1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Оценки преку врски

Дискусија во 'Образование' започната од Majuv4ence13, 19 јули 2012.

  1. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Без нервози, тоа со наредените оцени во основно, средно, факултет е ништо во споредба со моментот кога ќе се бара работа и кога ќе видиш дека некој што цел живот така си ТЕРА благодарение на ВРСКИТЕ а нема „благе везе“ со ништо, е тек тогаш ти застанува нешто во грлото и не те остава да дишеш. Секој нека си го дава максимумот од себе, да се бори за себе, да ги покажува своите вредности и сподобности...и тоа е тоа-едни ќе успеат преку трнлив пат а пак други-среќалии како и секогаш, ќе има кој да ги влечка во животот. :)
     
  2. #Maksi

    #Maksi Активен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2015
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    На оваа тема имам да пишувам,и да пишувам..
    Прво учам во клас кај што буквално незнам неможам ќе побудалам,секој ден се нервирам плачам дека поединци си ги добиваат така оценките а ја неможам надвор да излезам од учење.Па секако тетичка е педагог во школо како може да нема внучето 5ки и тоа замислете 5.00.Лани и самиот се зачуди кога му го дадоа сведителството 2ки и 3ки се му беа.И замислете и пофалница доби,ко демек континуирано одличен ученик.Е не ми се верува -.- После друг случај,девојче што има брат и сестра поголеми кои биле банда без команда,правеле што сакале,единици се имале и сеа оваа малце поише од нив учи и ајде се труди сите 5ки да и ги наредиме.Друга пак мамичка наставничка,у секоја пригода на мајка ми класот ова,на мајка ми класот она.И тие наставници што незнаат дека мамичка е наставничка да дознаат.Лигавње,попуштање..Секоја година на важните тестови госпожата е болна,абе секоја година баш у исто време.Што сакам и ја така да се разболувам за тестови..И никој не ја ни запишува што е најтрагично.Друга другарка пак мамичка сама си се фали дека во Јоспи Броз имаат врски и планираат таму да се и ја запишат ќерката,дури и нас не набедуваат таму да идеме со неа.Па нема шанси ја уште толку да се нервирам :puke: Со еден телефон сите оценки ќе и биле како сакале :devil: УШТЕ ТОА ЈАВНО ГО КАЖУВА ЧОВЕК.Па барем засрами се.И цело време си викам не се нервирам ја за таквите,ама џабе.Јас се утепувам од учење,не спијам,не јадам,не искачам,под стрес сум а они опуштени и се им е кул и пак 5ки (facepalm) Се ќе направат да се снајдат да препишат,да молат..Сеа денес што се случи немате претстава :@ Другарка оди од врата на врата кај наставници да ги моли да и поправат оценка,дури и кај психологот оди за тоа.И уште вика за оценка се (facepalm) па учи ако ти е за оценка се БОГ ДА ЧУВА -.-

    Ај јас си се расприкажав :$ Ама тоа ти е во нашава државичка. СНАЈДИ СЕ ПА ЖИВИ! ЗА СЕ БУКВАЛНО :tmi:
     
    На angelche16, Quuen и marija.980 им се допаѓа ова.
  3. macedonec

    macedonec Активен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2015
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Машки
    Секаде има вакви татини ќерки и мамини синови искрено мојот нај добар другар е таков мајкаму е директорка во училиштето и се си добива на поминување на училиште И МЕНЕ МЕ ИМА УБЕДУВАНО ТАКА АМА НЕ САКАМ сега сме девето тој ќе оди во јбт Битола е таму го нема ова да видам како ќе помини таму:rofl:
     
  4. Quuen

    Quuen Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2014
    Пораки:
    465
    Допаѓања:
    2.603
    Пол:
    Женски
    незнам која им е целта со тоа што ќе ти стај 4 а заслужуваш 5 во основно имав многу такви случаеви.Таткоти и мајкати се директори доктори затоа наставникот има корис од тоа седи 5 а книга не пипнал а ти што ќе учиш ќе ти стај четворка а заслужуваш поголема оцена нема затоа што таткоти или мајкати се обични работници немаат корист од нив,Но ако утре ден кога ќе ги прашаат нешто од основна култура што ќе треба да го знаат тие нема да го знаат но сепак ќе се снајдат. во животот па кога нивните имаат фирми За жал тоа е вистината колку и да не веруваме тоа.Многу ми е мило за темава алал да ви што ја отворивте
     
  5. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.430
    Пол:
    Женски
    И да имам некој за врски, нема да го искористам. Како после ќе го погледнам професорот во очи? Јас имам гордост, имам свое јас, карактер. За мене тоа е на некој начин понижување, да оди некој за оценки да моли. Глупост.
     
    На Eoo, Anabelle.Amorette, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Ццц никогаш не би молела а едни мои другари само 5 ки добиваат и тоа преку врски, мама вели почекај.малце кај и да се ќе паднат за брзо ;);)
     
  7. MissAlena

    MissAlena Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2015
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    1.352
    Пол:
    Женски
    Од 1во до 8мо бев со сите 5ки иако ништо не учев, бидејќи тетка ми беше директорка а и воедно наставнничка. Но кога стигнав средно многу ми беше тешко, подобро да ми беа реални отценките и да си го решев проблемот.... Ама тоа е, но и во срдно фаќав врски за некои предмети за да поминам со 4ка накрај.
    Од почеток да немав врски се ќе беше подруго :)
     
    На Norah Jones и BoyL им се допаѓа ова.
  8. Norah Jones

    Norah Jones Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2019
    Пораки:
    1.036
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    а како да се одбранат наставниците кога им се јавуваат од сите страни да најдат решение да поправат на 5 а детето не знае ни за двојче? Немаш авторитет кај учениците и затоа образованието е дојдено до дното. Истите тие ќе се вработат негде а може и претпоставени да ти бидат еден ден... така да кај нас за на државна работа не се цени знаењето туку дипломата
     
    На nevermet18 и katalina им се допаѓа ова.