1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Отоци во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од bebebio, 10 јануари 2010.

  1. Nikinena

    Nikinena Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2020
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    402
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали ви се случило цело лице да ви потечи? Ми беше потечено ама сабајлево дури и кај очите и искрено се исплашив☹️
    Треба да превземам нешто? И што ако знае некој? Иначе сум 34+ 4
     
  2. TweetyBird

    TweetyBird Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2020
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    113
    Пол:
    Женски
    Здраво, ми треба итен совет.. Не бев многу на нозе, но ми отекоја стапалата на горната страна, ме болат на нежен допир и ме жежат, буквално како балони ми се подујаа.. Ова го забележав бидејќи неможев да станам од кревет.. Што да правам??? Неможам да одам.. 36 недела сум..
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.928
    Допаѓања:
    18.043
    Намали течности,разладувај со вода и ставај облоги со борова вода.
    Провери и притисок.
    Нормална појава ,кај мене почнаа од 7 месец ги имав до 2,3 недели по породување.
     
    На TweetyBird му/ѝ се допаѓа ова.
  4. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    намали внес на сол. крени ги нозете малку да спадне отокот
     
    На dromka и TweetyBird им се допаѓа ова.
  5. Nefertiti.

    Nefertiti. Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2019
    Пораки:
    525
    Допаѓања:
    5.378
    Пол:
    Женски
    Итно ми треба некој да ми каже нешто оти јас сум на работ на полудување.
    Веќе 4ти ден како нонстоп без прекин ми трпне левата дланка, посебно прстите, вкочанети не ги осеќам значи.
    Нит се спие нит се седе ни леже, ако малце нешто фанам да работам одма цели трпки трпки, дури и ме боле многу, значи посебно врвовите на прстите, луѓе не се издржува.
    Оток видно нема, малце само, ама чувството не се издржува веќе.
    Матичната крева раменици нормално е, 20 кг имаш качено, 35та недела си, крвотокот максимум ми работел, да сум издржела, дупла доза мг, ама не помага џабе е.
    Сабајле се заборавив појадив инаку ќе одев кај општиот матичен нешто испитувања да ми каже шо да правам.
    Млечни производи пијам јадам секој ден, вода до 8 чаши пијам, сол намалив, бел лрб не јадам и благо ептен ретко, под ладна вода а ставам раката џабе, ништо не помага...како нешто внатрешно да ми работе, дури и вцрвени ми се.
    Десната исто знае да ме фате вака ама ќе ја одмарам и пушта, а левата веќе 4 ден брз прекин е вака.
    Утре ќе одам кај општиот секако ама некој има ли вакво искуство?
     
  6. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.384
    Допаѓања:
    8.987
    Пол:
    Женски
    Jas licno iskustvo nemam ama drugarka poslednite 2-3 nedeli od bremenosta gi preleza vo krevet zatoa sto ednata noga ne si ja osekase i ne mozese da ja dvizi taka i se namesti beba pritiskase nekoj nerv i imase strasni bolki. Moze da e i kaj tebe nesto takvo taka da smiri se ne panici use malce imas, kade ke se akas po ispituvanja vo koronava koga golema verojatnost ima da ne dobies konkreten odgovor. Kolku sto sum citala trnenje na prsti e normalno vo bremenost
     
    На Nefertiti. му/ѝ се допаѓа ова.
  7. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Мене ми трнат дланките и стапалата, со прекини ама по 100 пати во денот, не ми ко тебе да ме држи со денови, ама од сабајле до сега повеќе од 10 пати ми трнат,ваљда нормално е аман веќе само нешто ни е(facepalm)
     
    На Pacient srna и Nefertiti. им се допаѓа ова.
  8. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.928
    Допаѓања:
    18.043
    Нормална појава во бременост, Карпал тунел синдром,вака некако се викаше.
    Го имав последниот месец и најчесто ми се јавуваше во спиење ме будеше од сон трпнењето и вкочанетоста. Ме држеше до 10 дена по породување. И јас пиев дупла доза магнезиум и мене не ми помагаше. Ја тресев,ја миев раката со ладна вода ама џабе. Малце ќе се подсмиреше и ќе заспиев ама цело време ми беа здрвени првите три прста од десна рака.
     
    На abc1234, Nefertiti. и jarec6 им се допаѓа ова.
  9. Ziberi123

    Ziberi123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2020
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    237
    Пол:
    Женски
    Devojki posle kolku vreme od poragaj vi se povlekoa otocite.?
     
  10. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.928
    Допаѓања:
    18.043
    Околу 15 дена.
     
    На Ziberi123 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Fontana

    Fontana Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2018
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    595
    Пол:
    Женски
    Знае ли некоја членка лек да ми каже за потечени нозе. 6 месец сум, со тироидна што дополнително придонесува за подуеност, сол ми е кажано само да не јадам и плус на работа одам 8 часа надолу ми висат нозете. Сакам барем кога си идам дома нешто ефикасно да правам па ако може предлог (освен нормално кревање нагоре нозе :) )
     
  12. BlackSwan7

    BlackSwan7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2011
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    33
    Здраво, гледам постот е постар па претпоставувам досега се имаш породено. Ме интересира дали и после колку време после пораѓај престанаа да ти трнат прстите. Јас го имам истиот проблем веке 3 недели немам спиено од болка. Сега сум 37ма недела.
     
  13. lady.N

    lady.N Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2011
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    1.130
    Нема баш лек, сол никако и многу протеини: јогурт, белка од јајце, бело пилешко месо, риба.. и да се следи на редовни контроли. Плус можеш ациди борици да ставаш ладни облоги.
    И јас во првата бременост имав огромни отоци, се испитав и се беше ок а отекував. Во втората немав воопшто, а ме фатија и жештини, ама ете секоја бременост си е различна.
     
    На Fontana му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Fontana

    Fontana Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2018
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    595
    Пол:
    Женски
    @lady.N да, еве и мајками така во првата бременост отекувала во втората не, па може и јас така да бидам. Ќе елиминирам сол тоа барем не е проблем. Ти благодарам на одговорот :hug:
     
    На lady.N му/ѝ се допаѓа ова.
  15. tanja11991

    tanja11991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2013
    Пораки:
    419
    Допаѓања:
    597
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки што можам да користам за отечени раце и грчеви во рацете од болка веќе неможам да спијам,пијам магнезиум но не помага
     
  16. Снегулк@23

    Снегулк@23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2020
    Пораки:
    2.491
    Допаѓања:
    3.307
    Пол:
    Женски
    Стар е постов, ама истиве симптоми ги имам... дали се среди се после породувањето?
     
  17. Bebence29

    Bebence29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2020
    Пораки:
    1.010
    Допаѓања:
    897
    Пол:
    Женски
    Se sreduva po poragaj,prvata bremenost imav od krajot na 8mI,sega mj se pojavija od 4ti mesec
    Jas imam otoci a sum 23ta nedela duri do kraj neznam kako ke isteram primam kleksani,pazam na jadenje ama etto pak imam
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Почна на левата нога да ме боли под коленото околу коската, претпоставувам грчеви се напив магнезиум. Ама гледам ми се појави како оток околу колената. Дали е тоа нормално во бременоста? Во Грција сум моментално, па неможам да одам докај матичниот. Се загрижив ептен.
     
  19. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.726
    Допаѓања:
    12.830
    Ај пробај стави ладно како мраз или ако има во аптека ациди борици. Може да ти е топлото да отекуваш, која недела си?
     
  20. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Ставав ладни облоги ноќеска. Инаку сум 18та недела. Утре се враќам, па ќе одам кај матичниот.