1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Отчукување на срцето на бебето

Дискусија во 'Бременост' започната од koritsaki, 30 септември 2010.

  1. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    И јас прв пат кога отидов на лекар бев 5.5 недели :)
    Па ми закажа докторката контрола за наредната недела, и веќе го чувме срцето :inlove:
    Сега на 31.5 недели срцето чука 154 bpm
     
    На BeloMache му/ѝ се допаѓа ова.
  2. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    денес пак си го слушнав срценцето :inlove:
     
    На BeloMache му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Како со гледавме на цтг од 120 до150 цукасе. Понекогас и 170 или 160.. докторот вели бебеските срца цукат двапати повеке од насите...
     
  4. iva-na-na

    iva-na-na Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2013
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    18
    преубава тема ме разнежни, се потсетив на времето кога со мм со заедничка подршка успеавме да поминиме трнлив пат .. и она што велат после дождот иде сонце, моментот кога имаше срцева реакција.. ,кога за прв пат го слушнавме срценцето на нашата гордост Матеј, не издржав и се расплакав, емоциите ме совладаа пред др Бато.. :$ :$ денес се секавам на тој момент и си го слушам срцето мало како чука додека се гушкаме, и се прашувам дали господ ке ми дарува уште едно детенце... надежта последна умира..
     
    На BeloMache му/ѝ се допаѓа ова.
  5. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    Мамички јас заборавив гинекологот колку ми кажа за срцето на бебечето, колку чука. па еве слика, дали може да видите која бројка го означува тоа?
     

    Прикачени фајлови:

    • srcetooooo.jpg
      srcetooooo.jpg
      Големина на фајлот:
      290,5 KB
      Прегледи:
      660
  6. MrenaRiba

    MrenaRiba Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2013
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    1.282
    Пол:
    Женски
    Јас бев вчера за срцева реакција на бебето.Го слушнав како чука,срценце мало.Отчукувањата на бебуш му беа 132 во минута,па дали тоа значи дека е машко,бидејќи така прочитав или не е тоа точно?
     
  7. baby2014

    baby2014 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2014
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    125
    Си го слушнавме срценцето наше...силно чукаше, исто како на МренаРиба - 132 во минута :) Уште кога го видов на ехо, пред да ми го пушти звукот видов дека ќе чука :) се мрдкаше таму нешто слатко...
     
    На HappyS и elena.mak им се допаѓа ова.
  8. Daci07

    Daci07 Активен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2013
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    21
    Најубавото нешто за една мајка е кога ќе ги слушне отчукувањата на срцето на својот бебуш...преубаво и неописливо чувство посебно за една прворотка која за прв пат се срекава со тоа...Кога прв пат ги слушнав значи и јас исто не издржав и се расплакав па и Др. Кристинка ме поддржа пошто после тоа си викам зошто плачам но и таа рече дека скоро секоја мајка го прави тоа па ми олесна хехехе.... :$
     
    На BeloMache и Meredit им се допаѓа ова.
  9. Meredit

    Meredit Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    91
    Слушајќи ги отчукувањата на малото бебешко срце ти всушност слушаш дел од себе,дел кој продолжува да живее после тебе и за кој животот сме спремни да го дадеме.Навистина неописив,и јас исто откога останав бремена со првото синче пред 4 години станав по емотивна личност.Кога само се сетам како ги слушав отчукувањата на малите срца на моите две сонца повторно очите ми се насолзуваат од среќа што јас сум им подарила живот на тие две малечки срца. :)
     
    На DbID и thelittle17 им се допаѓа ова.
  10. Daci07

    Daci07 Активен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2013
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    21
    Мамиии ете ме пак мене на оваа тема но неможев да не споделам со вас :) Денес бев на редовната контрола во Плодност и пак си го слишнав срцето на моето ангелчееее пресреќна мамичка сум :rofl: значи преубавооо чувство, бевме заедно со татичко и се е супер фала му на бога и на Др.Кристинка хехехе 8)
     
  11. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.879
    Допаѓања:
    102.903
    Пол:
    Женски

    Кај мене тоа испадна точно,тогаш гинекологот ми кажа дека кај женските срцето чука по силно т.е. по брзо :) на ќерка ми и се движеше стандард 156-159 а свекрва ми ми кажуваше за мм исто точно и испаднало, срцето му чукало 128 во минута :)
     
    На BeloMache и Glasna им се допаѓа ова.
  12. momomo

    momomo Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2012
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    40
    Јас вчера бев во Систина се си беше ок , но ме плаши тоа што кога го пушти срценцето да го слушнеме докторот рече дека отчукувањата треба да бидат дупло од возрасен човек , но после вика можеби е уште мало рано е ( 6 недела сум ), дали некој имал вакво искуство,
     
  13. KoZee

    KoZee Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2015
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    318
    Пол:
    Женски
    Na moeto maze 135 otcukuvanja vo minuta :)
     
  14. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    jas iskreno nikogas toa neam prasano. toa doktorot mu ja misli ja ne.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Asiana

    Asiana Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2015
    Пораки:
    424
    Допаѓања:
    938
    Пол:
    Женски
    Последно кога бев гинекологот ми кажа дека е 150 отчукувања во минута, а машко е :)
     
  16. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.759
    Пол:
    Женски
    Нa мoевo еднaш нa пoчетoкoт му беa 168 се имaше ли вoзбуденo oд прегледoт :) a мaшкo е :)
     
    На Asiana му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Bebce162015

    Bebce162015 Активен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2020
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Zdravo sakam da prasam dali nekoj ima iskustvo ili slusnato postelkata da e pogolema od bebeto.doktorkata kaza deka ne e nesto vo red. 6ta nedela a uste nema srceva reakcija.
     
  18. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Може си покасно останата, немој да се нервираш, мисли позитивно.
     
    На Bebce162015 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Bebce162015

    Bebce162015 Активен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2020
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Fala ti mn na ubaviot odgovor me utesi malku inace doktorkata mn negativno reagirase Utre pak sum na pregled mislenje od specijalist mi rece doktorkata. da se nadevam deka ke bide dobro
     
    На BeloMache му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Bebce162015

    Bebce162015 Активен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2020
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Zdravo sakam da te prasam dali na prethodnite pregledi 6 7ma nedela ne se slusase srcenceto? Ja sum 6ta nedela i doktotkata mi kaza deka trebalo da ima srceva reakcija a poradi so nema uste me isprati na specijalist.pozz