1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Отстранување на црвенилото после чупање на веѓи?

Дискусија во 'Лице' започната од Vaga03, 18 мај 2011.

 1. Vaga03

  Vaga03 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  4
  Како може да се отстрани црвенилото? ..Само без никакви креми ве молам
   
 2. Jovanna.I

  Jovanna.I Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2011
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  20
  Пол:
  Женски
  Може со краставица, јас така си правам.
   
 3. Vaga03

  Vaga03 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  4
  Добра идеа! :) Баш ќе пробам, фала.
   
  На Jovanna.I му/ѝ се допаѓа ова.
 4. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.343
  Златно компирче!
  Мене ми помага многу, додуша ретко се зацрвенувам оти и ретко се кубам последно ,ама порано додека ми беа тенки веѓите редовно го користев.

  И после си го јадев ]:) :rofl:
   
  На Special.Someone му/ѝ се допаѓа ова.
 5. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.629
  Допаѓања:
  21.961
  Пол:
  Женски
  Јас пак пред да ја земам пинцетата за кубење, го мачкам делот кај веѓите со бекутан и постигнувам двоен ефект: 1. со самото мачкање си правам некоја линија-форма по која се водам за време на чупањето и 2. потоа немам црвенило затоа што додека да завршам работа кремчето се впило во кожата. :)
   
  На Lile_05 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. verica94

  verica94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  298
  Допаѓања:
  28
  Пол:
  Женски
  измиј го со вода лицето и почекај 5 10 минути
   
 7. Beauchamp

  Beauchamp Популарен член

  Се зачлени на:
  4 септември 2011
  Пораки:
  1.930
  Допаѓања:
  5.607
  Пол:
  Женски
  Да, краставица или компир,имаше едно време и една крема во авон за смирување на црвенило,ама добро чим неќеш крема,тогаш другиве опции :)
  Ја лично воопшто не се замарам за црвенилото, ќе почекам 10,15мин и ќе се повлече одма и готово 8)
   
 8. Emotional123

  Emotional123 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  8.447
  Допаѓања:
  39.589
  Пол:
  Женски
  Јас не ставам ништо, иако премногу се зацрвенувам после кубење. Но за 15-20 минути само поминува.
   
 9. ani22

  ani22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2010
  Пораки:
  585
  Допаѓања:
  303
  јас имам еден проблем незнам дали е за тука , ќе ми простите
  од ко почнав да ги депилирам веѓиве исто и да ги чупам местото не прима ни крема ни пудра ништо.. стои бело.. го мачкам цело лице со пудра и течна и камена ма каква и да е не прима само тој дел стои бел и мн грдо изгледа.. се надевам ме разбравте .. некое решение ? :)
   
 10. ivance5

  ivance5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  226
  Допаѓања:
  196
  Мене многу ми помага Бекутан пудрата бебешка за тело. Таа најмногу смирува црвенило
   
  На Chocoholic му/ѝ се допаѓа ова.
 11. gothchick

  gothchick Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.451
  Допаѓања:
  1.503
  Јас ништо не правам, чекам само по себе да си исчезне. Освен ако не се брзам за нешто, е тогаш ставам помада и толку.
   
 12. Chocoholic

  Chocoholic Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2011
  Пораки:
  747
  Допаѓања:
  987
  Кај мене брзо се повлекува црвенилото, но сепак ставам витаминска крема и бекутан бебешка пудра
   
 13. Justice.Girl

  Justice.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  295
  Допаѓања:
  212
  Пол:
  Женски
  И јас ги чупам веѓите (на козметичар) и оставам само да ми помине црвенилото :) Поминува само, по час или два :)
   
 14. Sanniii

  Sanniii Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2011
  Пораки:
  1.291
  Допаѓања:
  3.113
  Пол:
  Женски
  Најчесто ги чупам веѓите кога не треба да излезам никаде после тоа.
  После чупањето не ставам ништо, црвенилото после час - два, исчезнува.
  Но, ако ги чупам веѓите кога би требало потоа да излезам, ставам крема или пак бебешка пудра. ;)
   
 15. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  55.000
  Пол:
  Женски
  Пробајте пред чупањето да ги поминете веѓите со топла вода. Од топлината, порите на кожата се отвараат и потоа е многу полесно и побезболно да ги исчупате. А по чупањето, ќе се јави сосема мало црвенило што за брзо време ќе се повлече. :)
   
 16. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.556
  И јас ништо не ставам, само си поминува :D Може само да си измијам лице и крем да си ставам ама па и немам кој знае колку црвенило
   
 17. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.798
  Ставам малку пудра, ама за 15 мин. самото се губи.
   
 18. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.349
  Пол:
  Женски
  Јас ништо не ставам, само од себе си врви.
  Ако ептен е црвено и не спаѓа црвенилото може да подржите коцка мраз или исечкан круг од ладна краставица. Или ако немате ни едно ни друго земете една чаша наполнете ја со ладна вода и подржете ја така.
   
 19. Elenuskaa

  Elenuskaa Популарен член

  Се зачлени на:
  11 септември 2011
  Пораки:
  1.865
  Допаѓања:
  2.037
  Најчесто после депилациа ставам бекутан масло и кога се правам сама и кога депилирам друг :)
   
 20. FeminkaDoKraj

  FeminkaDoKraj Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2012
  Пораки:
  161
  Допаѓања:
  49
  читав негде незнам на која страница дека пред чупање се поминувало со мраз на веѓите...е сега дали беше за побезболно чупање или за смирување на црвенилото...или пак можеби и двете не сум сигурна...пробајте и кажете..позз :D :)