1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Отчукување на срцето на бебето

Дискусија во 'Бременост' започната од koritsaki, 30 септември 2010.

  1. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Во 6 недела е прерано да се одреди полот на бебето дали ќе биде машко или женско и мислам дека толку рано не се гледаат срцевите отчукувања на бебето :?:
     
  2. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    кај мене се движеше од 100-120 и бесе машко значи по се изгледа голем е процентот на точност срцевите отчукнувања со полот
     
  3. Micika80

    Micika80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    295
    Јас во 7 недела бев за срцева акција.
    А ова со полот и отчукувањата не ми е воопшто веродостојно. Може да се погодила коинциденција,не верувам дека е правило. Ако е така, докторите ќе го кажат полот уште на првиот преглед, нема да чекаат да помине 15-16 недела за да може да утврдат пол.
     
  4. loki.c9

    loki.c9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2012
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    201
    се слуШа како не. со вагинално ехо, така мислам затоа што цитав во некои постови дека ако била срцева акција под 140 машко било а над 140 женско па затоа прашав. фала на одговор
     
  5. butterfly.mk

    butterfly.mk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.079
    која недела му го слушнавте срценцето на ехо ?
     
  6. gladiola

    gladiola Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2012
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    130
    Jas vo 6ta nedela prv pat mu go slusnav srcenceto toa custvo nikogas Nema da go zaboravam. Bev vo sistina zoshto pokrvarev i jas pomisliv na najlosoto i doktorot mi vika se e vored so bebeto slusni ima srceva akcija lele togas uste poveke pocnav da placam no od radost
     
  7. butterfly.mk

    butterfly.mk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.079
    јас во сабота сум на контрола,веќе ќе сум 7 недела,би требало и јас да го слушнам :inlove:
     
  8. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Мене контролата за срценцето, ми е закажана во 8та недела. И сега само на тоа мислам.
     
  9. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Бев вчера и го слушнав срценцето :l: душичка на мама...дури и солзичка пуштив од радост.
    На 8 недели и 1 ден.
     
    На HappyS, delvi, belisima88 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    јас си го видов срценцето на 6 недели +4 како само слатко си чукаа :inlove:
     
  11. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Мојата докторка кога го слушнавме срцето ми рече дека брзо му чука, но дека било нормално.
    Прв пат слушам дека тоа има некаква врска со полот на бебето, ама јас сега малку се загрижив.
    Сега ги гледав резултатите и читам Heart Rate 176 bpm, тоа е тоа? :?:
    Ако твоево во 6 недела е 118, а моево во 7 недела и 7 дена е 176 стварно ми е чудно, зошто разликата ептен голема ми се гледа! :?:
     
  12. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Немам искуство на темава, но од она што сум го читала, можам да ви кажам да не се плашите за наглите промени на бебето во првите недели. Значи најдов некаде еден податок во кој се вели дека доколку бебето се развива со ист интензитет цела бременост како што се развива во првите недели, би требало да тежи 1.3 тони кога ќе се роди. Така што, мислам дека тие нагли промени во првите недели не се за загрижување, особено ако самиот лекар не ви укажал дека нешто не е во ред.

    И имам читано исто дека обично во првите недели бројот на отчукувања кај бебето може да го надмине бројот на отчукувања на мајкатах2 а со текот на бременоста се регулира.

    Не сум доктор де, ама од она што го имам прочитано и чуено вака лаички, да ве смирам барем да не мислите веднаш на најлошото. :) Сепак докторот го има последниот збор.
     
    На Jagoda123 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.313
    Мојот гинеколог ми закажа преглед на првиот ден од шестата недела за да провериме дали има срцева акција или не! Сега читам нешто низ сајтовите за срцева акција и некако ми се чини дека е рано на 6 недели и 0 дена бременост да го слушне отчукувањето на срцето! Што мислите вие? Да го презакажам ли прегледот неколку дена подоцна кога ќе бидам 6 недели и 4 дена? Дали тогаш би биле поголеми шансите за да има срцева акција? И се случило на некоја феминка да го слушне отчукувањето на срцето во почетокот на шестата недела од бременоста?
     
  14. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    јас го видев како си тупкаше на 6 недели и некој ден... само докторот не ми пушти да си слушам... инаку си видов како трепкаше срцето мое убаво :inlove:
     
  15. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    jas pred dva dena bev na eho i mnogu bese mirnicko si uzivkase, ama mu go slusnavme srcenceto kako na pilence uff edvaj cekam da si go rodam
     
  16. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    синоќа го слушнав срценцето леле само како си чукаше слатко слатко... убавото мое бебенце душичка на мама.. :inlove:
     
  17. elenn

    elenn Активен член

    Се зачлени на:
    29 август 2013
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    21
    здраво сноу квин читам дека контролата за срценцето ти била закажана за 8 ма недела и дека веќе си го имаш одамна слушнато срценнцето на бебето.прекрасно :inlove:
    сакам да те прашам кога прв пат беше на гинеколог во која недела и рано ли беше па ти закажаа наредна контрола за срценцето?
    јас вчера бев и сум 5,5 г.н (тоа е 6-та недела?) но сеуште нема срцев ареакција има само добра почетна циркулација (незнам што тоа значи?)инаку ембрионот е 2,8мм така пишува. Ми закажаа контрола за 10 до 14 дена за срцева реакција, ама многу се плашам :(
    читам насекаде дека кај некоии во 6-та недела имаат видено срцева реакција. како ќе издржам 10 дена? :?: ве молам која нзае нека ми пише :(
     
    На kostadinka24 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Jeny

    Jeny Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2011
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    230
    за неколку дена треба првпат да го чујам срценцето на моето бебуле. Сакам да прашам дали е возможно и маж ми да биде со мене, сакаме заедно да го слушниме тоа најслатко пулсирање на нашиот нов живот :)
     
  19. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    секако дека да.. тој може да доаѓа со тебе на секоја контрола да си го види бебулето :)
     
  20. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    џенј-мм секоја контрола иде со мене :) нормално дека може :)

    јас до сега 2 пати го слушнав срцето на бебуш,брзо чукаше душичето мое :)