1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Отфрлени/напуштени миленици

Дискусија во 'Дом' започната од icegirl, 18 април 2013.

 1. icegirl

  icegirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2011
  Пораки:
  75
  Допаѓања:
  29
  Дали би посвоиле/вдомиле ваков миленик ако досега не сте го направиле тоа без разлика на расата и дали мислите дека овој проблем ќе се реши во брзо време ако ништо друго бар во главниор град?
   
 2. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.296
  Проблемот нема да се реши нит во брзо нит во подалечна иднина нит во главниот Ви град нит во било кое место на РМ. Како прво немаме таква култура а како второ свеста на нашиот народ е отидена у пм. :)
  Не секој има услови да чува дома миленик и не секој има средства да чува миленик како што треба а не само колку да се каже дека чува миленик. Да се разбереме тоа е и обврска.Кој сака и чува и вдомува а кој не сака и да му платиш нема да го придобиеш.
  Далеку сме ние од она што го гледаме на ТВ како функционира во развиените земји. Не само што имаат такви екипи на луѓе туку и место каде да ги вдомат привремено за евентуално нивно вдомување од некој граѓанин кој решил да чува миленик.
  Лично, имам вдомено и чувам мачка. Се омачи мачката на братучетка ми и наместо да ги фрла мачињата по села и ѓубришта ги даде на тие што навистина сакаа да чуваат миленик.
  Од улица имам вдомено 1 кутре т.е со помош на сите деца од маалото каде што живеев порано. Не беше некоја раса ама многу слатко кутре беше. Се грижевме сите заедно (од храна до вакцинација) и го чувавме во куќарка пред влезот.
   
 3. HoneyAxl

  HoneyAxl Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2013
  Пораки:
  273
  Допаѓања:
  150
  Пфф колку до сега мачиња сум чувала иако тоа било 2-3 месеци бидејки моиве дома хејтаат мачки само ја ги обожавам |( и тоа сите ми се соберени да се искажам поубаво од улица,значи не делам расно нерасно едноставно сите имаат душа не се бездушни а уличниве да се изразам така имате страв од нив да не се наполните со болви е кај ви е сега паметот од толку влакна на животинчето они да дојдат кај вас кои немате влакна?! значи многуу ме нервира кога некој ке каже џукела ја тој израз не го користам и немам намера..инаку на доста мачиња и кучиња сум им помогнала да си пронајдат домче! :!: :D
   
  На hermosa и kikkki им се допаѓа ова.
 4. mil4ence

  mil4ence Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  173
  Секој ден очекувам да се појави на вести: „Се отвори Животинска полиција која ќе ги стационира сите животни во Македонија“. Сум сонувала за тоа да се каже од мала. Но, тоа изгледа ќе остане само сон ако не помогнат другите... :|
   

  Прикачени фајлови:

  • large (11).jpg
   large (11).jpg
   Големина на фајлот:
   78,9 KB
   Прегледи:
   166
  На buba4e89, Flower123123 и hermosa им се допаѓа ова.
 5. hermosa

  hermosa Популарен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2011
  Пораки:
  2.875
  Допаѓања:
  4.605
  Пол:
  Женски
  Mногу ги сакам напуштените животни и не правам разлика меѓу расно и нерасно,сум чувала бездомни мачиња ете мачката која ја чувам сега била бездомниче гревче во паркот ја оставиле како бебенце и многу ми е жал за сите бездомни животинчиња помагам колку можам,па и они имаат душа како нас и срце кое чука како нашето.Tреба подитно да се делува,кога би имала средства прво би ги засолнила сите напуштени животинчиња ;( .
   
  На mizerija и mil4ence им се допаѓа ова.
 6. mil4ence

  mil4ence Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  173
  Денес кога се враќав дома видов мало маче да се каже од 1.5 месец и беше многу диво. По пола саат бркање околу паркингот го фатив и го смирив со галење. Кога го свртив на грб имаше што да видам! ;(
  Мaчето имаше кила, а знаете дека тоа мора да се оперира. Неможев да го земам со мене дека требаше да фатам автобус и би сакала пак да го сретнам и да го однесам на ветеринар... :(
  Ве молам, ако најдете некое маче макар и да е диво земете го во раце фатете го... Ќе се смири и јас имам сега гребаници на рацете цела сум осакатена, но сакав да помогнам и да го научам на луѓе зошто тие даваат храна на оние милите мачиња што сакаат да се галат, а не на диви и жгољави мачиња... :toivo:
   
  На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Crystals21

  Crystals21 Активен член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2014
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  63
  Многу пати сум сретнала напуштени кучиња по улициве... дури и расни... како далматинци (2 досега сум нашла напуштени), златен ретривер (еден само) и самоејд (и тој е еден). Има сега едно куче по улиците во Центар се шета... Лео го крстивме со сестра ми зошто многу личи на Леонбергер. :D И многу е мил, знае да фаќа стап и да го врати, не е потребно на ланец да оди зошто цело време е покрај нас и не обрнува внимание на другите многу, а и не се тепа со други мажјаци што значи дека не е територијален.
   
 8. Flower123123

  Flower123123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 септември 2016
  Пораки:
  303
  Допаѓања:
  593
  Пол:
  Женски
  Cuvame ulicni kucinja pred zgrada, ne isprakaat sekade, pa i trcaat po avtomobilot koga se vozime da ne ispratat. Tolku sme vrzani za niv, sekoj den gi hranime, pa vodicka, pa toplo za ladnite denovi da ne e na cement, i gi mavaat drugite kucinja, pa toa e nivna teritorija, niven dvor, mnogu se smesni :)
   
  На Vitaly му/ѝ се допаѓа ова.
 9. mizerija

  mizerija Активен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2016
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  65
  Пол:
  Женски
  Во Капиштец,карши Рамстор,поточно Златна копачка,стално седи едно куче.Никој не го зема,втора година го гледам како седи под дрвјата.