1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Отселување од Македонија

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од WildMk, 16 јули 2020.

?

Дали сакате да се иселите од Македонија?

  1. Да

    152 глас(а)
    63,1%
  2. Не

    26 глас(а)
    10,8%
  3. Веќе сум отселен/а

    40 глас(а)
    16,6%
  4. Не знам

    23 глас(а)
    9,5%
  1. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Живеев кратко ама слатко, иако во соседна земја, таму дефинитвно се пронајдов себеси, никогаш пред тоа не сум се сум се одвоила од дома, но таман се привикнав морав да се вратам Назад. Кога се вратив паднав во голема депресија по цели денови плачев и сеуште не можам да заборавам. Зеленило, природа насекаде, просто убавини ...
     
    На sj *O*, tina2018, Ahoy и 3 други им се допаѓа ова.
  2. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Срамота е лажеш и крадеш. Никој не се родил учен и не секој имал мајка да научи.
    Жално е твоео преосудувачко мислење. Би требало да се засрамиш да покажеш прст кон некого само затоа што не знаел да пере. :fubar:
     
    На eliesaab, teressa и Mr.Lover им се допаѓа ова.
  3. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.073
    Пол:
    Женски
    Некој не може да научи дека нема мајка, некој не може да научи баш пошо има мајка и така :D
    Дечкото не рече дека не научил затоа што немал мајка, туку затоа што го разгалувале и не му дозволувале ниту да зачисти ниту да плати сметка.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  4. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.191
    Допаѓања:
    33.964
    Пол:
    Женски
    Можеби навистина е такво дугмето ама во Германија јас мислев дека е за тоа ама испадна дека тоа било само за кога ќе се смени зелено да има звук. Не знам, можеби за слепите лица е.
    Инаку и без да го стиснеш се менува семафорот ама ако го стиснеш има звук, тон кога ќе се смени зелено.
     
    На Mr.Lover му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.313
    Пол:
    Женски
    На sj *O*, Askopje, Luminary и 2 други им се допаѓа ова.
  6. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.313
    Пол:
    Женски
    Не ми е за "хитот", туку за тоа како се упропастуваат децата. Ова е реално, немаше ни потреба од видео. Утре твоите деца ќе одат заедно во градинка и на училиште со вака "воспитани" деца. Наместо да му купи книги, да му купи атлас, заедно да учи со него, или да му пушти нејшнал џеографик и слично, тој му го покажува мевот на детето и ново научениот потег со лупање на маса. Подобро да му дал мотика и да го снима како копа во бавча.
     
    На sj *O*, Аргентина *, ForeverYoung и 8 други им се допаѓа ова.
  8. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    И мене перењето ми беше голем проблем, а маза мамина никако не сум. Некои стварчиња кои се за перење на рака, тотален дибидус сум. Ме переше другарката.:D
    Ама ова сигурно не би го сместила у еден од разлози зошто не би живеела у странство.:D
     
    На crazylady, Bezimenka90 и WildMk им се допаѓа ова.
  9. Aqualina

    Aqualina Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2020
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    921
    Пол:
    Женски
    Во денешно време на развиени технологии кога ако сакаш ќе пребараш и научиш, смешно и жално е да НЕ САКАШ да научиш и примениш некои нешта во животот, чисто да си го олесниш и подобриш тој твој живот.
    Веќе пишав, сум живеела кратко во странство и не тече само мед и млеко, има се и сешто. Затоа треба да знаеш што сакаш и колку си способна и спремна да дадеш од себе за да успееш. Како и тука секојдневно вложување во себе и постојан развој, следење на новитети, само што тоа тука и таму е многу поинаку валоризирано и финансиски и како поим. Сепак и таму си има многу трошоци, ама има и задоволство од тоа да напредуваш и да ти е праведно вреднувано тоа.
     
    На eliesaab, crazylady, Ahoy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. sweet dreams **

    sweet dreams ** Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2023
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    949
    Пол:
    Женски
    Сфатив колку си ја сакам земјата откако видов какво е у посакуваното сРанство :rofl:
    срање! са великим С.
     
  11. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.104
    Допаѓања:
    23.643
    Генерализираш. Зависи каде одиш, со која цел одиш, што очекуваш.
     
    На Ambitious, NoirSerpentine, ForeverYoung и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. sweet dreams **

    sweet dreams ** Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2023
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    949
    Пол:
    Женски
    Високи очекувања имав, испадна дека во мк е подобро од таа земја.
     
    На KuklickaSk му/ѝ се допаѓа ова.
  13. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.191
    Допаѓања:
    33.964
    Пол:
    Женски
    Дали може накратко да наброиш што очекуваше, што доживеа и колку време живееше?
     
  14. sweet dreams **

    sweet dreams ** Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2023
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    949
    Пол:
    Женски
    Една година живеев.
    Очекував подобар систем и повеќе опции генерално а се чуствував многу поограничено отколку кај нас.
    Луѓето се спори, кај нас сум научена на брза услуга, навидум ситница а уствари у секојдневен живот знае многу да нервира.
    Имигрантите од Азија исто многу ми сметаа, не сум расист но имаат многу лошо однесување и некултура која ја не можам да ја толерирам.
     
    На mcdreamy и gjoker4e им се допаѓа ова.