1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Очекувања и планови во Новата година

Дискусија во 'Слободно време' започната од Snow-Queen, 2 јануари 2012.

  1. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.581
    Допаѓања:
    155.746
    Пол:
    Женски
    Имам на ум да го земам државниот испит и да си барам работа искрено, тоа ми е приоритет, и малку поприсутна да сум на факултет зошто овај семестар осеќам дека ми е мизерија за разлика од претходните два. :|
     
    На Love...music му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Kukla994

    Kukla994 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    4.682
    Допаѓања:
    46.940
    Да родам близначиња.
    :D
     
    На Crna Dama, buba4e89, Jas! и 8 други им се допаѓа ова.
  3. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    Сунчица е скроман човек :D Само 7 lucky работи:
    1. Да се погрижам за здравјето најпрво :!:
    2. Да се потрудам повеќе околу сопствената среќа со тоа што ќе станам повеќе себична :makeup:
    3. Најискрено сакам да го испразнам срцето и да се одљубам :tmi:
    4. Да отидам на повеќе концерти :music:
    5. Да испијам што повеќе коктели во добро друштво :d:
    5. Да се тетовирам и да ја пораснам косата долга како што си беше :bandit:
    6. Професионалниот сон го остварам конечно (hollest)
    7. Да го најдам внатрешниот мир :bow:
    :d::drunk:
     
    На Dream-Girl, Crna Dama, tirkenbal и 15 други им се допаѓа ова.
  4. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    - Да качам уште 5кг на телесната тежина
    - Да завршам една книга што ја пишувам и да почнам нова
    - Да отидам во северна Шведска и да ја набљудувам северната поларна светлина (ауророа бореалис)
    - На професионално поле имам неколку помали цели
    (се уште мислам да додадам уште барем уште 2 цели)
     
    На Jas!, vitamina, Lella и 9 други им се допаѓа ова.
  5. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Мојата новогодишна резолуција е да ги исполнам резолуциите од 2016, што ги поставив како цели во 2015, а требаше да ги направам 2014, зашто ги ветив 2013, а ги планирав 2012.
    #NeverGiveUp #RedBull #ИдемоДаљеЗаИстеПаре
     
    На Dream-Girl, PrettyDramaQueen, Madam-A и 15 други им се допаѓа ова.
  6. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.430
    Пол:
    Женски
    Јас сите одлуки ги сведов во една: да си го терам патот свој и пред себе да си гледам. Е толку.
     
    На LanaSGirl, Jas! и Vitaly им се допаѓа ова.
  7. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    :lol:

    [​IMG]

    Шала на страна, не сум баш личност што прави вакви листи со конкретни точки... :lol:
    Прееска ова го прочитав на Berlin-artparasites и исто како јас да сум ги напишала моите цели :bow:
    (малце подолгичко е и на англиски, па затоа во спојлер):

    1. Take it a day at a time. You don’t have to know what you’re doing the next day or even the next hour. I’ve learned that the more you think in the future, the shorter the day seems and the months fly past you and you’re left feeling discontent and unsatisfied. It’s almost like everything has been in a blur, and you find yourself saying, “the year went by so fast”, even though you haven’t accomplished much. So do everything in the moment of ‘now’, and cherish each minute like it’s the last minute you have.

    2. Let it go. You know nothing is going to change, because you can’t change people unless they truly want to and you can’t change the past either, and the sooner you realize this, you will spend more time being happy than in a constant battle with your mind and your heart. They need to rest too.

    3. Take risks. If you never take any, the moment that turned out for the worst could have turned out for the best. This works vice-versa as well, but either way, you will learn from these experiences. You won’t forget how rapidly your heart was beating in these moments and how electric you felt. It will be worth it in the end, trust me.

    4. Call up that person that you didn’t spend enough time getting to know, simply because you were too distracted with somebody else or just didn’t feel like you’d become something more than acquaintances. Greet strangers and embrace the idea of diversity. Ask questions about different cultures, morals, ideas, beliefs; educаte yourself as much as you can.

    5. Go ahead and wear that outfit you keep telling yourself that it doesn’t look good on you. You bought it because you liked it, yes? So, show it to the whole damn world. If you do it with a smile and confidently squared shoulders—even better. You are beautiful.

    6. Instead of procrastinating and wallowing in self-pity, get up and do something. Sitting around is not going to do much but make you feel horrible, and you’ll create scenarios that may not even exist or be as big in your head that will cause matters to become worse. You want this to be your year of explosive progress? Set goals and strive to achieve them. You want to look back at the end of the year and say, “I did good”.

    7. Spend more time with your family or friends. Build a support system so strong, that you will never feel lonely. In fact, this support system will lead you to feeling content even when you are alone, because you won’t feel the constant need to either be with someone or have somebody who loves you, because you know you’ll have people who love you and the more love you surround yourself with, the easier it becomes to love yourself too.

    8. Be kind always and be angry when you need to be. Stand up for the ideas that you believe in and don’t back down from them just because you have a different opinion. Learn to love the sound of your voice when it bounces off the walls of a classroom full of people, because your voice has the power to change a million minds. Remember, you are allowed to feel whatever it is you feel.

    9. Go on more road trips or just take a few minutes to be outside by yourself. Inhale and exhale the air around you. Watch the stars, the sunset, the sunrise, the birds flying in the sky, the cars passing by. Walk in the rain sometimes without an umbrella, instead of running. Let the sunlight soak your skin more often. God, isn’t the world itself beautiful?

    10. Be faithful. This is the year you hoped to be better. Don’t let anything stop you from achieving that, because you are limitless as long as you believe yourself to be.
     
    На Jas!, theowndemon, vitamina и 8 други им се допаѓа ова.
  8. biGirl

    biGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.118
    Допаѓања:
    2.917
    Пол:
    Женски
    1 da se otreznam
     
    На blueeparadise, Bowie29, Jas! и 4 други им се допаѓа ова.
  9. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Да имам повеќе слободно време за да им го посветам на најблиските и да прочитам 10 книги, а да не бидат стручна литература.
     
    На Jas!, theowndemon, vitamina и 2 други им се допаѓа ова.
  10. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Новогодишни резолуциииииии!???
    Уште какви ли не зборови ќе се употребат за обично прашање, за една обична прашална реченица во стилот од-Што планирате за себе во новата година или дали сте си дале некое вето...бла..бла, бла:?:
    Резолуција, ааа:?:...цел живот водам некоја револуција сама со себе и како резултат на такви борби имам различна ев:|луција, но сепак, познавајќи се толку доволно, можам да кажам дека немам никаква резолуција.
    Секоја година се обидувам да си посветам малку повеќе внимание за себе и секоја година посветувам повеќе внимание на тие другите околу мене, знам дека сама се лажам и сама си правам што сакам АМА само кога ќе ми светне сијаличката во глава..обично тоа се случува на пролет, кога ќе се разбудам од зимскиот сон..јас сум лав и не функционирам во зима, не си давам никакви цели за кои знам дека однапред ке бидат осудени на пропаст....сакам се да се одвива изненадно(поинтересно ми е)..здравје на пролет можеби ќе ми светне некоја резолуција, па тогаш ќе ви ја пишам:lol:
     
    На Petar80, Jas! и fighter им се допаѓа ова.
  11. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.125
    Пол:
    Женски
    Ич не сакам поставување на вакви новогодишни резолуции.
    Ако сакам да променам нешто во врска со себе или со својот живот, зар треба да чекам да дојде нова година за да си речам „е од утре ќе тежнееш кон тоа и тоа“. Мислам, ја сфаќам суштината на ова, но не ми е ништо посебно. И на крај гледаш, до почеток на март веќе си ги заборавил сите тие желби и планови. :rofl:
    Затоа, ако сметате дека нешто треба да направите/промените/постигнете/итн., нека ви биде секој ден нова година, па почнете уште утре да целите кон тоа достигнување. :D
     
    На Barbie20, blueeparadise, Jas! и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    1. Да научам да плетам
    2. Да се хранам поздраво
    3. Да имам повеке време за шетање
     
    На Barbie20, Jas!, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.
  13. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    @MagsDestiny ти ја сфаќам поентата, али факт е дека многу луѓе што викаат дека секој ден можеш да го направиш тоа, обично никогаш не го прават тоа.
    Се согласувам дека нема ништо магично во 1 Јануар, ама сепак конвенционално тогаш го рестартираме броењето на месеците и убаво е да се има и еден општоприфатен ден за нови почетоци, за нови шанси, нови обиди и убаво е кога ти и другите околу тебе се мотивирате/охрабрувате за позитивни промени.

    Убаво е да имаме и дневни цели што би си ги правел наутро, за да ги заврши до вечер. На пример студентите најчесто си поставуваат цел колкав дел од испитот да поминат денес
    Убаво е да си поставуваме и неделни цели кога го организираме нашиот неделен распоред.
    Добри се и тромесечните цели. Добри се и долгорочните цели, за следните 5 или 10 години. Има луѓе си поставуваат и животни цели. Едноставно убаво е човек да си поставува цели, за да знае каде се движи во животот, да има нешто да го турка и мотивира. Затоа годишните цели се нешто помеѓу краткорочни и долгорочни цели.

    Сите знаеме да западнеме во периоди кога тапкаме во место, во некоја апатија сме, мрза не фаќа и ниту учиме, ниту квалитетно работиме, само гураме од ден за ден. Лошо е ако овие периоди се долги. Затоа овие новогодишни цели се добри да не потсетуваат да дигнеме гз од столче и да делуваме. Убаво е исто така некој од нашите блиски пријатели да ги знае овие наши Новогодишни резолуции со цел да си се проверуваме како стоиме на тие полиња. На англиски тоа се вика Accountability partner. Се држите одговорни, се охрабрувате и мотивирате во позитивна насока.
     
    На Barbie20, do-re-mi, Jas! и 2 други им се допаѓа ова.
  14. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Прво и прво да поминам супер на матура и да се запишам на факултет, па другово и не ми е толку битно.
     
    На Jas!, okcenzi, EvAngelos и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Читател

    Читател Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2015
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    5.806
    Пол:
    Машки
    1. Затоа што моите цели се веќе во тек немам Новогодишни желби и цели. Само да продолжам така со можност за поефикасно.
    2. Немам цели за 2017 затоа што моментално работам на целите за 2050.
    3. Само една работа ми паѓа на памет која сакам да ја реализирам во 2017 а не успеав во 2016. Да си најдам девојка која мојот "single" статус ќе го промени во "In relationship" :lol: :$
    4.


    ПозЗ3³ ®
     
    На Jas!, Tan4ence, okcenzi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Love...music

    Love...music Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2014
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    1.298
    Пол:
    Женски
    1.Да си направам стомачни
    2.Да го доуредиме домот со домашните
    3.Да завршам одлична со сите петки и од септември да си имам повторно петки.
    4.Да оформам цврсти пријателства
    5.Да си фатам дечко
    6.Да читам повеќе книги и романи и такви ствари но и енциклопедија и поучни ствари.
    7.Да научам да готвам.
    8.Да посетам барем едно место каде до сега не сум била.
    9.Да имам повеќе самодоверба
    10.Да научам да правам шпага.
    11.Да научам повеќе германски и да почнам да учам уште еден странски јазик.
    12.Да ја зацврстам мојата врска со сестра ми
    13.Да изградам своја и стабилна личност
    14.Да научам да садам и одгледувам цвеќиња и други растенија
    15.Да се грижам повеќе за моето маче
     
    На Barbie20, EvAngelos и Jas! им се допаѓа ова.
  17. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.581
    Допаѓања:
    155.746
    Пол:
    Женски
    Секоја година ми се истите ама во стил:
    :rofl: :rofl:
    Годинава се откажав од плетење и онака само правото го научив, почнав делумно здраво да се хранам, а за шетање си напрајв од поќе време па сега се што сакам е:
    • Голем % од книгите во тефтерчето да ги прочитам
    • Да ја разгалам мачката поќе од сега
    • Да си земам куче
    • Да одам на забар секој месец на контрола ... некако.
     
    На Love...music, okcenzi, Someonespecial и 2 други им се допаѓа ова.
  18. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    @Читател @Love...music Немајте желби “ да си имате партнер“ дека партнер може да најдете кога сакате, имајте желба да бидете во врска со среќна личност за и вие да бидете срекни. Да најдете партнер кој е другата ваша половина.
    Порано не го разбирав и јас ова, додуша не дека сум била подолго сингл, уствари не ни паметам. Аууу забегав. Ај небитно тоа, битно да не влегувате во врска/брак со личност која не е срекна и задоволна од сама себе, зошто ке ве влече и вас надоле, а со тоа нема да си ги испполните другите замислени желби. Е така.
    ФМП
     
  19. Love...music

    Love...music Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2014
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    1.298
    Пол:
    Женски
    Хмм добро приговорот ти е на место но јас никаде не спомнав дека сакам да најдам било каков партнер секако дека сакам да најдам некој според моите критериуми.
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  20. biGirl

    biGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.118
    Допаѓања:
    2.917
    Пол:
    Женски
    Screenshot_2017-01-02-17-16-18-1.png
    :D
     
    На Barbie20 и Love...music им се допаѓа ова.