1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Отстранувачи на лакови

Дискусија во 'Тело' започната од Hipster, 6 ноември 2013.

  1. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Сите си ги викаме ацетон, но не сите отстранувачи на лакови содржат ацетон, дури и препорачливо е да се користат оние кои се без ацетон.
    Која марка ја користите, колку ве чини и колку сте задоволни од него?
     
  2. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Едно време мислам дека имаше општонародна треска по оној синиот од КАМ маркет, ама јас одамна му откажав љубов, посилни бои не ми вадеше убаво.

    Еден од фаворитните ми е оној на Далиа мислам, што горе има и кремче за кутикули, ептен фино мирисаше посебно портокаловиот, с ваше леве стране :)
    [​IMG]

    Моментално пак, имам ваков на Фитогал, од ДМ мислам го земав и исто е добар, нема ацетон (според тоа што пишува) а доста добро го вади лакот.
    [​IMG]

    Ептен ме мислам оние што се како шишенца во кои го ставаш прстот, не сфатив како функционираат и колку се трајни :^)
     
    На Hipster и Giovanna им се допаѓа ова.
  3. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.944
    Допаѓања:
    10.075
    И јас ги користам истите од погоре. Розевиот не сум го пробала затоа што не сум фан на мирис на ружа. Плавиот е со ацетон и мирис на лотосов цвет, а портокаловиот е без ацетон и мириса најпрекрасно на праска. И двата ми се одлични и воопшто не се агресивни, плус и кремата на капачето не е лоша.
     
  4. Nade-sunrise

    Nade-sunrise Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2012
    Пораки:
    1.455
    Допаѓања:
    4.690
    Пол:
    Женски
    Портокаловиот на Далиа го користам. Убав ми е некако. Не ја суши кожата како обичните ацетони, дури и како масен делува кога се нанесува и убаво го вади лакот. А и кремчето во капачето не е лошо.
     
  5. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Јас го киристам овој на фобес со руцинусово масло е
    [​IMG]
    убаво го вади лакот, задоволна сум
     
  6. BelieberYeahh

    BelieberYeahh Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2013
    Пораки:
    1.443
    Допаѓања:
    2.205
    Пол:
    Женски
    и јас го имам користено розевиов..иначе купив од тие шишенцата,добро бришеше ама после 3 бришења почна тој сунѓерот да се рони :tmi: а сигурно има и некои поквалитетни.. ;)
     
  7. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Која цена се тие трите, портокалов, розев и син? Ги има во КАМ? Тоа големото шишенце ме примами, бидејќи постојано заборавам да купам, а снемувам кога најмногу ми треба :lol:
     
  8. s.T.e.F.i

    s.T.e.F.i Популарен член

    Се зачлени на:
    3 август 2011
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    2.842
    Пол:
    Женски
    Јас овој го користам подолго време и вади убаво само многу ми ги суши ноктите па сакам да пробам остранувач без ацетон овој Далиа од погоре ми фати око па ќе видиме како ќе се покаже... :)
     

    Прикачени фајлови:

  9. LittleChili

    LittleChili Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2013
    Пораки:
    509
    Допаѓања:
    2.227
    Од секогаш имав големи ноктиња. Но ми се лупеа чудни ми беа понекогаш , бев кај една комшика и ми ги правеше тогаш ноктите таа ме праша каков ацетон користам јас тогаш малечка можи пред 2- 3 години да беше и кажав дека од овие од кинескиве се за едно евро , земав во различни бои форми, големини иако ич не острануваа . Тогаш таа ми кажа да користам ацетон без ацетон јас иако не знаев каков е тој реков добро следен пат таков ќе си купам.
    Од тогаш до ден денеска си купувам ацетон од аптека лесно ми отсранува лак и немам проблеми да не речам со ноктињата.
     
  10. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.667
    Пол:
    Женски
    Оние Далиа големите шишенца се околу 80 денари, за девојчето што праша.
    Јас моментално го имам плавото - мајка ми баш и не обраќа внимание какво зема, битно да се има по дома да се наоѓа за средуање нокти. :D
    Инаку портокаловото ми е најомилено и најубаво ми мириса.

    Оној од Кам уште го немам купено, а одамна му се местев. Врти-сучи, секогаш на крај купувам Далиа.
     
  11. naturally

    naturally Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    1.014
    Допаѓања:
    3.362
    Најголеми кривци за сушење, лупење и кршење на ноктите се ацетоните.
    Користам секаков, најчето од Фитофарм го имам користено тој од Кам мене добар ми беше. Ама, многу ми ги сушат ноктите и не само ноктите туку и кожичката наоколу :worried: .
    Денес видов маслен отстранувач од Афродита, имате искуство во маслените отстранувачи? Убаво вадат? :)
     
  12. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.776
    Допаѓања:
    8.785
    Пол:
    Женски
    Го користам отстранувачот на Аура, има розев без ацетонски и зелен кој содржи ацетон. Околу 70 - 80 денари е и искрено не сум задоволна, ноктите ми се испокршија, ми се лупат, и морав до крај да ги исечам, добро за разлика од оние ацетони од 20-30 ден се подобри ама не се нешто посебно. Планирам кога ќе ги истрошам да ја заменам Аура со некој друг отстранувач кој не содржи ацетон. Деновиве гледав еден мислам на Афродита, ич не се секавам дали содржеше ацетон. Ми треба нешто да ми ги зајакне ноктите, витамини доста примам и преку храна, но пак ми се никакви.
     
  13. Sweety-Tweety

    Sweety-Tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    500
    Не содржи ацетон и многу е практично пакувањето.

    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На sweet-star и Mama25 им се допаѓа ова.
  14. clock.pot

    clock.pot Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2013
    Пораки:
    184
    Допаѓања:
    335
    Овој добар е. Не ги суши ноктите, а лакот се отстранува со мало количесто. Плус, има и крема. [​IMG]
     
  15. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.192
    Допаѓања:
    10.813
    Пол:
    Женски
    Јас почнав да го користам овој кога почнав да носам вештачки нокти, дека не содржи ацетон. Ама стварно ми се погоди и сега само од него купувам, башка тоа кремата во капачето стварно ми се наоѓа. :)
     
  16. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    И јас потврдувам за отстанувачот на лак од Далиа дека е навистина преубав, можеби еден од најдобрите кои сум ги користела.
    За тоа што го нуди не е многу висока цената од 80 денари, мириса препријатно, и јас го земав тој со мирис на праска. Кремата за кутикули и само бонус, редовно си ги мачкам ноктите со неа, а порано никако да ми текнеше да се намачкам со специјална крема за кутикули а ги имам повеќе. Вака на дофат е ептен, а го извадиш стариот лак се мачкаш одма убаво.
    Јас долго време го користев тој од Кам, тој е поефитин, но овој е подобар, не мириса толку јако, туку баш обратно ноктите убаво ми мирисаат.

    Сум користела отстранувачи од Авон и Орифлем, ем се поскапи, ем не се ништо посебно и содржат ацетон.
     
  17. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Овој го користам предобар е барем за мене :)
     
  18. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.647
    Смешно е прашањево,ама да ми препорачате ацетон во кој што го `потопуваш` прстот и се брише лакот. Она како кутивче со тупферчиња внатре полни ацетон.
     
  19. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.551
    Допаѓања:
    21.644
    Пол:
    Женски
    Далиа користам ! Најдобар е :)
     
  20. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    1.447
    Можеш и сама да си направиш таков со отстранувачот кој веќе го имаш. Еве линкче :)

    http://www.youtube.com/watch?v=VyAvo-ZRUu4
     
    На Waka-waka му/ѝ се допаѓа ова.