1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Охридско Езеро

Дискусија во 'Слободно време' започната од Hipica, 11 март 2010.

 1. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.815
  По кревање на толкава прашина од страна на медиумите меѓу народот, а и тука на форумов, редно беше и ваква тема да отвориме. Многу од вас знаат (затоа што јас и Ана сме ви кажале) дека не е толку страшна ситуацијата. Али колку за проверка, да видиме што мислите, што ни се случува нам тука? ;)
   
 2. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Па Хипица од една страна не е толку страшно колку што се прикажува,а пак од друга страна е помалку страшно.Па и да се прелиело езерото не ми се верува дека е до толку.
   
 3. lolitaa

  lolitaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  463
  Допаѓања:
  81
  Па јас мислам дека искрено за џабе креваат врева кога пред некое време гледав вести беше стварно накачено,и сеа преска пак гледав по една недела и истото место снимено и сватив дека се спуштило нивото малце (ваљда добро сум приметила),али тука од политички причини дигаат толкава револуција што фала богу не беше толку опасно,а па не дај боже да се деси нешто како во светов толку јаки земјотреси цунами и толку жртви ќе направат не знам каква приказна,може да биде опасно само ради штета на тие што се блиску до езерото а нешто повеќе да се деси мислам дека не,полека полека ќе се спушта :D
   
 4. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  98
  Хипица не се секирај што и да случи ќе си земеш едно кајче и право тука кај нас, ние ќе те засолниме :D
   
 5. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.815
  Епа тоа е Лолита. Креваат врева за ништо. А цунами да фати не-дај-Боже?
  Таму каде што им излегла вода, тоа е затоа што имаат градено на ниво пониско од езерото. Или на тој во Струга што се жалеше дека немал доволно вреќи со песок. Па дрвата во вода му беа. Тој на 2 цм од езерото да не живее? :lol:
  Страшно. И тетка ми живее покрај езеро, ама е на 10 м негде, и не им излезе вода, ниту ги стигна езерото. Нормално дека ако тој самиот влегол в езеро со куќата, ќе го поплави. Глупости. Наколно живеалиште нека направел.

  Емче :lol: :lol: Не сум толку блиску до езерото, ама ќе размислам за ова :lol: Да не пеат после ХИПИЦА КАЈЧЕ ВЕСЛАШЕ :lol:
   
 6. lolitaa

  lolitaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  463
  Допаѓања:
  81
  Цунами онака го кажав :lol: :lol: али како што креваат врева да не направат дека ќе има цунами бран од охридско ензеро пу пу не дај боже :lol: :lol: :lol: :lol:
   
 7. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  668
  :lol: Се изнасмеав за новокомпонираната песна!

  Па вака.....
  Охридското езеро ,А ПОСЕБНО ОХРИЃАНИ ми се останати во многу убаво сеќавање.
  Од мојата 5-10 година секое лето одев на одмор во Охрид и седев по цел месец.
  Мајка ми таму имаше една другарка и таму седевме на гости.
  Најубавите спомени ми се на тој град и езерото ..време пред 20 години ,кога градот се уште имаше душа и срце.
  Еден од најубавите градови во Македонија.
  Езерото е бајка...мислам дека ништо толку не ме фасцинира колку што ме фасцинира гледката од Св.Пантелејмон.
  Кога сум во Охрид ,осеќам дека се враќам кон минатото .......... спознавајќи си ги своите корени.
  Ете зошто јас го сакам Охрид и охриѓани-секако! :lol:
   
 8. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.815
  Бејбикети, иако ги сакаш ОХРИЃАНИ, душава ми се наполна од постов твој шо го прочитав. :D
  И затоа еве за тебе
   

  Прикачени фајлови:

 9. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  668
  Фала ти Хипица ...за розата!
  Се што напишав искрено го мислам и чувствувам.
  Поздрав.
   
 10. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  98
  Ееее бејби па што чекаш ти утре, ајде во Охрид брзо купувај едно станче, сега и ќе се иселат многу, па ќе најдеш нешто поволно :D
   
 11. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  668
  Па и не ти е лоша идејава! :D
  Со првите пари :lol:
  Многу би сакала да живеам таму....
   
 12. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.046
  Oh-rid! :lol: :) Samo ke kazam go obozavam gradot i ezeroto.. :)
   
  На Street.chic му/ѝ се допаѓа ова.
 13. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  98
  не се секирај ти за пари, ќе кренеме една петиција ќе собереме потписи да ти доделат еден стан, во чест на твоите патриотски чувства за Охрид :D
   
 14. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.555
  Допаѓања:
  127.507
  Ситуацијата не е страшна, и тоа не само дека ти и Ана ни кажувате, туку и гледаме на вести :mrgreen:
  Поплавени подруми во 20 куќи во пештани, кои патем речено се на 2 метри од езерото, не е нешто трагично. Всушност, и мене во Скопје еднаш ми беше поплавен подрумот, ама ете не ме даваа на вести :lol:

  Мразам кога заради политика се крева толкава фама. И во Пелагонија има поплави, ама тој градоначалник е од владеачката колаиција па нема проблеми, а овој во Охрид е од опозиција, и одма крај на светот е. Е многу ми идат на живци такви ситуации, а со такви се судирам секој ден. Туку ај нека се живи и здрави...

  Интересно е како се менуваат работите... пред некоја година суша на сите страни - Вардар, сите езера, Дојранско веќе ќе го снемаше, а сега се преполнија. Тоа ти е, природа.

  Инаку Охрид и Охридското езеро ги сакам најмногу!. Погледот од Канео е нешто бесценето.
   
 15. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  Си го сакам градот 8) И за ништо не би го сменала, иако викам дека ми е здосаден, сепак, кај и да одам, овде ќе се вратам. Ги знаете прекрасните места, што да кажувам, сум поминала многу денови така под отворено небо, сум дочекала многу изгрејсонца и зајдисонца.. магичен град.
  И езерото си го сакам, одделни плажи и мали слатки местенца до езеро.
  Едно од омилените ми е кај Куба плажата на клупите за лежење... е тука ми е душата. :)
   
 16. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  668
  Се изнасмеав од срцееее!!!!! :lol:
  Мислам дека треба да ми дадете титула -почесен граѓанин и да ми доделите ,ако не стан...еден апартман...не за друго ,туку затоа што мислам дека охриѓанио се слатки ,а тоа ретко е !!! :D :lol:
   
 17. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.659
  Допаѓања:
  196.331
  Пол:
  Женски
  Е да, медиумите стварно ја прават ситуацијата драматична, иако не е таква, и мислам дека фактички сето тоа е една политичка игра... ама политиката настрана, луѓето можеби и самите се виновни што до толку ескалира ситуацијата... ако гледаш дека надлежните не ти помагаат, прави нешто самиот, а не само да седиш со скрстени раце...
  А во принцип, езерото си го зема она што му припаѓа... кај течело, пак ќе тече - некој одамна го рекол тоа и во право бил - човекот треба да ја почитува природата - кога зема, треба и да дава... најголем дел од оние што се поплавени, куќите си ги изградиле на земја одземена од езерото - и никогаш ли не им паднало на памет дека и ова може да се случи? Кога веќе градиш така, заштити се... Холандија на пример повеќе од половина земја е изградена на територија одземена од морето... ама тие луѓе паметно граделе, се заштитиле... овие нашиве грешка направиле и за патот Охрид - Св. Наум, и за куќите покрај езеро, во Пештани и во стариот дел на градот... место да го подигнат земјиштето и да изградат насипи, оставиле така... па сега ќе има поплави, нормално... не дека ќе немаше поплави со сите овие снегови и дождови што заврнаа, ама немаше да има толкава штета... тоа е мое мислење, ама приметив дека многу луѓе, особено постарите го мислат истото (зборувам за Охрид)...

  И не се грижете... кај да е, ситуацијата ќе се оправи! ;)
   
 18. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  98
  Браво бе Анче алал да ти, убаво си кажа, треба да излезеш ти пред камера кога ќе снимаат пак и да си го кажеш се ова, и онака секој ден се таму и сминаат па вестиве се преокупирани со тоа. Кутри немаат веќе што да даваат на вести па се фатиле за езерово како слеп за стап, туууу :!:
   
 19. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.985
  вчера на вести кога слушнав што кажаа неможев да поверувам колку глупав народ има :o
  значи езерото се прелива и има поплави и тн. а градоначалникот отишол на пат во Австралија и тоа службен пат, па затоа што не седел тука да полни вреќи со песок и да им прави брана за подрумите да не им се наполнат земале дваесетина луѓе гуми и прават фешти среде градот :lol: :lol: :lol:

  јас колку што се сеќавам градоначалникот прв реагираше кога се покачи нивото на езероти и засега прави се што е во негова можност, моментално имал службена должност да оди во Австралија и отишол, па што да прави човекот - да седи до езерото и да ги враќа брановите назад или да ги запре изворите кај Св. Наум :?: :lol:
  а одредена група на луѓе излегле и демек протестираат зашто градоначалникот отишол да се одмара таму :roll:
  епа решението за своите поплавени подруми треба сами да си го најдат, никој неможе ништо против природата :P

  ама убаво викаа глуп народ - силна држава :worried:ilent:
   
 20. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.815
  Абе ајде ќе речеш проста раја, ама суми ја изјавата од нашиот ни градоначалник денеска: „Ќе ги тужел тие што биле виновни за поплавите" А кого ќе тужи :?: :o Господ можеби... :roll: