1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Отстранување на бемки од тело

Дискусија во 'Тело' започната од blue.rose, 23 април 2010.

  1. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.976
    Допаѓања:
    7.730
    Пол:
    Женски
     
    На carly j му/ѝ се допаѓа ова.
  2. savageu

    savageu Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2015
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    142
    Пол:
    Женски
    Во државна болница е докторката. Ги следи уште бемките. На 6 месеци ми прави контрола.
     
  3. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.075
    Пол:
    Женски
    А од што се плашиш?
    Ако треба да се одстранат подобро е да се одстранат, зошто плашење?
     
  4. Munchmallow20

    Munchmallow20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    4.538
    Допаѓања:
    15.660
    Пол:
    Женски
    Дали на државно отстрануваат здрави бемки што само сметаат (не естетски туку со облека ја закачувам нонстоп) или само ако е ризична тоа?
     
  5. deniz333

    deniz333 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2018
    Пораки:
    1.026
    Допаѓања:
    1.314
    Пол:
    Женски
    Se plasam od nekoj komplikacii, neli lugeto obicno velat benkite ne se dopiraat moze da se pretvorat vo nesto loso i sl. Od takvi raboti se plasam. Preporaka od doktorite mi da gi sledam na oderedeno vreme kako porizicni no mene toa psihicki mnogu loso mi deluva postojano mislam da ne mu e nesto, da ne bide nekoja promena do slednata kontrola i samo poradi toa sakam.da gi izvadam za psihicki da se smiram, ama i toa nemam hrabrost da go napravam.

    Mislam deka da. Koga veke e na nezgodno mesto i ti preci sekako deka bi ti ja otstranile.

    Mene toa me ubiva toa sto treba da gi sledam celo vreme gi mislam sama gi proveruvam stanav mnogo golem hipohondrik koga se raboti za benkite...
     
    Последна измена од модератор: 8 август 2022
  6. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.075
    Пол:
    Женски
    Луѓето се можат да кажат од неинформираност, затоа не се слушаат луѓето туку доктори.
     
    На Medea. и Annath им се допаѓа ова.
  7. deniz333

    deniz333 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2018
    Пораки:
    1.026
    Допаѓања:
    1.314
    Пол:
    Женски
    Da taka e se soglasuvam no psihocki i toa mi vlijae, bidejki jas nemam preporaka od ni eden doktor da gi izvadam tuku samo da gi sledam, jas sakav da gi izvadam no koga ke mi tekni sto se zboruva pa si vikam da ne zgresam da ne napravam nesto so ne treba i taka postojano vo nekoj cor sokak se naogam

    Sakav da ve prasam i drugo kolku vreme gi sledite i dali vo tekot na toa vreme se slucila nekoja promena kaj nekoja benka mnogu ke mi znaci vaseto iskustvo

    Sakav da ve prasam i drugo kolku vreme gi sledite i dali vo tekot na toa vreme se slucila nekoja promena kaj nekoja benka mnogu ke mi znaci vaseto iskustvo
     
    Последна измена од модератор: 8 август 2022
  8. savageu

    savageu Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2015
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    142
    Пол:
    Женски
    Немаш никаква потреба од грижа. Во најлош случај дури и да има нешто бемката само ќе се отстрани без последици. Последици има кај тие кои никогаш не си ги прегледуваат бемките и со години и години напредуваат промените се додека веќе не е касно. Ако ти редовно си ги следиш по препорака од лекар нема шанси нешто да ти биде. А ако треба да се вади бемка тоа не е ништо страшно. Едноставен зафат е и го прават професионалци за кои верувај едно вадење на бемка е смешка. Со локална анестезија се прави, безболно е и е 5 минути работа. Во секој случај немаш никаква причина да се грижиш. Треба да се грижат тие што никогаш не биле да си ги проверат бемките.

    Мене од лани ова време ми ги следи двете бемки докторката. Прво одев на 3 месеци сега на 6 ми е следната контрола. Инаку сите бемки доволно е да се следат еднаш годишно.
     
    Последна измена од модератор: 8 август 2022
  9. deniz333

    deniz333 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2018
    Пораки:
    1.026
    Допаѓања:
    1.314
    Пол:
    Женски
    A predhodno kaj prvata doktorka koja pogore ja spomnavte kolku vreme odevte i dali nekogas se slucila nekoja promena vo ovaa vreme... Mene pred dva tri meseci edna benka koja mi e porizicna i e ramna so kozata po boja crna zabelezav deka e ispaknata kako brunka duri i mislev deka e brunka da ne mi kazese majka mi deka e benkata mnogu se isplasiv vednas zaminav na doktor tamu mi kazaa deka vo benkata se formirala cista i deka ne e nisto strasno po nekolku dena najverovatno mi pukna cistata i od benkata ispadgase po malku gnojce povtorno stres pak otidov vo sistina kaj Andrej Petrov toj me pregleda i pak istoto mi go rece deka ne e nisto strasno no deka ednas godisno treba da ja sledam... Imav i druga edna kaj preponite najverojatno od depilaciite mi se imase promeneto vo oblik i za taa mi kazaa deka ne e nesto strasno samo treba da se sledi taa ja nemam.provereno moze bi poveke od godina dena ama kolku sto ja gledam.postojano e istata jas ne znam sto se slucuva dokolku nedaj boze se sluci nekoja promena.. a realno so tekot na vremeto i godinite mnogu e verojatno da se sluci nekoja promena...
     
  10. Цецилија

    Цецилија Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2018
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Jas imav bemka koja ja sledev na 3 meseci i resiv da ja izvadam izeleze deka e melanoma in citu ova e pred 4 godino, isto taka sledev uste edna i neize po preporaka na Silvija Duma ja izvadiv i izleze deka e benigna t.e ne bese rizicna. Ako ti e sube da ja sledis mozes hirurski da ja izvadis na plasticna hirurgija.
     
  11. deniz333

    deniz333 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2018
    Пораки:
    1.026
    Допаѓања:
    1.314
    Пол:
    Женски
    Vie sami sakavte da ja izvadite ili imavte preporaka od doktor sto ve natera da ja izvadite... Melanoma kolku sto znam znaci kancerogena benka? Seto toa se zavrsi dobro? Bas mi e milo za vas sto navreme ste reagirale

    I dali benkata pravese promeni i kolku vreme ja imavte
     
  12. Цецилија

    Цецилија Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2018
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Ја имав 6 месеци може и подолго ама беше на непрегледно место , на дерматоскопските контроли од 3 месеци имаше промена- беше порасната, инаку надворешно јас немав ништо забележано и во консултација со докторката ја извадив. Сега на 6 месеци правам контроли на онкологија
     
  13. deniz333

    deniz333 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2018
    Пораки:
    1.026
    Допаѓања:
    1.314
    Пол:
    Женски
    Znaci se rabotelo za relativno nova benka, jas ovije gi imam cel zivot i se mislam da gi izvadam iskreno imam patoloski strav od benki. Milo mi e sto ste dobro i sto se dobro se zavrsilo.
     
    На Цецилија му/ѝ се допаѓа ова.
  14. meri11

    meri11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Женски
    Препорака на приватен дерматолог за преглед на бемка?
     
  15. Snowbell

    Snowbell Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    143
    Др.Тихомир Цветковик ординација Дерма Плус- Аеродром. Специјалност му се бемки и кожни израстоци Преглед чини од 1500 до 2000 денари.
     
    На meri11 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. meri11

    meri11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Женски
    Благодарам
     
  17. Powergirl!

    Powergirl! Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2020
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    56
    Имам една бемка голема демек белег од раѓање ,ама многу смрди и сакам да ја одстранам,дали ќе може тоа или не се препорачува?
     
  18. deniz333

    deniz333 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2018
    Пораки:
    1.026
    Допаѓања:
    1.314
    Пол:
    Женски
    Од кој доктор сте задоволни за отстранување на бемки ако може да ми споделите ваши искуства
     
    Последна измена од модератор: 29 ноември 2022
    На Powergirl! му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Grungie

    Grungie Популарен член

    Се зачлени на:
    6 септември 2013
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    2.165
    Ве молам препорака за преглед на повеќе бемки и хируршко отстранување на мин 3....
    Преферирам приватно ако има некој искуство ..
    ПС. Кај Анчевски не би одела вадев папиломи па ми останаа лузни 2 години отпосле избледеа... (може до мојата кожа е, но би требало да проценат подобро ....)
     
  20. deniz333

    deniz333 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2018
    Пораки:
    1.026
    Допаѓања:
    1.314
    Пол:
    Женски
    Kaj doktor Daskalov mozete