1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Отстранување на бемки од тело

Дискусија во 'Тело' започната од blue.rose, 23 април 2010.

  1. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.680
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    И како пројде?
     
  2. STELLA-LUNA

    STELLA-LUNA Активен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2017
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Kolku pari e otstranuvanje na bemka?
     
  3. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.680
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Јас платив само партиципација 80 ден
     
  4. little.doll

    little.doll Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2014
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    23
    Ми закажаа за на 9ти ноември. А ти си отстранила ли бемка во државна болница?
     
  5. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.680
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Да сум остранала , во државна , со течен азот , и тоа две бемки ризични по 1,5 см големи и едната беше на лицево
     
  6. lolla88

    lolla88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво! Дали би можела да ми кажеш како се одвиваше процедурата на закажување, колку отприлика се чека на таков зафат во државна? И ако веќе ја направи, како помина? Фала однапред!
     
  7. little.doll

    little.doll Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2014
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    23
    Прво бев кај матичниот општ лекар и тој ме прати кај дерматолог каде ми ја провери бемката и потоа дерматологот ми закажа преглед во државна болница. Таму ми закажаа отстранување после еден месец. Сеуште немам појдено на операција.
     
  8. AgnesaS.

    AgnesaS. Нов член

    Се зачлени на:
    15 декември 2017
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво! Може некој да ми каже како оди хируршкото одстранување на бемка во државна болница и колку време се чека после за резултатите од патологија? Исто, дали се посигурни резултатите од патологија од државна болница или од Хистолаб? Наредната недела треба да одам во државна за одстранување на една бемка на раката, и дерматологот ми има кажано да ја дадам бемката на проверка во Хистолаб, но сепак би сакала да знам дали има некој искуство од двете лаборатории и која е посигурна и колку чини биопсијата (проверката) во едната или другата.
    Благодарам однапред.
     
  9. little.doll

    little.doll Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2014
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    23
    Денес ја извадив бемката на лицето и за резултати ми рекоја по 2 месеци. Само сега чувствувам болка на местото. Некој совет какво апче да се напијам или нешто друго да направам :(
     
  10. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    @little.doll, пиј Rapidol S. Јас кога вадев бемка (исто хируршки, со шиење) Рапидолот ми ги пресече болките, инаку мислев дека сум готова :)
     
  11. little.doll

    little.doll Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2014
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    23
    Ќе пробам и со тоа. Фала многу
     
  12. little.doll

    little.doll Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2014
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    23
    Здраво. Пред двамесеци извадов бемка хируршки и сега месотото сеуште ми е црвено и чувствувам како некое топче имам под кожата и ме боли. Можно ли е повторно да се појави бемка? Што ли е ? :(
     
  13. Alex.T

    Alex.T Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2018
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    187
    Пол:
    Машки
    Ако не сакате да подлегнете на медицински процедури, може да пробате ефикасно отстранување на бемки со билки или други природни средства. Испробајте го третманот со рачки од глуварче. Во пролетта, кога глуварчето цвета, а сега му е екот на сезоната тоа пушта млеко. Соберете неколку стапчиња, пресувајте ги и соберете го млекото кое ќе го пуштат. Нанесувајтна бемката со млечниот сок секој ден и до три недели ќе забележите како тие почнуваат да се намалуваат и исчезнуваат.

    Друг многу ефикасен начин за отстранување на бемки е со помош на 50 грама восок и 30 грама прополис. Растопете ги двете состојки во водена бања и кон нив додајте го сокот од еден лимон. Во уште топлота мешавина потопете парченце ткаенина, по можност памук, почекајте малку да се излади и се ставете врз бемката да отстои околу половина час. Ако по четири дена таа се уште е таму, повторете ја постапката повторно.

    Осигурете се сами колку лесно и ефикасно може да биде отстранување на бемки со билки и други природни средства.

    http://faktor.mk/gluvarche-ili-prop...uvarche-ili-propolis-za-otstranuvane-na-bemki
     
  14. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.680
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Не си играјте со вакви работи !!!
    Можи да ја "измалтетирате" бемката и да се претвори во најлошото !!
    Мене ми ја гореа бемката на лицето со течен азот на доктор и се беше успешно.
     
  15. Hemera`

    Hemera` Нов член

    Се зачлени на:
    16 март 2018
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски

    Дали имаш уште број од докторот?
     
  16. Hemera`

    Hemera` Нов член

    Се зачлени на:
    16 март 2018
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Ќе може и мене да ми го пишеш?
     
  17. Adeline

    Adeline Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2015
    Пораки:
    1.912
    Допаѓања:
    4.593
    Пол:
    Женски
    Здраво. Имам закажано отстранување на бемка на препони на 30ти мај. Како оди процедурата ,дали после тоа боли, дали ќе можам да се движам нормално? Инаку бемката е испакната и се држи на да речеме 2 мм кожа.
     
  18. Elen4e_sonce

    Elen4e_sonce Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2016
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    630
    Пол:
    Женски
    Контакт телефон од докторот ќе може или некое инфо? Во Тетово или Скопје со кои козметички студија соработува?
     
  19. Resident Evill

    Resident Evill Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2015
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Здраво,

    не знам дали сум на правото место ама имам прашање, пред година дена ми се појавија две висечки најверојатно бемки на задникот. Едната порасна повеќе од другата. Всушност се си мислам дека со тек на време повеќе се зголемуваат. Забележав дека некој ден се меки како пликови и висат како на конче а некој ден се тврди и цврсти и се осеќаат и при седење. Дали сте имале вакви слични?
    Немам отидено на лекар затоа што ми беше глупо поради местото на кое се израснати, но денес забележав големо црвенило и испакнатост на едната бемка/брадавица ќе поставам и слика и би сакала да слушнам ваше мислење, совет а и искуство од добар лекар каде можам конечно да се прегледам.
    40677999_330122771065434_3231695996677259264_n.jpg 40572538_2100041570258647_7046037764852154368_n.jpg
     
  20. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.680
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Не ми изгледаат овие како бемки.... Зошто не отидеш на доктор и да ти каже што е ова ...
    Јас имам искуство со бемки , и ми ги гореа и ми паднаа