Охридско Езеро

Дискусија во 'Слободно време' започната од Hipica, 11 март 2010.

 1. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.134
  Допаѓања:
  6.028
  Јас со Охриѓани не сум била во добри односи, се нешто сум се расправала, а и се однесуваат генерално особено кон Скопјани крајно нељубезно и негостопримливо. Е сеа муабетов е за езерото. Па езеро како езеро добро е, иако сум одела секогаш на море сум била и во Охрид на одмор и за разлика од Дојранско премија е. Ме интересираат водните змии оваа година, ги има ли воопшто? Многу се плашам од змии и било што во водата ако има било да е море или езеро, претерано се плашам се мислам дека околу нозете ми се мота нешто :worried:
   
 2. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.485
  Карпестите плажи можат да изненадат и со змивчиња, за обичните нема шанси. Таму кај што има луѓе, нема змии.
   
  На Plavusa.17 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.465
  Bright јас во Охрид сум била еднаш на свадба, еднаш на одмор (како многу мала, тогаш и се направив лом по цело тело), во шесто одделение и пред 3 години со сестра ми, кога пак се исфрлав.
  Најмалку мов приметив на Горица, е сега 1,2,3 врска немам што број беше, ама знам дека е под хотелот Горица. :D Имаше едни скали, грозни, најгрозни. Душата ми ја извадија.
   
 4. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.485
  Епа си била Горица 2 (и јас лично не ја сакам) :lol:
  Нема гајле, се надевам дека друг пат ќе се вратиш со убави спомени ;)
   
 5. MissCupcake

  MissCupcake Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 мај 2011
  Пораки:
  369
  Допаѓања:
  262
  Плавуша кај нас Струга змии има само во трските јас одам навистина длабоко и немам видено змија повеќе има во Црн Дрим, во езерово никој не се има пожалено колку што знам, така да не плаши се. :)
   
 6. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.314
  Охридско ми е најубаво за бањање во длабоко, ептен е бистра водата е и ладна додуше, ама ќе се издржи :D Не сум била поодамна, ама ќе се поправам :)
   
 7. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.238
  Допаѓања:
  1.312
  Најубаво на цел свет!
  Немате појма колку го сакам!
  Прва прилика , обавезно купивам едно станче во Охрид , макар и два квадрати нека е :lol:
  Секогаш кога ќе појдам таму , дома не ми се иде , се со плачки и цивкање ,па мора да се преземе нешто :lol:
   
 8. Adi888

  Adi888 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  5.571
  Допаѓања:
  17.874
  Пол:
  Женски
  најпренајубоо..денес бевв толку ми се капешее..ама ништоо..просто го обожавам :inlove:
   
 9. esperanca

  esperanca Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  1.321
  Допаѓања:
  3.163
  Мене водата во Охридското езеро ми е многу поубава од онаа во Дојранското, ама е многу ладна и ич не ми се влегува во неа.Лани кога бевме во 10 дена 3пати ако сум влегла во вода...Луѓето се пријатни, ама само македонците, додека алабанците се многу некултурни не маваа со камени,потоа кога отидивме во град не следеа :tmi:. Иначе другото е се ок, градот е многу среден и ептен е убаво. За тоа само пофалби :clap:
   
 10. danniela5

  danniela5 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2011
  Пораки:
  1.308
  Допаѓања:
  878
  Пол:
  Женски
  Кога и да одам Охрид се чувствувам прекрасно. Навистина, град кога можеш секогаш интересно нешто да најдеш, да седнеш на клупите кои имаат поглед кон езерото за да одмориш и да заборавиш на неколку моменти на безбројните проблеми кои секој миг само ти се зголемуваат. Поглед кон езерото, птици, кајчиња, насмеани лица... има ли нешто поубаво ? Манастирите и црквите се нешто навистина извонредно, секогаш можеш да си посетуваш нови ( имало 365 мислам, за секој ден по една) или да им се вратиш на старите спомени и да си се помолиш во оние кои претходно си ги посетил. И на секаде те следи прекрасниот балакнски бисер, нашето Охридско Езеро.
  Кога сме кај езерото, можам да кажам дека е каде каде почисто од Преспанското. Градските власти , па и државните се заинтересирани и заангажирани ( макар треба да се преземаат повеќе акции за чистење на езерото според мене :))
  Баш уживам кога ќе влезам да се искапам во Охридското Езеро. Водата е многу чиста, бисер.
  Задоволна сум од услугите во кафичите, за хотели не знам бидејќи си преспивам кај роднините :D
  Oд Охриѓани сум задоволна, гостопримљиви, пријатни, љубезни луѓе.
  Се на се , градот е прекрасен. Има често забави ( Кадмо , Куба Либре), каде што сум била баш ми била фино и пријатно. И едвај чекам да дојде наредното лето, па да поседам неколку дена во Охрид , а не ако годинава ( само два :( )
   
 11. La.Reina.Del.Sur

  La.Reina.Del.Sur Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  3.872
  денес од сабајле си отидов на плажа... се фрлив од карпана Канео и си пливав до Сараиште (иако не сум некој љубител на пливањето денес добив посебна желба)... Едноставно го обожавам Охридското Езеро :inlove: :x :inlove:
   
 12. rajna-vojvoda

  rajna-vojvoda Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  595
  Допаѓања:
  247
  Пол:
  Женски
  што се случи со плажите оваа година , ке бидат пусти или ги земаа под концесија ???
  ако има некоја убаво место на охридско езеро кое и не е така популарно а е убаво ???!!!!
   
 13. DebbieLegg

  DebbieLegg Популарен член

  Се зачлени на:
  3 мај 2012
  Пораки:
  356
  Допаѓања:
  359
 14. Kikka.C19.20

  Kikka.C19.20 Нов член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2013
  Пораки:
  213
  Допаѓања:
  22
  Искено мене не ми се допаѓа ниедно езеро во Македонија!Маразам блага вода ме потсетува на мочуриште,бара.....
   
 15. Sunshine.Sunshine

  Sunshine.Sunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јули 2014
  Пораки:
  1.196
  Допаѓања:
  2.562
  Пол:
  Женски
  Неколку пати имам одена на одмор во Охрид и навистина градот е преубав, а пак езерото ви е уште поубаво. :D
  Водата е ладна, ама што да се прави. :D
  Ех, сега се сеќавам на одмор кога бевме. Ќе се разбудам, иако е ладно јас право на тераса, да го видаме езерото. Колку ли само слики имам на компјутер.
   
 16. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.410
  Допаѓања:
  46.485
  Пол:
  Женски
  Охридско езеро, ама некако поубаво ми е во делот на Струга, што знам...
   
 17. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.830
  Допаѓања:
  7.466
  Пол:
  Женски
  Јас сум од Охрид преубаво ми е блазе си ни шо го имаме :) дојдете оладете се
   
 18. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.242
  Допаѓања:
  20.532
  Пол:
  Женски
  Охридското езеро е македонски бисер, едноставно го обожавам, посебно кај Свети Наум, убавини... Водата е поладна, ама сепак е езеро, не е море.
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 4 други им се допаѓа ова.
 19. smile:)

  smile:) Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 мај 2019
  Пораки:
  675
  Допаѓања:
  2.009
  Пол:
  Женски
  Охридското езеро е прекрасно малку водата е ладна ама ако за во лето е супер.
  Јас си имам традиција со неколку пријателки на 5-6 дена и прекрасно си поминуваме
   
 20. Nalutena1

  Nalutena1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  494
  Допаѓања:
  1.750
  Пол:
  Женски
  I jas bi sakala da odam vo avgust zdravje boze. Dali nekoja znae kade da najdam nekoja evtina soba za prestoj 2-3 dena?