по аптекиве ја има секаде
    Борова вода се вика
     
  17. maja.mitrova

    maja.mitrova Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    166
    Majkicki jas sum 37 nedela go ogromna zelba za cistenje I sreduvanns. Imam ogromna energija ama koga ke zavrsam vecerta mnogu me boli krstot ,edvaj stanuvam os krevet I denes cel den rabotev I gledsm I nozete mi se podueni. Normalno li e? Treba li poveke da odmaram sega na kraj?
     
  18. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Јас неделата кога ми беше терминот генералка правев. Некако се осеќав ко слон, а и бев, не дека не, и се си мислев дека ако легнам подолго, нема да можам да станам. Башка лежењето не ми беше воопшто пријатно, немав позиција во која ми беше удобно, целата со перници околу мене...

    Убаво е да се движиш, но да не претеруваш.

    Во однос на отоци, имав особено на крај на 9 месец, нозете ми беа отечени кај глуждовите, а прстите ко ќебапи цели... На рацете имав отоци ама не беа толку изразени.

    Она што знам дека треба да се внимава во последното тромесечие е на прееклампсија.
    Ако забележите несекојдневни отоци, измерете притисок. Ако ви е повисок, направете урина во лабораторија. Ако имате протеини во урината одма со доктор да се консултирате.

    Доколку со отоците ги немате другите симптоми, не е проблем, запнете ги мажите да ве масираат! :)
     
  19. MissDaisy

    MissDaisy Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    217
    Пол:
    Женски
    Девојки дали ви се појавувале отоци на стапалата во почеток на 6ти месец? И што да се користи за да се намали отокот?
     
  20. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.603
    Допаѓања:
    151.812
    да се иѕбенгунува сол и оцет односно солени и кисели јадења
    качувај на високо нозете да се намале отокот
    некогаш може да се случе и од претерано стоење или одење
     
    На Natasa. P, joy1 и sofi2107 им се допаѓа ова.