1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Отчукување на срцето на бебето

Дискусија во 'Бременост' започната од koritsaki, 30 септември 2010.

 1. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.296
  Допаѓања:
  99.670
  Пол:
  Женски
  Denes bev na doktor otcukuvanjeto na srceto na moeto bebe e 158 vo minuta. Me interesira dali preku ova moze da se doznae polot na deteto (bidejki mene doktorkata mi kaza deka otcukuvanje nad 140 znaci devojce) pa kazete mi gi vasite iskustva :) inaku ne mi e biten polot normalno, sto i da e da bide zivo i zdravo :)
   
 2. ivanceto1984

  ivanceto1984 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 септември 2010
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  3
  Јас искрено прв пат слушам за ова,а имам родено две дечиња.За првото многу рано ми кажа за полот некаде можда 14 недела,а за второто многу касно па можда и 28 недела.Се криеше :lol:
   
 3. d.Darla

  d.Darla Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  661
  Допаѓања:
  160
  А дали знаете колку е нормално да биде отчукувањето на срценцето на бебето, во 6 и пол месеци бременост?
   
  На Badgirl996 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.504
  Допаѓања:
  195.482
  Пол:
  Женски
  Отприлика од 120-130, може и до 150, некои велат и до 180. Тоа не е ништо страшно, сосема е нормално, исто е и кога ќе се роди бебето. Како што ќе расте детето, така ќе се намалува вредноста, т.е ќе биде иста како кај здрава возрасна индивидуа.
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 5. d.Darla

  d.Darla Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  661
  Допаѓања:
  160
  Мислам дека докторот ми запиша 156 ако ен се лажам, а ми рече дека имал плодот тахикардија . па испитував хормони на штитна, кои пак излегоа ок...
   
 6. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.504
  Допаѓања:
  195.482
  Пол:
  Женски
  Па ако ништо друго не ти кажал, веројатно не е ништо страшно. Претпоставувам дека ќе ти кажел нешто повеќе околу тоа, ама можеби е од оние гинеколози што чекаат да ги прашаш, наместо да ти кажат се' што треба.
   
 7. d.Darla

  d.Darla Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  661
  Допаѓања:
  160
  хаха, богами, ако ен прашам тешко кажува, ама сега прашав дали тоа е се и рече да :)) јас и повеќе не прашав дека збунета.Иначе фала за секогаш брзите одговори ;)
   
 8. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.296
  Допаѓања:
  99.670
  Пол:
  Женски

  хмм како што мојот доктор ми рече сите бебиња имаат тахикардија. Исто така ми кажа дека порано верувале ако срцето отчукува над 140 е женско а ако е под 140 е машко бидејки кај женските срцето побрзо чука. Не верував баш во вакви работи но ете кај мене испадна така. Во 12 недела чукаше 156 , потоа се зголемуваше 160 и потоа го дознав полот. А инаку зашто ти дал да правиш испитувања? :^)
   
 9. d.Darla

  d.Darla Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  661
  Допаѓања:
  160
  Испитувањата за хормоните мислиш, за штитната жлезда? Па не знам, да не имам проблем со неа, па затоа да било отчукувањето 165. Ама кога испаднаа ок резултатите,не ми кажа ништо да пијам лекови , аи го прашав дали е страшно, ми рече не. ТОа беше се.Знам само дека било поврзано со пулсот на мајката, ако е повисок.
   
 10. brankajakimovska

  brankajakimovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 април 2011
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Vo koja nedela treba prv pat da mu otcuka srceto na plodot? I dali 7-ta nedela veke e docna i sto znaci toa?
   
 11. aleksandrice

  aleksandrice Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2011
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  21
  Devojki, od sopstveno iskustvo, vo bremenosta so prvoto dete otcukubanjata postojano mu bea na 180 a nekogas i do 220. Lezev na patoloska, me tretiraa so dijazepami i sl. Ispitav se....od hormoni, srce, krv...se e ok...samo i jas i bebus imavme nezdrava tahikardija....No sega bebus ima 3 godini e zdrav (pu pu pu). Ni T od tahikardii.Ama...eve vtora bremenost i ista prikazna. Uteha mi e toa sto ako se e ok....ne bi trebalo da ima posledici vo ponatamosniot zivot na bebusko...

  [mod-kirilica:1vnsz24e][/mod-kirilica:1vnsz24e]
   
 12. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  820
  Кај мене бебушот има отчукувања 168 и докторот ми рече дека тоа се сосем нормални отчикувања кај бебенце. Не ми спомна никаква тахикардија или нешто слично. :?: Баш ќе го прашам оваа недела кога ќе одам на контрола.
   
 13. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.981
  Кај мене е 134 отчукувањата на срцето и ми кажаа дека е момченце, така да како што пишува и во претходните постови може донекаде и има вистина во тоа дека под 140 е момче,, а над 140 е девојче, па којзнае , ете мене ми кажаа дека носам момче и докторката рече дека супер е се за сега и отчукувањата му се нај нормални.
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 14. sandra.v

  sandra.v Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 септември 2010
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  10
  девојки едно прашање:во која недела почнува да се слуша срцето на бебето?ве молам за одговор кој знае.однапред ви благодарам
   
 15. loki.c9

  loki.c9 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2012
  Пораки:
  478
  Допаѓања:
  201
  од 5 недела мислам
   
 16. sandra.v

  sandra.v Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 септември 2010
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  10
  ти благодарам!а 5 недела гастикулациска или обична?
   
 17. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  556
  кај мене го слушнавме во 6 недела според ехото ;)
   
 18. Unique.chick

  Unique.chick Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  2.390
  исто ти е и гестациските недели траат 7дена како и обичните.
   
 19. cecilia

  cecilia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.329
  Допаѓања:
  1.193
  Зависи од опремата на докторот, колку посовремена толку порано. Мене во 6та гестациска недела ми регистрираа срцева реакција.
   
 20. loki.c9

  loki.c9 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2012
  Пораки:
  478
  Допаѓања:
  201
  jas sum vo 6 ta nedela bremena i srcevata akcija e 118 znaci li toa deka e masko? Pozdrav