1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Охрид

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од lovely91, 2 јуни 2011.

  1. loly89

    loly89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2011
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    74
    Кампот ти е 500 ден од нок . а за 10 дена тоа ти е 5000
     
  2. Sm.real

    Sm.real Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    64
    Колку души собира во еден камп? :$
     
  3. n.a.t.t.y

    n.a.t.t.y Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    603
    Допаѓања:
    763
    Охриѓанки, а јас да ве прашам каде е таа гимназија од кај што тргнуваат комбињата? Ние лани на тепка ги фаќавме пред џамијата во близина на Охридска банка, ама оваа година не планирам да дремам по пет саати и да чекам некој да помине :?:
    И има ли одредено време во кое тргаат или кој како сака?

    Едит- ^ Мислам дека сите приколки се за максимум 4 лица, повеќе не смее, така едни ги избркаа пред некоја година зошто беа 8 девојчиња во една приколка |(
     
  4. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Гимназијата е само право, по туристичка. Значи од Охридска банка одиш само право,нагоре, гимназијата се наоѓа од десна страна (веднаш до семафорот) нема да ја промаршиш. Комбињата се наоѓаат во гимназискиот двор, и ги има во секое време. Малку погоре има и постојка за комбињата што одат за Пештани, можеш да одиш и со нив.
     
    На n.a.t.t.y му/ѝ се допаѓа ова.
  5. IndieGirl

    IndieGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    707
    ааах Охрид, град кој мноогу го сакам. Ама сепак цениве во последно време им се :o Ама ако пак ќе одам барем на еден викенд.

    Сакам да прашам ако може некоја охриѓанка да ми даде број од некоја така посигурна такси компанија? :)
     
  6. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
     
  7. mima83

    mima83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    57
    Jaц не го обичам многу Охридот :lol: Од мала кога идевме со моите го паметам по тоа што не ми се влагаше во вода оти многу ми беше ладно :worried: Потоа не одевме долго време во охрид пред 3 години бев со дечко ми и сестра ми со дечкото во Љубаниште...се заљубив во плажата најубава е од сите плажи ,ама камп ко камп не го бива....би сакала да го посетам охрид во нелетен период сигурна сум дека повеќе би ми се допаднал,бидејќи за убав градот е убав....прошетка покрај езеро,кафенце покрај езеро-мерак...вака преку лето гужва е голема,особено не ми се оди на плажите каде има млади еден куп ко сардини еден до друг ]:) -читај Градиште ;)
     
  8. loly89

    loly89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2011
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    74
    Ами до кај 5 души да се сместат покомотно собира, ние лани бевме 7 мина па не собра пак имаше проблем со спиењето ама ја наредивме некако :$ :D
     
  9. HappyOne

    HappyOne Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    150
    Допаѓања:
    77
    Баш утре тргам за Охрид, одвај дочекав :) . Секоја година одиме фамилијарно таму на одмор и не се случило нешто да не ни е погодено. Го обожавам Охрид преку ден, преку ноќ и во било кое време. Незнам зошто викате дека не ви се допаѓаат Охриѓани, барем досега сметам дека си се фини луѓе. However, наредниве 15 дена = рааааај :lol:
     
  10. evelyn993

    evelyn993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2011
    Пораки:
    488
    Допаѓања:
    314
    не сум била на одмор во охрид до сега (освен со родителите кога бев ептен малечка) па дали може да ми кажете каде има плажи со песок? благодарам :)
     
  11. Tenkai

    Tenkai Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    2.316
    Допаѓања:
    1.904
    Јас колку што знам во Охрид песочни плажи нема. Сите се со камења, е сега, има некаде поголеми, некаде помали.
     
  12. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    :o леле јас последен пат бев во Oхрид (на одмор со друштво) 3та накај 4та!
    бевме сместени во една куќа. абе ифрит газдарици, некои стари моми забегани :D Eден другар си правеше тост, а тостеров од пред Xриста, и многу јасно се распадна!
    леле оваа кога почна да се дереееееееее :^) 3000 денари да и плател.......... :o Tој скапан тостер ни 100 денари не вреди еј!
    и плус кај нас во собата од регалот имаше одлепено (сега не знам како да објаснам, ко тие даскине на ивиците што се, ко декорација нешто) и си беа качени над шкафот, и таа ми вика на мене и на другарка ми, ало 1000 денари да и платиме ]:) да да бабе,[
    b] дилдо ќе ти купам со тие пари, да смириш и ти некој хормон[/b] :D
    и предходниот пат кога бев 2ра за 3та, пак имав слично искуство!
    Hа автобуска ја најдовме женава, се супер, мед и млеко ни ветува, смееме журки да правиме, да викаме друштво, како да не беее! :^) стигаме таму, и маските паѓаат! A за таксистите да не правам муабет, еден ќе не затепаше во кола, на сред пат не симна, зашто му се обративме културно да го изгази таксиметарот кој предходно беше 180 денари(од тие што пред нас се возеа) и овој паметниов уште ни вика HE GO GASAM!!!!!!!!! а така, така!!!!!!!!! :devil: уште ни вика вие скопјани сакате за 70 денари да се возите? од секој по 70!!! :o Aло друже, ова автобус е или такси!
    Eдино ми се погоди кога бев со дечко ми, сами во стан, нити газди нити ништо, е тек тогаш го доловив Oхрид убаво :D
    и тоа е тоа
     
  13. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Одамна се немам изнастискано толку „Ми се допаѓа“ во една тема, стискав на оние позитивните зошто јас лично никогаш не сум имала непријатни искуства во Охрид.
    Лани бевме со Петко на викенд, 3-4 дена и беше прекрасно. Бидејки тој имаше другари што работеа таму ни препорачаа одличен смештај
    вила Ивона не е реклама само ги фалам
    , вилата е одлично опремена, секој апартман имаше фрижидер, тв и сопствено вц со туш-кабина. Бидејки бевме со кола ни кажаа дека во дворот може да паркираме слободно.
    Газдите беа одлични, иако да бидам искрена ги видов два пати, кога дојдовме и кога си одевме. Собите, и целата вила беа нови и беспрекорно чисти, ние си носевме постелнина но не ја наместивме, онаа нивната беше снежно бела, испеглана миризлива и ако останеш подолго ја менуваат секој 3 или 4 ден не сум сигурна. Имаше неколку пешкири и се што ти треба во вц, хотелски (мали) шампони, сапуни, паста...
    Имавме клима и ви-фи...мераци.
    Посебно ми остави впечаток што во собата имаше и трет кревет, значи покрај големата спална имаше и тросед, на Петко еден другар немаше каде да преноќи се јавивме кај газдите да прашаме дали може тој да преспие на троседот ако треба и ќе доплатиме, тие ни рекоа дека ние сме го платиле апартманот и може да го користиме како сакаме (не смееше само да се пуши внатре). Можевме и гости да носиме, во дворот имаа поставено пластични маси, за секој апартман по една и таму можеше да примаме гости, во кујната имаа оставено кафе и шеќер и други намирници.
    И сето ова за 10 евра и како да кажам лош збор?

    И претходните години имав одлични газди, ни дозволуваа пијанки да си правиме со друштво, беа 24 часа на располагање доколку ни треба нешто и сл.

    Во главно јас немам лошо искуство со Охриѓани, туку само позитивни.

    А градот ми е посебно убав морам да признаам, има многу да се види навистина прекрасно туристичко место, Канео, Плаошник, Св.Наум и ред други.
    Имам прекрасни спомени од овој град и секогаш со задоволство го посетувам.
     
    На DeRose, maca78, La.Reina.Del.Sur и 3 други им се допаѓа ова.
  14. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Плажата во Љубаништа може да се каже дека е песочна :)
     
    На Phyramide и Nine25 им се допаѓа ова.
  15. Baby.Doll

    Baby.Doll Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    1592-Мерцедес се вика таксито, ем најсигурно ем најефтино :) како и да е во никој случај не земај такси од кај пошта, најмногу пари земаат и повеќето се диви |(
     
    На IndieGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    И најубава плажа исто така на Охридско. Како мала одев со моите во кампот таму, 3-4 години по ред. Плус мислам дека и водата е потопла таму. :)
     
    На k.i.m му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Леле кампот на Љубаништа, кај го спомнавте. Нејќум да именуем особи кои сум сретнала таму, ама да знаете каков одмор сум истерала таму во младите ми 15ти - најубав!
    Би зборувала за одморов со денови разбирај до банирање на форумов, ама не смеам и не можам. Само знам дека најубавите спомени од младоста ми се токму од таму.

    Живели Љубаништа! Стварно волшебно местенце. Додуше далеку, ама се исплати :)

    Инаку плажите кај Св. Наум нели и тие се така млако песочни колку што се сеќавам а?

    А во склоп со Љубаништа ми текнува на една урбана легенда - имено во таа близина, длабоко во езерото постои манастир мислам кој се вика Заум (ако некој знае повеќе и грешам нека ме поправи) и мислам дека секогаш на тоа место се случуваат чудни работи - исчезнуваат кајчиња, се дават луѓе и слично :worried: Бермуда во Охрид.
     
    На DeRose, Theodora, LivingGlam и 4 други им се допаѓа ова.
  18. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.711
    Допаѓања:
    150.495
    Ептен песочни се на св.Наум,ама грч ладна е водата.Ама затоа за кафица и занесувања дека си у бајка е смислено.

    А инаку Љубаништа ај кампот што е спомен сам за себе,дружби од најстари до најмлади,ама имаше и едно диво плажиче ко што се сеќавам...што бањање имам оставено таму баш ко Цацко у базен,мамо,мамо,мамо ма види ме,шпљааааас! Влагаш тро плитко и одма фаќаше длабокот,фаќаш авантура,го препливуваш длабкото и стигнуваш до делот вода до гз!

    Абе не ми ја отварајте темава,ми оди у Охрид да си одам годинава и тоа на сто дена!
     
    На maca78, Bright, Phyramide и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    На Св. Наум има змии и нејќум да помислам :worried: А на Заум сум била, не исчезнав, тука сум :D Многу е стар манастирот, внатре иконите се избледени, барем од тоа што се сеќавам :) И во близина на Заум на брегот има едни изворчиња многу убави :)
    И да се пофалам, сум присуствовала на првиот Аларм, 2002 година 8) Штета што бев теле и не разбирав ништо |(
     
    На maca78 и Phyramide им се допаѓа ова.
  20. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Лилит и јас ко тебе - а некој нешто пише овде и јас душкам одма ко љубопитна комшика, шо шо шо, да чујам кој шо кажал! Многу си го сакам, е волку! :D

    Абе Заум...е сега се испобунив, дај ако знае некој нека ми објасни може сум испомешала поими и имиња :D Манастиров треба да е длабоко во езерото и тука исчезнуваат кајчиња и се случуваат чудни нешта. Од брегот на Љубаништа ни го покажуваа местенцево, демек - е - е онаму, и никој нормален не оди таму да фаќа риби. Озбилно :)

    Аааа молим лепо за тие угоре - удолу плажи. И кај Св. Наум се такви мислам. Онака замижуваш, запушуваш носот, дигаш раката демек - види сега ќе проверам до кај е водата и пап до под г’з ти е и ти остануваш да стоиш ко благо моронче со затнат нос и дигната рака во вис! И карикираш тука и им мавташ на сите на плажа - чааааоооо јас сум тууууукаааа :rofl:
     
    На DeRose, LivingGlam и najubava2010 им се допаѓа ова.