1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Отстранување на бемки од тело

Дискусија во 'Тело' започната од blue.rose, 23 април 2010.

  1. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    Имам бемка под пазувите откога знам за мене, сабајлево бричејки се ја потфатив со бикот и како да потфатив мал дел, многу сум исплашена понеделник секако ќе одам на доктор. А во моментот и дојам, не знам дали би можела да ја извадам
     
  2. Adeline

    Adeline Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2015
    Пораки:
    1.912
    Допаѓања:
    4.593
    Пол:
    Женски
    Зависи каква е, не се сите бенки исти
     
  3. diksi77

    diksi77 Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2019
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zdravo imam bemka kaj kolenoto period e cista period se polni so krv i sve taka veke podolgo vreme... sto bi mozelo da bide
     
  4. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Најдобро да си отидеш на преглед кај дерматолог, ќе ти ја види со дерматоскоп и ќе ти даде совет за понатаму.
     
    На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.
  5. Marti96th

    Marti96th Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Zdravo imam mladez na grbot uste od mala. Posle nekoe vreme mi se pojavi i druga pomala. E sega vidov mi iskocila use edna mn pomala od drugite ama kako da me boli mestoto. Vaka ke dopram ne me boli ama kako mestoto okolu me boli. Isto taka ukocena sum.cela. se plasam da ne imam rak. Se plasam da odam na lekar da ne mi kazat posleden stadium. Moze li da e toa normalno sto me boli ? Ne me boli mn i ne me boli celo vereme. Posle lezenje posle nekoe mrdanje. Ve molam malku utesete me
     
  6. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Те молам оди на доктор и не се стресувај. Има милион случаи на нови бемки па не се рак. И сигурно нема да ти кажат последен стадиум. За последен стадиум ќе имаше многу други симптоми. Веројатно е само обична бемка. Оди на доктор.
     
    На Alex.T и Marti96th им се допаѓа ова.
  7. Grungie

    Grungie Популарен член

    Се зачлени на:
    6 септември 2013
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    2.165
    Нормално е да реагира кожата и да чувствуваш било што, кожата се обновува, има дразби.. Сепак закажи си еден преглед на дерматолог со дермоскоп и мирна глава. Мене неколку пати така ме имаат извадено од памет моите бемки (на пример приметувам пораснале или ме пецка/боли) и секогаш со страв одам ама се трудам да е редовно..
     
    На Marti96th му/ѝ се допаѓа ова.
  8. littlevampire

    littlevampire Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2015
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    699
    Пол:
    Женски
    дали морам да имам 18 години за да можам да ја тргнам бемката?
     
  9. Cvyka

    Cvyka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2016
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Машки
    Некој што во последниов период вадел бемка кај Анчевски да сподели искуство,
    Исто така ако има некој подобар доктор кај што сте биле слободно споделувајте искуства.

    А каде го правеше зафатот?
     
    Последна измена од модератор: 22 август 2020
  10. ☆°Night°☆

    ☆°Night°☆ Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2019
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    312
    Пол:
    Женски
    Јас имам малечка ама темна над устата. Рамна е ама тешко се покрива со пудра и секогаш ѕирка. Ми смета сакам да ја тргнам зошто очите само во неа ми одат.
    Имам и на образ ама таа секси ми е.
    Кај е најдобро да ја извадам па макар и лузна да ми седи само црно да не е?
     
  11. Cvyka

    Cvyka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2016
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Машки
    Здраво
    Дали се сеќаваш колку ти зема?

    Ми треба мислење за Јасмина Ѓорѓиевска и Маргарита Пенева, кој е подобар од овие два доктори и дали некој имал искуство со некој од нив да сподели
     
    Последна измена од модератор: 22 август 2020
  12. Calla

    Calla Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    1.479
    На времето работеше еден Борче во Скопје, веќе долги години го наследија роберт и син му александар. Доколку некој знае, би била благодарна да сподели контакт информации каде можам да ги најдам.
     
    На Vetruska му/ѝ се допаѓа ова.
  13. & girlinlove &

    & girlinlove & Активен член

    Се зачлени на:
    9 септември 2019
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Дали ова е страшно нешто или не? Се скина малце, нема крв и не боли, од доктор пред некое време е кажано дека не е страшна таа бенка и нема потреба од отстранување. Сега со ситуацијава треба да закажиш прво, но до тогаш да не ми е во мисла ако некој знае нека каже. Фала ви
     

    Прикачени фајлови:

  14. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Дали и каде можат да ми извадат бемка која само смета, а не е опасна? Имам една што цело време ја закачувам со облека и боли кога ќе ја подзакачам. Па сакам да ја тргнам ако е можно.
     
  15. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Дали некој скоро бил на клиника? За колку време закажуваат?
     
  16. Romina

    Romina Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2011
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    44
    Најдобро е да си закажеш на дерматолог, особено затоа што имаш повреда.

    Бемки отстранува пластичен хирург. Особено за бемки што се изложени на траума, се препорачува да се отстранат.
     
    Последна измена од модератор: 12 февруари 2021
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.010
    Допаѓања:
    198.822
    Пол:
    Женски
    За вадење? Јас во градска вадев, ако ти е итно. Отидов без упат, само усно закажана, почекав малку повеќе, ама ме примија и одма ја извадија.
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.297
    Допаѓања:
    37.950
    Пол:
    Женски
    Како е процедурата прво ја проверуваат каков тип е или прво ја вадат па патологија?
    Имам една на грб поголема, нонстоп ја пазам, неколку пати поткината ми е мислам на конец се држи. Ми е страв да одам.
     
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.010
    Допаѓања:
    198.822
    Пол:
    Женски
    Кај мене беше обична бемка во ниво на кожа, пред вадењето почна красти да прави. Иначе скоро ми се појави, ја следев некое време кај Анчевски со дермоскопија, ми предложија да ја вадам. После вадењето се носи на патохистолошки анализи, кај мене тоа само ја потврди дијагнозата што ја дадоа двете докторки. Не е опасна, ама ќе се ширеше ако ја оставев. Вака раат сум.
    Ако ти е за интервенцијата, не боли воопшто. Со локална анестезија ништо не се осеќа, осеќав само тегнење, малку погруба беше докторката. Ама прилично голем дел од кожата и ткивото одоздола отстрани, иако бемката беше четвртина од мало нокте. Мислев дека после интервенцијата ќе ме боли многу, ама не, се издржуваше. Се пие антибиотик, на контрола после десет дена, раната не се мокри, конците не ми ги вадеа, се ресорбираа сами.
     
    На kristina.k и kukla21 им се допаѓа ова.
  20. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    За вадење, да. А како усно договори? Јас на клиника сакам да одам. Зедов упат, ама не знам дали после тоа пак ќе чекам да ме закажат.