1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Отстранување на мирисот на цигари

Дискусија во 'Дом' започната од katka-slatka, 16 јуни 2010.

 1. katka-slatka

  katka-slatka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  296
  Допаѓања:
  46
  Е девојќи кажете ми како се справувате со мирисот од цигарите во домот. Мал е станот и мириса на цигари неподносливо. Пердињата веќе фатив навика да ги перам секој два до три дена, е не можам секој ден,па. Имам од овие едни спрејови што прскаат на 10 мин,едно што се уклучува во штек,ама пак ништо. Кога сум дома,мора да биде нон стоп вратата отворена. А недај боже да не нема дома цел ден, станот буквално смрди. Значи сакам да прашам некаде сум зачула ама не сум разбрала нешто сол се става не знам каде. Ако знае некој нешто пишете... :) ;)
   
 2. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.016
  Допаѓања:
  198.830
  Пол:
  Женски
  Па јас знам дека помагаат миризливи свеќи... или обични, не мора да се миризливи, битно кога горат го собираат чадот од цигарите. Ако сте дома пушачи, пушете на тераса, надвор, пред врата, било каде, само не дома. Јас познавам многу такви пушачи што никогаш дома не пушат, ете и свршеникот мој дома не пуши (ептен ретко ако го мрзи надвор да излезе).
   
  На LUCERKA му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.713
  Допаѓања:
  150.528
  Мирис од цигари само со прекречување,перење теписони,завеси и сунгерите од гарнитурата на хемиско,никако поинаку не може...многу е подмолен,упива и никако не може да се отстрани.
  Од чадот се прави слој како смола (добро не ја замислувајте како онаа од дрвјата) која длабоко убива и нема начин освен со детално чистење да се отстрани.
  Инаку,во Џамбо имаше како брикети малечки,зрнциња во различни мириси што се ставаат во пепелникот и ослободуваат убав мирис кога се гаси цигара или ќе се истресе жарче,ама не го сметам за решение,освен гости ако ви дојдат нема надвор да ги терате,сепак домаќините дисциплинирано надвор да си ги дувкаат за да имаат миризлив и пријатен дом. :D
   
 4. katka-slatka

  katka-slatka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  296
  Допаѓања:
  46
  Фала ви за коментарите,инаку свекички има насекаде,како демек го збира димот,ама ништо. На терасата ке пушиме,ама мал е станот и доволно е еден ден во неделата да се собереме друштво... Сепак фала ви...
   
 5. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.453
  Пол:
  Женски
  Јас имам другарка што пуши 2 кутии цигари на излегување, а дечко и пуши повеќе. Кога се собираме така во стан, нема шанси мирисот да се отстрани, само они двајца во вечер пушат 5 кутии, а другите ?
  Треба цунами да помине за да ги исчисти воздухот. Се сум пробала, од свеќи до оние како кандилца, доле стои свеќичка а горе некое миризливо масло испарува. И аспираторот го уклучував, демек влечел...ништо.
   
 6. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.994
  Исто и кај мене дома беше пушална. И јас и мајка ми и татко ми сме пушачи. Смрдеше цела куќа уште од врата кога ќе влезеш. Иако сум пушач сепак ми сметаше. Ама веќе од кога се направи генералка дома со кречење, перење теписи, завеси и се, стапи на сила законот за не пушење дома. Ниту гости кога ќе ми дојдат. Лето е, не е ладно надвор да седнеме во двор и да го испиеме кафето со цигара. И тоа другарки кога ќе ми дојдеа што се кријат од домашните дека пушат навасуваа по 10 цигари да се изнапушат да ги држи. Сега вака, на кој му се допаѓа арно, на кој не не мора да доаѓа.
   
 7. baguf4e

  baguf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  3.080
  Допаѓања:
  6.747
  Пол:
  Женски
  Ах и јас страдам од ова.Лично јас и сестра ми не сме пушачи,ама мама и тато се.Најчесто миризливи свеќи и глејд освежувач-најдобар е. :)
   
 8. bluberry

  bluberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  341
  Ова е тежок проблем.Јас сум пушач,но кога некој кај мене дома во соба ми запали цигара јас не можам да спијам три дена ми мириса на цигари во собата :tmi:
   
 9. Ema.Sk

  Ema.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  1.311
  Допаѓања:
  4.758
  Перење теписи , бутање завеси во машина за перење :lol: , цел ден отворен прозор ( сеа летно време :!: ) , малце освежувач и секогаш свеќи навечер ако седиме со другарки запалени .. ем атмосфера ем убаво мирисаат од океан и од лимон :lol: :inlove:
   
 10. LaChiquita

  LaChiquita Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јули 2010
  Пораки:
  586
  Допаѓања:
  463
  Додека се пуши во собата можете да запалите свеќи, не мора да бидат миризливи, може и обични. Дефинитивно помалку ќе мириса... ЈАс ги купувам оние на Глејд, а последно од Солун купив од Икеа свеќи кои беа по 1 евро...мирисаат преубаво и плус после не се ни осеќа мирисот на цигари.
   
 11. Iva-Mici

  Iva-Mici Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  237
  Многу тешко се отстранува мирисот, а и дури ги пожолтува и ѕидовите,поготово ако ти е бело кречено... :doh: Нема попаметна опција од пушење на тераса ;)
   
 12. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  3.327
  Допаѓања:
  5.841
  Кај мене дома само татко ми е пушач и излегува на тераса да пуши и не е важно дали е пролет,лето,есен или зима.Цело време е на тераса.
  Имам комшика која дома пуши и ќе земе во еден огормен сад-како тањир е нешто и ќе настава свеќи ,ќе ги запали и вика дека тие го собирале чадот од цигарите.
   
 13. RedRose97

  RedRose97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јули 2010
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  158
  Јас имам слушнато дека содата бикарбона помага. Стави ја во пепеларата и ем ќе ги чистиш полесно ем ќе мириса поубаво. Пробај и со растенија, има видови кои го собираат чадот од воздухот. Но сепак најдобро решение е да не се пуши во домот.
   
 14. Neytiri

  Neytiri Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.289
  Допаѓања:
  2.457
  Пробај со „Туласи“ миризливи стапчиња ми казжуваа дека не се осекал чадот...
   
 15. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.594
  Со еден пушач во нашиот дом е исто како со 3 во некој нормален :^)
  Да, татко ми е никотинохолик кој не се ни мачи да проветри, него не му пречи ништо од мирисот на цигарите, јас и мајка ми сме имале осетливи носиња според него :^)
  Нејсе, се сеќавам еднаш на една презентација на Кирби, покрај многуте употреби, една беше прочистување на воздухот.
  На специјален хартиен филтер се капнува било какво етерично масло по желба и за половина час до еден час го врти целиот воздух во просторијата, како да не било ништо.
  Арно ама 3500 евра за Кирби јбг, немам.

  Сакам да прашам дали некој го има оној јонизаторот за прочистување на воздух Дормео, во облик на јајце и дали е ефикасен?

  Инаку сме пробале со миризливи свеќи и стапчиња и озонери и суви цветови и џабе е се'...
  си мириса и точка.
  :(
   
 16. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.894
  пробајте со сода-бикарбона,ставете во едно филџанче во денвната во некое аголче и ке собира,јас така пробав кај алиштата каде што ги чувам,мирисаше многу неубаво,ставив и се изгуби миризбата,а и свеките Air wick лаванда се многу јаки,сигурно ке помогнат :)
   
  На BettyBoop25 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.809
  Јас пушам на подотворен прозор т.е. врата во кујна и непушачи кои доаѓаат на гости ми велат дека не се чуствува мирисот. Ама секако само тој простор ми е резервиран за пушење. Малку ги ограничувам гостите ама што да правам, навистина мириса :(

  Air Wick и антитабак свеќите се многу добри и помагаат. Завесите дома исто многу го тегнат никотинот, па јас избегнувам да имам завеси, а тие што ми се во дневна редовно ги перам. Отприлика ете тоа е чарето, или навистина пушење на подотворен прозор.
   
 18. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.333
  Со оглед на тоа што неможам да си го скратам задоволството за пушење цигари и пиење кафе, така почесто си перам завеси, купувам миризливи свеќи а во последно време ми се погодија оние од ервик миризливи масла што се ставаат на апаратче па во штекер. Мада и прозорот ми е секогаш подотворен на пола да може често да се проветрува.
  Е тоа е, нема спас само може да се камуфлира миризбата ама не и да се уништи 100%.
   
 19. Sweety-Tweety

  Sweety-Tweety Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2009
  Пораки:
  994
  Допаѓања:
  500
  Видов во Џамбо има едни миризливи како камчиња се (ванила, некој морски мирис, лаванда) се ставаат во пепелникот и ако оставиш цигара на него се шири мирис. Убави се. Свеќите помагаат и озвежувачите за простории, ама сепак најдобро е да не се пуши внатре или пак со отворена врата или прозор.
   
 20. Neytiri

  Neytiri Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.289
  Допаѓања:
  2.457

  Да јонизаторот исто така помага колку-толку во комбинација со миризливи свеки или спреј или па како што реkов погоре Туласи мислам дека ќе биди успешно или барем многу подобро