1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Отштета од сообраќајна незгода

Дискусија во 'Правни совети' започната од Jana1983, 13 октомври 2011.

  1. Hilada

    Hilada Активен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2023
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zdravo....na clen od mojata familija go udira vozilo dodeka preminuva ulica upravuvano od dete koe ne poseduvalo vozacka dozvola .....licnosta koja ja udira voziloto pretrpe fizicki povredi i edna nedela bese hospitalizirana vo bolnica.....prasavme vo osiguritelnata kompanija kade e osigurano voziloto dali ni sleduva osteta tie izjavija deka moze da ni dadat osteta no bidejki liceto ne poseduvalo vozacka dozvola tie pari tie ke gi zemaat nazad od licnosta koja ja udri mojata bliska.....dali navistina e takva procedurata dokolku vozacot nema dozvola osiguranjeto ja plaka stetata no istite pari go zadolzuva vozacot na voziloto da gi dade na kompanijata?
     
  2. buci.m

    buci.m Активен член

    Се зачлени на:
    4 август 2022
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Zdravo, baram sovet za edna slucka vo soobrakaj. Tatko mi vrakajki se vo rikverc na izlez od tesna ulicka malku go zakacil voziloto koe nepropisno na vlez vo ulickata stoi so izgasen motor i soferot vnatre. Ne go videl bidejki nepropisno vo krivina stoel. Odvaj imalo i mala grebanica, i dvete postari koli. Izlegol od kola so vikanje soferot, pa ja slikal registracijata na tatko mi. Moite izlegle od kola i mu ponudile evropski zapisnik, ne sakal da potpise, ke izgubel osiguranje.... A policija isto taka ne sakal da vikne, bidejki i toj ne bil cist kako solza, stoel nepropisno na ulica. Im rekol vie ste krivi, sakate da begate....aj odete si jas ke pravam sto ke pravam. Ovie si zaminale i sega se mislat dali postapile pravilno, bidejki covekot kako da sakal bez argumenti da gi obvini za golem prekrsok, a realno toj bil poveke kriv sto stoel na skriena ulicka vo krivina. Koi se moznostite nesto da napravi bez da znaeme, bidejki kontakti ne razmenile.