1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Отоци во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од bebebio, 10 јануари 2010.

  1. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    И мене не ми чини повеќе бурмата до пола прст ми влегува и плус ми смета вака што ми се прстиве на рацеве како ќебапчиња.
    Тука јас пијам газирана вода постојано, и понекогаш газиран сок, сол минимално јадам, благо исто малку јадам.
    Ама не ми се па премногу отечени за газиранава вода што ја пијам по 2 литри на ден.
    Јас повеќе мислам дека е нормално сите да потекуваме во бременост и плус ова жешко време.
     
    На karibian и forumce им се допаѓа ова.
  2. Cinderfakinrella

    Cinderfakinrella Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    Другарка ми е 9-ти месец и има огромни отоци на стапалата. Пробала и со борова вода и вода со сол. Знаете ли некој лек?
     
  3. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Нема лек. Пишувано и пишувано тука. Јас не прочитав некоја лек да нашла
     
    На Troi, iki26, forumce и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.019
    Допаѓања:
    37.307
    Пол:
    Женски
    Не знам дали е некоја случајност, ама кога почнав да јадам повеќе благо ми се појавија отоците и болките. Малку намалив со благото ама не можам да се откажам, јас благо никогаш не сум јадела волку. Им ставам ациди борици, ама не помага, нема лек.
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.856
    Допаѓања:
    22.254
    Пол:
    Женски
    Мами нормално е да почнав да отекувам уште во 6 месец? Кога се будам на сабалје носот ми е потечен и рацете. А денес гледам и на нозете оток. Ќе ставам слика дали е тоа да ми кажете :)
    IMG_20170912_174350.jpg
     
  6. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.534
    Пол:
    Женски
    Jas otekuvav vo nozete od zeskoto.Sega sum ko pred bremenost.I race i noze.
     
    Последна измена од модератор: 12 септември 2017
  7. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.856
    Допаѓања:
    22.254
    Пол:
    Женски
    Јас почнав да отекувам во носот и рацете на утро после будење, а денес го заприметив и ова на нозее.. Отоци ли се?
     

    Прикачени фајлови:

    Последна измена од модератор: 12 септември 2017
  8. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.534
    Пол:
    Женски
    Ne se gleda ubavo mila.Jas radi otocite ispitav proteini vo mokraca,albumini,globulini.Ne bea pokaceni a mene nozete mi bea tapani osobeno desnata.Sami od sebe splasnaa.Sega mi se ok.Najdobro e da si go prasas dr.Jas koga se zalev mene mi kaza se dur ne mi otece liceto i dlankite ne bilo strasno
     
    Последна измена од модератор: 12 септември 2017
  9. Chantal

    Chantal Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.255
    Допаѓања:
    8.336
    Пол:
    Женски
    Мислам на нозете најубаво ке приметиш кај глуждовите. Јас отекував по малце кога работев цел ден на нозе и жешко сега немам. Ова ако е од чорапи немора да значи дека имаш отоци, јас купив чорапи без ластичиња за секој случај.
     
    Последна измена од модератор: 12 септември 2017
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  10. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.495
    Допаѓања:
    144.177
    Бебуле мене од сликава не ми личи на оток туку само стегање од чорапата.
     
    На joy1 и Chantal им се допаѓа ова.
  11. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    34+ недела сум а веќе десетина дена полудев од отоциве. Нозете ко балон, рацете исто. Нозете- ме фаќаат грчеви (иако пијам дупла доза магнезиум), рацете- ми трнат без престан :(, дланки ме чешаат. Веќе ме фаќа нервоза. Мајка ми крева паника ми вика како ќе раѓаш толку отечена ќе мора царски. Има поврзаност нешто отокот со раѓањето или џабе мајка паничари?
     
  12. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.549
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Јас првата бременост многу се поправив, но и повеќето беше отоци. Страшно отекував, глуждови не ми се гледаа на нозете, рацете ми отекуваа и дури лицето, носот и очите.. бев како да ме искасало нешто, капаците огромни се деформирав во лице :worried: Природно се породив и уште тој ден нииикаде отоци, дури послаби ми беа цели нозе (зашто имав од горе до доле како бранови, личеше на целулит.. но отоци беа). За три дена после раѓање минус 11кг бев и секоја недела помалку и помалку, мн брзо ослабев. Нема врска отоците за раѓање... но да пазиш притисокот да не ти се качува, зашто знае со отоци да се качи... е тој би сметал за природен пораѓај.
     
  13. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Намали сол и мноооогу вода пиење!!
     
  14. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Со солта сум скарана од секогаш не јадам солено воопшто, вода пијам многу, притисокот негде во 4-5 месец стигна do 140/90 (што мислам од многу јаките главоболки и напоните од повраќање), после тоа ми се движи 120/80 или 110/70 во тие граници, го мерам скоро секој ден. Мислев дека само стапалата и дланките ми се отечени ама сега се допирам по ногата и боли отокот боли како балон сум. Ниско, дебело па и плус надувано. Вчера ставав нозе во ладна вода некои 15 мин, па ги кренав високо уште пола саат и ништо фајде. Мм ме масира цело време се труди да ми е подобро ама пак ништо. Дали некоја нашла спас за отоци или ќе тераме така до пораѓај? Oд утре 35 недела почнувам.
     
    Последна измена: 31 октомври 2017
  15. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Викаат нема чаре, ама многу вода помагало. Јас превентивно се товам со вода. Мм мислам секој втор ден купува пакет вода :)
     
  16. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Вода пијам цело време значи минимум по 2 литри и на 20мин пола саат нонстоп во вц на 2 дена нова вода се отвора (си користам 6л горска со пумпичка). Штом нема чаре ќе си чекам бебушко да ме спаси :D
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.810
    Пол:
    Женски
    испитај протеини во крвта.Во меѓувреме пробај со ациди борици
     
  18. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    За утре земав упат за протеини и албумини така нешто беше мислам па ќе видиме.
     
  19. izmislena

    izmislena Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    1.657
    Допаѓања:
    2.326
    Пол:
    Женски
    Пред да почнете со алтернативни методи за намалување на отоци - испитајте и протеини во 24ч. урина, доколку веќе не сте.
     
    На Melinda85 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Ги испитав но не ми рекоа во 24ч., тоа беше само со утринска мокрача и добри се резултатите, но докторот ми рече да лежам цело време, а тоа за мене страшно ми се виде како што бев цело време активна, ама морам тоа е.