1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Отстранување на бемки од тело

Дискусија во 'Тело' започната од blue.rose, 23 април 2010.

  1. ennaa

    ennaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2011
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    6
    фала ти многу на советот :)
     
  2. bejbi19

    bejbi19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2012
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    24
    Имам некои средни така што ме нервираат, не сакам воопшто да имам никакви :envy: Каде сте ги ваделе хирушки и колку чинело? Дали може да се вадат оние што се мазни со кожата? Како било вадењето и како после тоа, имало некој проблем или нешто, многу прашања знам, ама подобро да си прашам се што ми лежи отколку да се мислам :) И според мене мислам дека баш тие од државна болница не се преоптеретуваат со тебе и твојот проблем, после една операција во државна не би стапнала таму, а на приватниве им плакаш поскапо па подобра услуга ке добиеш :?:
     
  3. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.657
    Допаѓања:
    95.767
    Пол:
    Женски
    Прочитај малку поназад сите прашања ќе ви се одговорат, да не се повторуваме постојано, имаш одговор на сите прашања, само треба две три страни да разлисташ ;)
     
  4. strawberry06

    strawberry06 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    496
    Пол:
    Женски
    Мислам дека не треба да ги рчкаш секој има бенки јас иам 5 на лице па не се секирам.еден другар на татко ми од естетски причини извади бенка и по некое време доби рак на кожата.Не срами се од бенките тие те прават уникатна :)
     
  5. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.657
    Допаѓања:
    95.767
    Пол:
    Женски
    Бемките не секогаш се вадат од естетка причина, најчесто се работи за претпазливост, кај мене беше тоа, ризикот да ја поткачам и да направам проблем е многу поголем отколку да ја оставам. Затоа ја извадив, а дека под дифолт се појавува рак на кожа нема врска, како прво бемката иде на патологија каде се проверува, а дека може да настане компликации поголеми доголку се остави и касно се реагира е многу поверојатно од претходното.
     
    На glosipgirl му/ѝ се допаѓа ова.
  6. didi90

    didi90 Нов член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Zdravo...vaka imam benka na glavata nad uvoto ,taka golemka e 4-5 mil nad kozata i e svetla,ne e ni crna ni kafeava..ja imam od odamna, e sea neznam dali raste (valjda ne) ..koga se ceslam malce smeta (ja potfakam)...da se isisam pokaratko se poznava i toa me nervira.....ke moze li nekoj da mi kaze nesto ako znae ,da mi preporaca nekoj doktor i od prilika kolku e cenata ?! (a i dali boli).......fala mnogu:)
     
  7. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.657
    Допаѓања:
    95.767
    Пол:
    Женски
    Тие бемки кои се на ризично место се вадат по практика и без поголеми истражувања. Мојата беше на место каде се нафаќаат прерамките од прслукот и баш е незгодно. Исто е и со твојата, можеш да направиш дополнително проблем, да ја поткачиш со шишање, со чешлање и да ја разраниш а тоа е уште поопасно. Мој совет ти е доколку си од Скопје да си ја извадиш на Пластична хирургија во Хируршки центар. Јас со мојата до ден денес мака мачам, склона сум на создавање келуиди, па изгледа ко да имам пајак на деколтето, ама барем се отарасив, а планирам да извадам уште една, на едно уште понезгодно место, ама не се откажувам, оваа во иднина на пороѓај може да ми направи вистински проблеми, така да ќе ја извадам уште зимава.
     
  8. J.Ivanoska

    J.Ivanoska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2011
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    1.688
    Пол:
    Женски
    Незнам дали се наследствени или не, али од страната на мама сите имаат големи бенки. Во таа бројка влегувам и јас :) Тетка ми (на мама сестрата) има две големи бенки од двете страни на градите, точно на меѓу градите и мишките, на абсолутно истите места имам и јас. Многу ми сметаат, особено кога сум со градник, прерамките ми се вртат околу бенките и ужасно ме нервира. И се разбира немам само таму. Имам на грбот неколку големи, на стомакот 2-3 и под мишките (и двете) и секој пат кога се депилирам вложувам посебно внимание на овој дел, кај што се бенките. Дури бев уште во Бугарија, пред 3-4 години бев на преглед за да ми ги види специалист. Гледаше ги со лупа и ми рече, дека тоа е доброкачествен тумор. Секоја една од нив е склонна да стане злокачествен ако не се пазам. Ми преписа само млеко за сонце, 50 фактор. Ми препорача да се мачкам со млекото дури кога одам до продавница ( ми се стори малце претерано, али ја послушав). Во нај жешките денови секогаш се мачкам, ама веќе ми е преку онаквото и сум се решила да ги отстранам. Посебно пролетта , пред да тргнеме за Охрид ја чепнав едната на грбот и ми падна притисокот, крвеше слабо, не ме болеше, но ми се вртеше. Одма појдов кај матичната (близо до дома е нејзиниот кабинет). Таа ми кажа, дека кога ке се решам, сама да и кажам и ќе ми помогни да ги отстраниме сите што ми сметаат. Таа самата имала бенка на устата, што ја премахнала и се гледа сосем одблизу мала лузничка. И се решив конечно во нај скоро време ќе го направам и со големо задоволство ќе им кажам :hai: бај бај
     
  9. UnderTheSun

    UnderTheSun Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    15
    Кај ја вадеше сестра ти и колку ја кошташе? Јас исто сакам да извадам една на лицето не е голема милиметар дали е ама пусти страв да не ми остане лузна
     
  10. NeoMi

    NeoMi Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2011
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    4
    Општи прашања

    Колку кошта ласерско отстранување на бемки и дали се врши само во приватните клиники или има негде и во државниве?
     
  11. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Општи прашања

    колку што знам само во приватните а цената е солена...побарај на гугл...
     
  12. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Општи прашања

    колку што знам само во приватните а цената е солена...побарај на гугл...
     
  13. Maroon5

    Maroon5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2012
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    936
    Зависи од кој град си, кај нас секој месец иде доктор од Скопје, во еден козметички салон и ги гори бенките за 500 денари.
     
  14. Maya3112

    Maya3112 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    479
    Јас по хируршки пат пред 8 години имам извадено 2 бенки (едната на грбот и едната во долниот дел од стомакот) во исти ден.Операцијата беше со локална анестезија и за двете траеше одприлика 1 час.Не е ништо страшно,но се препорачува да се вадат бенки само ако навистина мораш да го направиш тоа :!: ,а не бидејќи лично ти сакаш да ги извадиш !!! Местото се шие со неколку конци,се оди на контрола на неколку дена и од кога се вадат конците местото се мачка со Контратубекс (мислам така се викаше кремата)
     
  15. Srce01

    Srce01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2012
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    23
    Можеби глупо е, али ќе прашам - Дали постои некоја крема за избелување на тие површинските бемки ... ??!
     
  16. theAristoCat

    theAristoCat Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    384
    Пол:
    Женски
    постои, Снежана се вика кремата и е розева во бело пакување. :)
     
    На Srce01 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Srce01

    Srce01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2012
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    23
    Навистинаа ?!?! :rofl:
    А каде може да се најде, и колку чини отприлика, и ако имаш искуство да ми кажиш нешто повеќе за неа ...
    Фалаа многууу .... :* :*
     
  18. theAristoCat

    theAristoCat Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    384
    Пол:
    Женски
    Да,да :)
    Јас ја најдов во парфимеријата „Тамара“ во Охрид, ама ич не ми текнува колку чинеше, само знам дека не е скапа :)
    Еве ти го бројчето што го пишува на пакувањето
    070/22 50 14 и
    3082 638
     
    На Srce01 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Srce01

    Srce01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2012
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    23
    Фалаа ти мноогуу, мноогуу ... :* :*
    Сега несакам да те замарам со тоа далии и за колку време има резултати (и дали воопшто има) ...
    Сепаак ќе се обидам да ја побарам ...
    Акоо има резултати (прво, ако ја најдам), те чеестаммм, да знаеешш ... ;) :* :* :*
     
    На TheSiki4ka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. mili4ka123

    mili4ka123 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2012
    Пораки:
    1.101
    Допаѓања:
    2.333
    Пол:
    Женски
    Бенките можат и да се горат со течен азот, но НЕ секоја..Прво треба да се разгледа,па ќе ви кажат. Јас сега скоро пред 1 месец, со упат од матичен, бев во Румунска болница, на 2 пати ме гореа,и верувале или не платив само 80 денари :) Инаку бенките на вратот ми беа и ми сметаа бидејќи цело време ми се закачуваа на блузичките :worried:
    Но како што реков, со 2 горења, и за 2 недели ми паднаа :D
    И редактирам бидејќи заборавив да додадам.. Коренот на бенката НЕ се чепка со ова горење, затоа и не е опасно, туку само таа површински се отстранува, и најлоштото што може да се случи во овој случај е бенка пак да израсне на тоа место (но тоа и не е толку страшно :lol: )