1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Отстранувачи на лакови

Дискусија во 'Тело' започната од Hipster, 6 ноември 2013.

 1. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.775
  Допаѓања:
  22.398
  Пол:
  Женски
  Сите си ги викаме ацетон, но не сите отстранувачи на лакови содржат ацетон, дури и препорачливо е да се користат оние кои се без ацетон.
  Која марка ја користите, колку ве чини и колку сте задоволни од него?
   
 2. tigerlady

  tigerlady Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  1.651
  Допаѓања:
  5.407
  Едно време мислам дека имаше општонародна треска по оној синиот од КАМ маркет, ама јас одамна му откажав љубов, посилни бои не ми вадеше убаво.

  Еден од фаворитните ми е оној на Далиа мислам, што горе има и кремче за кутикули, ептен фино мирисаше посебно портокаловиот, с ваше леве стране :)
  [​IMG]

  Моментално пак, имам ваков на Фитогал, од ДМ мислам го земав и исто е добар, нема ацетон (според тоа што пишува) а доста добро го вади лакот.
  [​IMG]

  Ептен ме мислам оние што се како шишенца во кои го ставаш прстот, не сфатив како функционираат и колку се трајни :^)
   
  На Hipster и Giovanna им се допаѓа ова.
 3. Giovanna

  Giovanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  1.311
  Допаѓања:
  8.331
  И јас ги користам истите од погоре. Розевиот не сум го пробала затоа што не сум фан на мирис на ружа. Плавиот е со ацетон и мирис на лотосов цвет, а портокаловиот е без ацетон и мириса најпрекрасно на праска. И двата ми се одлични и воопшто не се агресивни, плус и кремата на капачето не е лоша.
   
 4. Nade-sunrise

  Nade-sunrise Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2012
  Пораки:
  1.428
  Допаѓања:
  4.588
  Пол:
  Женски
  Портокаловиот на Далиа го користам. Убав ми е некако. Не ја суши кожата како обичните ацетони, дури и како масен делува кога се нанесува и убаво го вади лакот. А и кремчето во капачето не е лошо.
   
 5. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.903
  Пол:
  Женски
  Јас го киристам овој на фобес со руцинусово масло е
  [​IMG]
  убаво го вади лакот, задоволна сум
   
 6. BelieberYeahh

  BelieberYeahh Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2013
  Пораки:
  1.410
  Допаѓања:
  2.170
  Пол:
  Женски
  и јас го имам користено розевиов..иначе купив од тие шишенцата,добро бришеше ама после 3 бришења почна тој сунѓерот да се рони :tmi: а сигурно има и некои поквалитетни.. ;)
   
 7. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  5.085
  Допаѓања:
  4.479
  Пол:
  Женски
  Која цена се тие трите, портокалов, розев и син? Ги има во КАМ? Тоа големото шишенце ме примами, бидејќи постојано заборавам да купам, а снемувам кога најмногу ми треба :lol:
   
 8. s.T.e.F.i

  s.T.e.F.i Популарен член

  Се зачлени на:
  3 август 2011
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  2.688
  Пол:
  Женски
  Јас овој го користам подолго време и вади убаво само многу ми ги суши ноктите па сакам да пробам остранувач без ацетон овој Далиа од погоре ми фати око па ќе видиме како ќе се покаже... :)
   

  Прикачени фајлови:

 9. LittleChili

  LittleChili Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2013
  Пораки:
  503
  Допаѓања:
  2.175
  Од секогаш имав големи ноктиња. Но ми се лупеа чудни ми беа понекогаш , бев кај една комшика и ми ги правеше тогаш ноктите таа ме праша каков ацетон користам јас тогаш малечка можи пред 2- 3 години да беше и кажав дека од овие од кинескиве се за едно евро , земав во различни бои форми, големини иако ич не острануваа . Тогаш таа ми кажа да користам ацетон без ацетон јас иако не знаев каков е тој реков добро следен пат таков ќе си купам.
  Од тогаш до ден денеска си купувам ацетон од аптека лесно ми отсранува лак и немам проблеми да не речам со ноктињата.
   
 10. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  17.102
  Допаѓања:
  77.564
  Пол:
  Женски
  Оние Далиа големите шишенца се околу 80 денари, за девојчето што праша.
  Јас моментално го имам плавото - мајка ми баш и не обраќа внимание какво зема, битно да се има по дома да се наоѓа за средуање нокти. :D
  Инаку портокаловото ми е најомилено и најубаво ми мириса.

  Оној од Кам уште го немам купено, а одамна му се местев. Врти-сучи, секогаш на крај купувам Далиа.
   
 11. naturally

  naturally Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  873
  Допаѓања:
  2.667
  Најголеми кривци за сушење, лупење и кршење на ноктите се ацетоните.
  Користам секаков, најчето од Фитофарм го имам користено тој од Кам мене добар ми беше. Ама, многу ми ги сушат ноктите и не само ноктите туку и кожичката наоколу :worried: .
  Денес видов маслен отстранувач од Афродита, имате искуство во маслените отстранувачи? Убаво вадат? :)
   
 12. anggell

  anggell Популарен член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2011
  Пораки:
  2.316
  Допаѓања:
  4.333
  Пол:
  Женски
  Го користам отстранувачот на Аура, има розев без ацетонски и зелен кој содржи ацетон. Околу 70 - 80 денари е и искрено не сум задоволна, ноктите ми се испокршија, ми се лупат, и морав до крај да ги исечам, добро за разлика од оние ацетони од 20-30 ден се подобри ама не се нешто посебно. Планирам кога ќе ги истрошам да ја заменам Аура со некој друг отстранувач кој не содржи ацетон. Деновиве гледав еден мислам на Афродита, ич не се секавам дали содржеше ацетон. Ми треба нешто да ми ги зајакне ноктите, витамини доста примам и преку храна, но пак ми се никакви.
   
 13. Sweety-Tweety

  Sweety-Tweety Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2009
  Пораки:
  994
  Допаѓања:
  498
  Не содржи ацетон и многу е практично пакувањето.

  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На sweet-star и Mama25 им се допаѓа ова.
 14. clock.pot

  clock.pot Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 септември 2013
  Пораки:
  184
  Допаѓања:
  335
  Овој добар е. Не ги суши ноктите, а лакот се отстранува со мало количесто. Плус, има и крема. [​IMG]
   
 15. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.483
  Допаѓања:
  9.377
  Пол:
  Женски
  Јас почнав да го користам овој кога почнав да носам вештачки нокти, дека не содржи ацетон. Ама стварно ми се погоди и сега само од него купувам, башка тоа кремата во капачето стварно ми се наоѓа. :)
   
 16. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.775
  Допаѓања:
  22.398
  Пол:
  Женски
  И јас потврдувам за отстанувачот на лак од Далиа дека е навистина преубав, можеби еден од најдобрите кои сум ги користела.
  За тоа што го нуди не е многу висока цената од 80 денари, мириса препријатно, и јас го земав тој со мирис на праска. Кремата за кутикули и само бонус, редовно си ги мачкам ноктите со неа, а порано никако да ми текнеше да се намачкам со специјална крема за кутикули а ги имам повеќе. Вака на дофат е ептен, а го извадиш стариот лак се мачкаш одма убаво.
  Јас долго време го користев тој од Кам, тој е поефитин, но овој е подобар, не мириса толку јако, туку баш обратно ноктите убаво ми мирисаат.

  Сум користела отстранувачи од Авон и Орифлем, ем се поскапи, ем не се ништо посебно и содржат ацетон.
   
 17. Dream-Girl

  Dream-Girl • The insomniac dreamer • Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  14.695
  Допаѓања:
  145.748
  Пол:
  Женски
  Овој го користам предобар е барем за мене :)
   
 18. Waka-waka

  Waka-waka Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  8.638
  Смешно е прашањево,ама да ми препорачате ацетон во кој што го `потопуваш` прстот и се брише лакот. Она како кутивче со тупферчиња внатре полни ацетон.
   
 19. Srckata28

  Srckata28 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  2.327
  Допаѓања:
  8.821
  Пол:
  Женски
  Далиа користам ! Најдобар е :)
   
 20. OmniaVanitas

  OmniaVanitas Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  1.335
  Допаѓања:
  1.281
  Можеш и сама да си направиш таков со отстранувачот кој веќе го имаш. Еве линкче :)

  http://www.youtube.com/watch?v=VyAvo-ZRUu4
   
  На Waka-waka му/ѝ се допаѓа ова.