1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Отселување од Македонија

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од WildMk, 16 јули 2020.

?

Дали сакате да се иселите од Македонија?

  1. Да

    152 глас(а)
    63,1%
  2. Не

    26 глас(а)
    10,8%
  3. Веќе сум отселен/а

    40 глас(а)
    16,6%
  4. Не знам

    23 глас(а)
    9,5%
  1. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Поттикната од муабетот на Актуелни политички настани, сакам да поставам едно прашање:

    Дали сакате да заминете од Македонија?

    Доколку некој сака да го образложи одговорот во анкетата, слободно нека го направи тоа.
     
    На Sexychica, Fallen.Angel, edna_malecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.742
    Допаѓања:
    32.092
    Пол:
    Женски
    Планирам. Ова уште од поодамна. Најверојатно другата година ќе ги пакувам куферите и....аривидерчи :hai:
     
    На Nevenche26, ЕденЧлен, yourfavoritegirl и 15 други им се допаѓа ова.
  3. Seli20

    Seli20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2016
    Пораки:
    585
    Допаѓања:
    417
    Пол:
    Женски
    Па што знам. Живеев еден период во странство, кратко ама слатко ми беше. И ми помина тоа некако, најубаво ми е дома со мама тато бато. Ама дечко ми е од Белград и изгледа ќе морам кога тогаш. ;(
     
    На crazylady, elimkd, WildMk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Nightwish11

    Nightwish11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2020
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    1.998
    Пол:
    Женски
    Да ,планирам да заминам и да не се вратам.
     
    На Sexychica, Nevenche26, teaiva и 14 други им се допаѓа ова.
  5. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Бегајте од тука што подалеку.
    Се немам никогаш одселено.
    Едвај знам на карта неколку држави да покажам а не па да сум посетила или одселила.
    Бегајте од тука што подалеку.
    Ако имате услови бегајте.
     
    На Nevenche26, Tanjamm, Роберт 7 и 4 други им се допаѓа ова.
  6. deskarada

    deskarada Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    1.921
    Допаѓања:
    31.187
    Да не фатеше Коронава веќе немаше да бидам тука.
    Сега малку ќе ми се помести, уште малку заминувам од тука засекогаш :)
    Одвај чекам.
     
    На Sexychica, crazylady, yourfavoritegirl и 19 други им се допаѓа ова.
  7. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Ај за мене да си кажам.

    42 години имам, и уште не знам дали сакам да останам, или да заминам.
    На моменти ми се бега, на моменти ми е душман ко ќе ми текни дека се' на ново треба да прајме 'на старост' |(

    Сме имале прилики, и се' нешто не било погодено.
    Сега, дали вистина не било погодено, или само сме наоѓале изговори, не сум 100% сигурна.

    За привремен престој, би се нафатила веднаш.
    На пример, пола година-година да поживееме во друга држава.

    Едит: Додуша, кога ќе размислам, да би имале можност, би живеела привремено во што повеќе различни држави.
    Многу сакам да го видам светот.
    Не знам дали ќе имам време, мамицу му јаречу :worried:
     
    На crazylady, GoodGirl45, PaLaVa и 17 други им се допаѓа ова.
  8. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.029
    Допаѓања:
    26.540
    Да. Во план ми е по завршување на студиите.
    Животот тука не е за мене, трудот не се вреднува, секаде има криминал и мито.
     
    На Sexychica, crazylady, Frosty! и 11 други им се допаѓа ова.
  9. Ladybug98

    Ladybug98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    1.063
    Допаѓања:
    4.125
    Пол:
    Женски
    Веќе сум отселена и не се каам воопшто.
    Овде не слушам политички муабети, ниеднаш не ме вратиле во било која институција затоа што системот им е паднат или се на пауза.. си имам свој ред и начин на живот и на никому не му сметам и не ми се меша. Ја нема таа напнатост, стрес и притисок меѓу луѓето како кај нас, одат и си потпевнуваат по патот, многу поопуштен народ.
    Ми фали семејството, ми фали неделен фамилијарен ручек, пропуштив многу празници, родендени и семејни прослави. Ама немаме друг избор :)
     
    На crazylady, Frosty!, Nevenche26 и 27 други им се допаѓа ова.
  10. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.694
    Допаѓања:
    15.056
    Пол:
    Машки
    Јас не сум многу прошетан човек, најдалеку сум стигнал до Солун и таму веќе ми е "друг свет".


    Јас како личнсот и карактер сум многу голем патриот во душата си ја сакам држава каде што сум роден, али тие што ја водат и општо менталитетот не ми се допаѓа, се повеќе и повеќе ме тера да размислувам за некогаш да се преселам негде каде што има подобро утре.
     
    На crazylady, Nevenche26, teaiva и 18 други им се допаѓа ова.
  11. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.842
    Допаѓања:
    34.110
    Пол:
    Женски
    Искрено порано категорично велев не иако имавме можност со мм да заминеме но јас бев таа која велев ај не да бидеме блиску до своите и сл...но како тргнало засега го имам оној став дека нет има немора да сме физички тука но има нешто што сеуште ме кочи да се спакуваме и чао чао...
     
    На crazylady, teaiva, emiliana и 3 други им се допаѓа ова.
  12. felisitas

    felisitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    376
    Допаѓања:
    1.142
    Болна тема за мене.

    До пред неколку години мислам дека немаше човек што повеќе сака да се отсели од Македонија од мене. Разочарана во секој сегмент во државава бев во состојба ама каде било да одам само да не бидам дел од целата таа агонија.
    Светот голем дел ми е виден, а моментално и сум во друга држава да живеам.
    Е сега можам да кажам дека нема човек што повеќе сака да се врати во Македонија од мене :)
    Со годините станав инертна, не прилагодлива. Помлад да се оди ми се чини дека е многу подруго. Поголем е ентузијазмот и склоноста кон предизвици.
    Во Македонија имам средено станбено прашање и повеќе од солидно и дојде момент да се прашувам што правам тука. Зошто се почнува буквално од 0 и е инвестиција.
    Дополнително ситуацијава со пандемијата уште повеќе ми го засили тоа чувство. Осетив голема потреба да сум дома, своја на своето. Во мојот дом.
    За храната да не зборам, се пластично, без вкус.... Тоа ми е во топ факторите за назад.
    Зависи и која е дестинацијата за преселба, наш избор беше Европа за поблиску. Преку океани не доаѓа во обзир.
    Во однос на тоа како се фунционира тука, можам да кажам дека сме во Мкд светлосни години назад. Се си тече како што треба, има култура вродена. Секоја институција функционира. Едноставно може да се налета на некој што ќе ве гледа со белките како странец но сепак ќе остане професионален.
    Моментално можам да кажам дека од х причини ќе мора да останеме овде уште 2 години барем и се надевам брзо ќе помине тоа време.

    Секако ова е мој став, дојдов во ситуација сама себе да се негирам ете. Сите фрустрации што ни ги раѓа државата ги разбирам, секое гледање вести ме депримира и се како заглавена сум ни таму ни ваму.
    Но секој кој има желба, да проба! Како што споменав погоре има предности има негативности.
    Назад може секогаш да се врати но без да проба нема да знае како е.
     
    Последна измена: 17 јули 2020
    На crazylady, teaiva, dunika и 19 други им се допаѓа ова.
  13. JoanaS

    JoanaS Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    3.969
    Пол:
    Женски
    Сакам од 2 причини да ја напуштам државата:
    -не сакам да живеам со народ кој краде тазе засадени цвеќиња по паркови, дворови и слично (тоа покажува каква мизерија од народ е ова)
    - не сакам единствена цел во животот да ми е да се мислам како ќе ја платам ратата од кредитот за живеалиште и дали ќе имам доволно за во месецот финансии после тоа

    ( можам да набројам сто причини, но овие две се фундаментални)
     
    На Sexychica, crazylady, Nevenche26 и 15 други им се допаѓа ова.
  14. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.634
    Пол:
    Женски
    Имам шетано многу за мои 21 години, ама некако спокојот и мирот само можат овде да го најдам така мало е ама многу ме прави среќна посебно природата која што не е многу ценета а многу ја имаме металитетот не ми се свиѓа, платата така така ако се оселам во друга држава би сакала некаде во Америка ме привлекува тоj skyscraper вајб, луѓе, блиску до се до соништа, желби што ги имам, несакам со дечко или фамилија сакам со другар, другарка
     
    На crazylady, WildMk, turist и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    36.420
    Пол:
    Машки
    Да не ми се променеше толку животот пред 1.5 година сега веќе сигурно ќе живеев некаде далеку. Може тоа значеше втора шанса да и дадам на земјава? Сепак не. :)
    Желбата за заминување од овде може беше спречена во дадениот момент, но никогаш не престана да постои во мене, само остана пролонгирана за некое време. Овој пат, сакам да е тоа Европа. Поблиску, подобро. Не ми се оди на другата страна на светот.
     
    На Мариаа., candy.cane, Ahoy и 4 други им се допаѓа ова.
  16. cornflakes6556

    cornflakes6556 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2020
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    370
    Пол:
    Женски
    На шетање е супер, да живееш а притоа си пораснал во Мк е тешко. 1.Сам си тука.
    2.имаш 2 недели да се видиш со сите блиски и додела да се навикнеш пак ги оставаш.
    3.секој празник си сам или стриктно со фамилија со која живееш.
    4.нема излегување секој ден на кафе ниту пак журки како кај нас.
    5.се се затвара у 7 па после 7 сите си одат дома.
    Мислам дека овие се доволни причини. Јас сум патувала порано на шетање е супер а овака како што сум сега не е баш. Ако имаш обврска само работа дома и тоа е тоа. Има и позитивни страни ама дома си е дома.
     
    На crazylady, teaiva, Amellie13 и 10 други им се допаѓа ова.
  17. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.742
    Допаѓања:
    32.092
    Пол:
    Женски
    Ич да не се мислиш. Комшии на твои години аплицираа за зелена карта и заминаа за Америка. Повеќе од 10 години се таму.
     
    На crazylady, Nevenche26, azelea и 6 други им се допаѓа ова.
  18. Nightwish11

    Nightwish11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2020
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    1.998
    Пол:
    Женски
    И доста до тоа ,,стара,, :devil: .Не си стара.
     
    На teaiva, piksooki, edna_malecka и 4 други им се допаѓа ова.
  19. turist

    turist Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2015
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    443
    Пол:
    Машки
    Не сакав и не размислував за заминување. Ама како ја распродадоа државата, не остана уште многу, па почнав да размислувам за тоа. И да не постигнеш нешто многу, барем ќе знаеш дека си туѓинец, ама многу поболно е на своето да бидеш туѓинец и секој ден насекаде да слушаш се за едни исти личности и случки како демек да се богови. Станува неподносливо.
     
    На crazylady, Nevenche26, teaiva и 10 други им се допаѓа ова.
  20. FRANCUZINOT

    FRANCUZINOT Активен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2020
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    159
    Пол:
    Машки
    Јас ќе се селам. Посебно тешко е за нас во Западна Македонија, ние сме граѓани од втор ред. А и народот си покажа дека сака да гласа само за криминалци, така да не сум за овде
     
    На Herrera, crazylady, Nevenche26 и 9 други им се допаѓа ова.