1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Отстранување на бемки од тело

Дискусија во 'Тело' започната од blue.rose, 23 април 2010.

  1. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.541
    Допаѓања:
    95.399
    Пол:
    Женски
     
  2. gloryengland

    gloryengland Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    ti si vadela bemka i ok si e ?? daj togas kazi koja e taa lekarka, kade moze da otidam i da znam deka nema nisto da mi se sluci posle vadenje na bemkava..zasto koa otidov u drzavna cetvorica se sobraa i site prognoziraat po svoe... neznam vise kaj da otidam da znam deka ke mi kaze moze da ja vadis i da ja izvadam ili nemoze da ja vadis i da ne ja cepkam vise nikad...
     
  3. gloryengland

    gloryengland Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    a ti AngelofArh kaj bese za vadenje na bemkata i kakva ti bese, pod koza povrsinska ili od onie ispapcenine? i uste nesto,bese li prethodno na ispituvanje ti kazaa li smees ili nesmees da ja vadis zasto jas znam za eden slucaj na eden covek nisto ne mu bilo ama ete izvadil bemka mu kazale ok e nema opasnost i umrel mn brzo posle toa rak mu se stvoril...
     
  4. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.541
    Допаѓања:
    95.399
    Пол:
    Женски
    Мојата бемка беше од видот Плав Невус, темно кафена испапчена, со венец светло кафен околу неа кој се оформи по иритација од сонце минатото лето. Докторката штом ја виде рече дека мора да ја извадам, може да се случи поголема иритација и да се случи поголем проблем. Докторката се наоѓа во градска болница, онаа карши зелен пазар, Мери Стевковска и се си е со картонче, на товар на фонд и чини само 150 денари и 250 за во патологија. Не може да не е сигурно, се работи за хируршка интервенција, не е надрилекарство со премачкувања со течен азот или со што веќе мачкаат, на времето тоа беше модерно и ептен проширено. Твој е изборот, најпрво оди кај матичниот кажи му за што се работи и он нека те советува, потоа оди кај докторката, се враќа од одмор на 12ти и она ќе те советува најубаво ;) Само храбро и воопшто да не се вознемируваш, се работи за нешто што е сосема рутински и воопшто не боли, нема ризик и е сосема лесно и едноставно ;)
     
  5. gloryengland

    gloryengland Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    fala ti mn :) pa i ja ne se plasam,nemam strav od bolnici u princip i mn bev odlucna za ova,ama posle tie takvi prikaski so mi gi iznakazaa demek rak se stvaralo odma i deka nikoj doktor nemoze da ti garantira toa i nez tamu sto uste me uplasija,mada seuste stojam na stavot deka prvo treba da se ispita bemkata i od analizata ke se pokaze dali realno smeam ili nesmeam da cepkam... i gledam kolku lugje imaat izvadeno bemki i nisto ne im se slucilo mene samo dzabe strav mi nabivaat a znam deka niso nema da mi se sluci i deka nejkam uste da se matkam so bemkava.. ovie u drzavna mislam deka pojma nemaat.. nekoi mi vikaat idi na privatno .. ali ke idam prvo kaj maticniot pa posle kaj doktorkava so mi ja preporaca pa ke vidime sto kako .. mojava bemka e kao podkoza malecka e takva kafejava,ali deka e na celoto od estetski pricini sakam da ja izvadam i da ne stavam pudri vise...e i uste nesto da te prasam,dali treba da potpisam jas deka ke go snosam rizikot ili ete roditel zasto iam 17 ili takvo nesto uopste nema ako se utvrdi deka bemkata ne e opasna?
     
  6. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.541
    Допаѓања:
    95.399
    Пол:
    Женски
    Ама душо моја каков ризик какви бакрачи, секако дека треба родител да дојде, како прво си малолетна и не верувам дека ќе те пуштат во операциона сала без родител, иако се работи за рутинска операција, полесна и од вадење заб сепак мислам дека треба да бидеш во придружба на родител. Претпоставувам тебе мајка ти не ти дозволува да ја вадиш, и јас не знам зожто ќе ја вадиш ако е мала и не се приметува, знаеш некогаш од главата си патиме па си правиме секакви филмови дека ни се познава, дека сите не гледаат таму и слично. За тоа дека рак се стварало, види душичке, и мене ми го збореа тоа, но кај мене имаше друг проблем, започна да се шири па морав да ја вадам а и страв ми беше да не ја иритирам бидејќи беше на осетливо место. Со твој ум што да ти кажам, но мислам дека без знаење на родител не ни можеш да идеш а и не ти е препорачливо, покрај тоа што мислам дека нема да ти дозволат да ја извадиш. Со среќа па кажи како помина ;)
     
  7. gloryengland

    gloryengland Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    vazi ajde pa ke vidime sto ke bide..fala uste ednas :)
     
  8. thegirl2

    thegirl2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2011
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    39
    јас ги имам многу ама да ги вадам не ни помислувам многу страв ме фајќа :x
     
  9. AnGel.fire

    AnGel.fire Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    533
    Допаѓања:
    222
    Јас ве читам и ви се чудам :|
    Незнам зашто, али на бемките секогаш сум гледала како на нешто нормално..
    Имам на секој дел од телото, имам и на лицето и тоа не една туку пооооовеке, и на рацете, нозете...
    Никогаш не сум помислила да ги вадам и никогаш не ми биле комплекс :tmi:
    На лицето можеби имам околу 7-8, некои поголемии некои помали и никогаш ама баш никогаш не сум помислила за никакво вадење. Се чудам зашто толку се замарате :?: . Знам дека можат да бидат знак на рак и такви работи ама не сум имала сериозни проблеми со нив до сега и не ми сметале. За мене се нормална работа :D
     
    На sanjalica му/ѝ се допаѓа ова.
  10. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.541
    Допаѓања:
    95.399
    Пол:
    Женски
    Бемки имам и јас, и тоа не една стотици, ама оваа бемка што ја извадив и за кои зборуваме ние не се истите тие бемки, во рамнина на кожата наобични бемки. Се работи за Блу Невус, таа е дијагнозата, кој со текот на време започна да реагира од сонцето и да се шири, да солзи, сосем поразлична од вообичаените бемки, плус се наоѓаше на симтоматично место, на рамото, лесна беше за иритација од прерамки и слично. Штом веќе започна да го менува обликот решив да ја извадам и одлично сум решила, сега се мачкам со Контратубекс за да не ми се познава лузната и готово. Значи да се разбереме, да не започнеше да реагира немаше ниту јас да ја вадам, не ми сметала 25 години сеа ми смета, ама ете, минатотот лето сонцето ја реши квалитетно :lol:
     
  11. think-pink

    think-pink Активен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2012
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    5
    И јас имам многу бемки и нон стоп на лето ми се појавуваат нови. Имам извадено една поголема и испакната што ја имав на стомакот. Ја извадив пред 3 години затоа што цело време мене паметот кај неа ми беше, да не ме фати некој за стомак па да ми ја поткачи :D. Инаку претходно бев да ја снимам кај Анчевски, ми кажаа дека не е опасна, но бидејќи е на незгодно место, подобро е да ја извадам. Затоа што имаше подлабок корен, ми ја извадија хируршки, не со ласер. Операцијата трае нецели 10 минути, имав локална анестезија, ништо не се осеќа нормално :), и воопшто не е страшно. Веднаш потоа бемката обавезно ти ја праќаат на испитување и потоа ако резултатите ти се дека била бенигна тогаш се е ок (така беше кај мене), а ако резултатите покажат дека има малигни клетки тогаш се преземаат други мерки, т.е. се оди на друга операција каде што ти сечат дел од кожата одоколу за да не се прошири ракот, и ти прават биопсија на околните лимфни јазли за да се види да не случајно е и таму проширено. Значи муабетот не ми е да ве плашам :), туку едноставно да ви посочам дека во никој случај не треба да си дозволите некој да ви ги гори бемките, затоа што никој пред време не може со 100% сигурност да ви гарантира дека вас бемката не ви е опасна, тоа може да се гарантира само откако таа ќе се извади и ќе се испита. А ако е таа опасна со горењето може да се случат многу поопасни работи, како побрзо ширење на малигните клетки, и плус нема ни да имате можност да ви ја однесат на испитување и ако недај боже била опасна нема ни да дознаете на време за да си преземете мерки. Делот со снимањето кај Анчевски што ви го споменав, не е никаква биопсија, туку само бемката ти ја гледаат зголемено со апаратче што има лупа, и така зголемена ти ја снимаат на компјутер. Тие имаат програма заснована на алгоритам, кој според боја, големина и форма на скала XY ја рангира бемката дали е бенигна, на граница или малигна. Значи пак ќе повторам тоа не е 100% точно, со сигурност дека бемката била бенигна може да се открие само откако таа ќе се извади и испита. Затоа јас не гледам ама баш никаква опасност од вадење на некоја бемка што знаете дека ви сметала цел живот и постојано ја заштитувате, или ако видите дека таа променила боја или големина или форма. Баш е обратното, за такви "поризични" бемки многу е подобро да си ги извадите и да ви ги испитаат за да бидете и вие сигурни дека ништо немате.
     
    На glosipgirl, XMaN и AngelOfArh им се допаѓа ова.
  12. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.541
    Допаѓања:
    95.399
    Пол:
    Женски
    Епа редно време е некој да ме сфати ако не па, баш така Тинк-Пинк, баш како што напиша и ти, драго ми е што твојата бемка сепак била безопасна, јас сеуште чекам резултати од Патологија, мене ме заплаши малку ширењето на бемката и солзењето на истата па побрзав да ја отстранам, одамна имав намера но ете, пусти страв. :D
     
    На think-pink му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ana255

    ana255 Активен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2012
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Nikakvi hirurski intervencii. Ima eden lekar samo gi macka so nesto i gi snemuva se susat. Ako sakate ke vi dadam broj
    ako mozi da go napisis brojot i dali znajsh nesto poveke okolu toa dali e sigurno i kolku cini vadenjeto na benkata
     
  14. ana255

    ana255 Активен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2012
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    dali mozebi dosega ste slusnale za kremot Derma Tend mislam deka e efikasen samo se premackuvaat benkite i po nekolku dena sami pagaat megutoa dali nekoj mozebi go ima probano go nema tuka mozi da se poraca samo ne znam tocno od kade
     
  15. gloryengland

    gloryengland Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    epa ete bev i jas ja izvadiv taa bemka sto mi stvarase kompleks, so hirurska intervencija vo gradska kaj dr stevkovska mislam deka nekoj ja imase spomnato prethodno..i super e zenata ja izvadi vnimatelno bemkata nosev flasteri edno nedela dena bas sinokja izvadiv i ima samo edna mala ranicka, ke ja kupam onaa masta kontratubex i ke vidime ponataka.rezlutatite od patologija gi cekam i jas..a inace edna dr doktorka isto taka mi gi vide i dr bemki po teloto i me sovetuvase da gi vadam a prethodno neli da gi ispitam zosto sekoja ispapcena bemka moze da se siri i da ima nekoi promeni.. ama tie ne mi smetaat sega samo se nadevam deka nema da imam golema luzna i deka bemkata ne mi bila opasna... najdov edna strana ama na angliski pisuva za vadenje na bemki doma to est se stava na bemkite sok od nekoi rastenija ili se pravi kako pasta i tie isceznuvaat uspesno.. mislam deka bese sok od ananas, ajde poposle ke go stavam linkot pa procitajte pisuva ubavo i ima poise soveti :)
     
  16. gloryengland

    gloryengland Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    ana255 mozes da go pises i br ako ne ti e tesko :)
     
  17. ana255

    ana255 Активен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2012
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    и јас го барам бројот меѓутоа згрешив не го напишав јас ) се надевам дека имате некој совет да ме советувате бидејќи и јас сакам да извадам повеќе бенки не ми е страв воопшто сакам да најдам место посигурно и не знам колку пари чини вадењето на поголем број бенки, исто така д-р борко стојков од свети николе ги гори успешно со посебен рецепт кој го правел сам меѓутоа немам доволно информации доколку некој знае може да напиши број
     
  18. ana255

    ana255 Активен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2012
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    доколку знаете подетално известете ме колку пари е вадење на една бенка
     
  19. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.541
    Допаѓања:
    95.399
    Пол:
    Женски
    Повторно ќе кажам, вадење бемки во домашни услови со правени лекови кои не се испитани и признаени не препорачувам, јас ја извадив кај д-р Стевковска, јас ја препорачав, одлична е жената, јас имам поголема лузна, но мојата бемка беше и поголема, суште после месец дена нема резултати од патологија, но се надевам дека нема да имам проблеми. Креми, лекови, самоправски лекови и слично не се испитани и за разлика од овој начин на кој се одлучив јас носи големи ризици за кои нема кого потоа да обвините, не дај боже да дојде до таму, значи не дај боже, но замислете да направите проблем и потоа кој ќе биде виновен, ние овде на форумот кои советуваме или вие самите. Не знам што да ви кажам, јас не би ризикувала никако.
    Инаку вадењето чини 150 денари и 250 за на Патологија, вкупно 400 денари, речиси безболно, не ризично што е најбитно :!:
     
  20. gloryengland

    gloryengland Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0